Poraďte sa s lekárom, kedy je pre vás vhodné užívať homeopatický liek
Homeopatia

Blog

V Nemecku podporili homeopatiu

V Nemecku podporili homeopatiu

21. 10. 2019

Druhá najpoužívanejšia liečba na svete – homeopatia bude v Nemecku aj naďalej hradená zdravotnými poisťovňami. Tamojší Minister zdravotníctva Jens Spahn (CDU) sa vyjadril, že je to v poriadku tak, ako to je.

V Nemecku nie je povinnosťou zdravotných poisťovní preplácanie homeopatickej liečby, avšak môže byť hradená ako doplnková služba. Túto možnosť využívajú dve tretiny zdravotných poisťovní.

Nemecká legislatíva umožňuje poisťovniam okrem konvenčnej medicíny úhradu v rámci špeciálnych terapeutických pokynov, ktoré zahŕňajú tiež homeopatiu. Pacienti podľa prieskumov tieto doplnkové služby požadujú.

Jens Spahn poukázal na to, že preplácanie homeopatickej liečby nepredstavuje veľké sumy peňazí a nie je preto také nákladné. Diskusia vznikla v Nemecku potom, čo sa Francúzsko rozhodlo, že od roku 2021 nebude hradiť homeopatickú liečbu zo zdravotného poistenia.

Nemecko je kolískou homeopatie. Túto metódu liečby definoval nemecký lekár Dr. Samuel Hahnemann koncom 18.storočia. Popularitu si získala vďaka liečbe infekčných epidémií šarlachu, cholery či týfusu v 19. storočí a rýchlo sa rozšírila do celého sveta.

V súčasnosti využíva homeopatickú liečbu 20-25% Európanov a vo svete je podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) celkovo druhou najpoužívanejšou liečebnou metódou. Odhaduje sa, že homeopatiou sa lieči približne 600 miliónov ľudí vo viac ako 80 krajinách.