Poraďte sa s lekárom, kedy je pre vás vhodné užívať homeopatický liek
Homeopatia

Blog

Cestovanie bez nevoľnosti

Cestovanie bez nevoľnosti

25. 06. 2020

Súčasná doba prináša nárast funkčných porúch trávenia vo všetkých vekových skupinách. Mladí ľudia v produktívnom veku sú frustrovaní  zníženými možnosťami pracovného uplatnenia a seniori sú znepokojení možnou sociálnou izoláciou a ochorením s rizikom ohrozenia života. V takejto atmosfére sa pacientom zhoršujú už diagnostikované žalúdočno-črevné neurózy, ale pribúdajú aj novozistené funkčné poruchy tráviaceho traktu. Prejavy funkčných porúch trávenia sú rôznorodé a často sa tieto ochorenia podobajú vredovým, alebo rakovinovým diagnózam. Našťastie tieto ťažkosti ustúpia pri adekvátnej symptomatickej – príznakovej liečbe užívaním voľne predajných liekov v lekárni vrátane homeopatických preparátov v priebehu niekoľkých dní. Podľa pozorovaní v klinickej praxi až štvrtine pacientov ťažkosti ustúpia úplne a nie je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Pri strese sa v našom organizme aktivuje takzvaný autonómny sympatikový systém, ktorý akoby pripravoval organizmus na stresovú situáciu. Takáto situácia môže navodiť vzostup srdcového pulzu, vzostup tlaku, zvýšenie tvorby kyseliny chlórovodíkovej v žalúdku a zvýšenú intenzitu pohybov hladkej svaloviny tráviaceho traktu a narušenie jej pravidelnosti. Vzostup žalúdočnej kyseliny často zvýrazňuje aj ročné obdobie (jar, jeseň) a prirodzené životné situácie – tehotenstvo. Nadmerné množstvo kyseliny sa tlačí smerom do krku a do dutiny ústnej cez často oslabený žalúdkovo-pažerákový zvierač. Túto nepríjemnú situáciu nazývame žalúdkovo-pažerákový reflux, ktorý je niekedy sprevádzaný  pálením za hrudnou kosťou, čo pacientov vystraší, že majú ochorenie srdca. V takejto situácii je vhodné, aby sme zotrvali po jedle v sede a vypili sme pohár alkalickej minerálky s obsahom sodíka. Vhodné je znížiť príjem čajov a nápojov s obsahom mentolu, sladené a hlavne kofeínové a energetické nápoje. Niekedy ťažkosti zvýraznia paradajky, kečup, pikantné jedlá a kvasené koláče. Pri ťažobe, nadmernej plynatosti a objavení sa bolestí v hornej časti brucha nad pupkom je vhodné užiť 2 tablety homeopatického preparátu Gastrocynesine opakovane po jedle, ale tabletky sa môžu užiť aj nalačno. Naše trávenie často sprevádzajú na diaľku počuteľné zvukové fenomény: prelievanie tráviacich štiav a „škvŕkanie“ v oblasti žalúdka. Gastrocynesine má aj na tieto spoločensky nepríjemné fenomény priaznivý účinok.

Kinetózy – ochorenia spôsobené pohybom dopravného prostriedku, náhlymi zmenami polohy tela a hlavy v lanovke, alebo v rýchlo sa pohybujúcom výťahu. V týchto situáciách dochádza k dráždeniu aparátu vnútorného ucha, čo sú vlastne 3 kanáliky kolmo na seba orientované vyplnené tekutinou-lymfou. Na týchto vegetatívnych reakciách sa podieľa aj blúdivý nerv (Nervus vagus), ktorého vetvy smerujú cez pažerák až do žalúdka. Rôznymi formami kinetóz trpí vo svete takmer 20% ľudí. Často sa kinetóza začína počas cestovania v dopravnom prostriedku zívaním, bledosťou pokožky, pocitom na zvracanie, bolesťou hlavy a chladným potom. V rozvinutej fáze kinetózy sa pridruží aj zvracanie a nutkavá hnačka. V uzavretom priestore lietadla  pri transoceánskom lete sa môže pridružiť „Jet lag“, choroba z časového posunu dobre reagujúca na Cocculus indicus. V zriedkavých situáciách sú pozorované u neurolabilných jedincov aj poruchy správania, ktorým je vhodné podať homeopatikum Sedatif PC. Pri cestovaní sa môžu ťažkosti zhoršiť aj v dôsledku poruchy klimatizácie-prehriatie organizmu, alebo v dôsledku zápachu benzínu. Po užití antihistaminík sa môže zvýrazniť suchosť v dutine ústnej a u vodiča môže dôjsť k zníženiu pozornosti. Nespornou výhodou homeopatického preparátu Cocculine je jeho bezpečnosť pre vodičov, ale aj u detí, tehotných a neprítomnosť vedľajších účinkov. Cocculine má rýchly nástup účinku, ale môžu sa užiť aj preventívne 2 tablety pred cestou. Osobám s kinetózou sa neodporúča jesť, fajčiť a čítať počas cesty.

Kinetózu zmierňuje fixovanie pohľadu na jeden bod vo vnútri dopravného prostriedku a nie je vhodné sledovať cestu bočným pohľadom cez okno. Vodič by mal byť voči pasažierom s kinetózou ohľaduplný a nemeniť náhle smer a rýchlosť jazdy dopravného prostriedku.                     

Doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD