Poraďte sa s lekárom, kedy je pre vás vhodné užívať homeopatický liek
Homeopatia

Blog

Čo je získaná adaptívna imunita?

Čo je získaná adaptívna imunita?

02. 11. 2021

Skôr ako sa budeme venovať získanej imunite, pripomeňme, že pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom: vírusy, baktérie, huby, parazity, cudzie telesá a pod. Imunitný systém má dva typy mechanizmov, ktoré chránia telo pred infekciami ohrozujúcimi dobré fungovanie nášho tela: vrodená imunita a získaná imunita.

 

Prvá obranná línia: vrodená imunita

Vrodená imunita je prvým obranným mechanizmom, ktorý umožňuje telu reagovať tak, aby okamžite účinne bojovalo s agresívnym patogénom. Vrodenú imunitu máme od narodenia a tvoria ju naše  prirodzené bariéry, akými sú koža, sliznice ale aj výlučky, ktoré tvoria chemickú bariéru: sliny, žalúdočné šťavy a slzy. Vo vnútornom prostredí bojujú imunitné bunky, ktoré bránia množeniu infekčných patogénov, ktoré už do tela prenikli.

 

Druhá obranná línia: získaná imunita

Získaná imunita (tzv. adaptívna) je druhým štítom, ktorý chráni ľudské telo. Po prvom kontakte s cudzím mikro-organizmom a po tom čo dokázal prekonať prvé bariéry nastupuje do boja adaptívna imunita. Mobilizujú sa lymfocyty B, ktoré tvoria špecifické protilátky na boj s určitým patogénom. Na druhej strane sa mobilizujú aj lymfocyty (T), ktoré dokážu rozpoznať a zničiť bunky infikované patogénom. Skupina „pamäťových“ lymfocytov zostáva uložená v tele, v týmuse, slezine a lymfatických uzlinách. Uchovávajú spomienku na patogény, s ktorými sa už stretli, aby ich pri následnom stretnutí účinnejšie a rýchlejšie neutralizovali. Sú veľmi citlivé, veľmi reaktívne a majú životnosť niekoľko desaťročí. Adaptívna imunita má pamäť na predchádzajúce „nákazy“. S každým novým vystavením mikroorganizmu, vstupuje do hry rýchlejšie a silnejšie. To je vysvetlením prečo ovčie kiahne, mononukleózu, hepatitídu A a iné infekčné choroby dostanete len raz. 

 Ako si posilniť imunitu?

Zdravý životný štýl, zdravá a vyvážená strava a pravidelná fyzická aktivita sú rozhodujúce faktory pre udržanie dobrej imunitnej obrany. Ale ako sa blíži zima, keď je naše telo oslabené stresom, únavou; pri ohrození rôznymi sezónnymi vírusovými epidémiami (sezónna chrípka, nazofaryngitída, vírusová angína, bronchitída, gastroenteritída, atď.) je prospešné posilniť imunitný systém. Pomôcť môžu potravinové doplnky a éterické oleje. Homeopatické lieky sú prirodzene bezpečným a bezrizikovým riešením na posilnenie imunity. Odporúčajú ho mnohí zdravotníci, homeopatickí lekári a lekárnici. Táto terapia pôsobí dlhodobo. Nemá žiadne známe vedľajšie účinky a je šetrná k telu. Je vhodná pre každého a je kompatibilná so súčasným užívaním iných liekov.

MUDr. Pavol Tibenský, predseda Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti

Nie je jednoduché nájsť univerzálne riešenie pre všetkých pacientov, nakoľko homeopatická liečba je liečbou individuálnou, ale reakcia jedinca na ten istý podnet môže byť podobná a tým vzniká podobný obraz choroby – v reči homeopatie to znamená predpis toho istého lieku. Aj keď nepoznáme presný mechanizmus účinku homeopatie, zo skúseností vieme, že tieto lieky ovplyvňujú riadiace systémy ľudského, /ale i zvieracieho/ organizmu: psychiku, nervový systém, hormonálny systém a imunitu.

V liečbe potrebujeme zohľadniť i faktory, ktoré sa spolu-podieľajú na vzniku infekčnej choroby. Teda také vplyvy, ktoré imunitu znižujú a zvyšujú náklonnosť k poruchám imunity a jedinec nemá možnosť sa im vyhnúť. Na jeseň napríklad býva ráno chladné počasie a popoludní krásne teplé slnečné počasie. V takomto období sa je veľmi ťažko obliecť tak, aby človek sa nespotil či neprechladol. Ak by si človek založil doma homeopatickú lekárničku, nemala by tam chýbať DULCAMARA 9CH, ktorá v niekoľkých dávkach rozvoj akútnej respiračnej infekcie spôsobenej týmto druhom jesenného počasia. Človek, ktorý neustále preťažuje svoj organizmus prechodmi z tepla do chladu, napr. ak robí niekde v mraziarni, účinok tohto lieku ocení počas celého roka.

Takmer všetci máme v práci len obmedzené možnosti zdravého stravovania. Doma má človek možnosť si zvoliť suroviny  i spôsob prípravy jedla, v práci môže stravovanie zaťažiť jeho pečeň a ostatné tráviace orgány. Homeopatia disponuje mnohými liekmi, ktoré tráviace orgány odľahčia a znížia tak riziko vzniku infekčnej choroby a zhoršenej imunity vo všeobecnosti. Môžeme užívať liek GASTROCYNESINE, ktorý je zložený z viacerých homeopatických liekov v nízkej potencii a má teda účinok u veľkého množstva pacientov nielen na trávenie. Z monokomponentných liekov odporúčam lieky LYCOPODIUM CLAVATUM a NUX VOMICA.

Preťažovanie psychiky neprimeranou stresovou záťažou vedie k zníženiu imunity rovnako ako predchádzajúce faktory. Môžeme užívať liek Sédatif PC. Jednozložkové homeopatické lieky je vhodnejšie užívať po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom.

V súčasnej pandémii je vhodné posilňovať imunitu proti chrípkovým ochoreniam užívaním lieku OSCILOCOCCINUM, prípadne iných liekov. Podpornú liečbu ochorenia COVID -19 ako i následkom prekonanej infekcie je vhodné ordinovať na základe individuálnych príznakov každého jedinca. Napomôcť pri výbere môžu i schémy, ktoré uvádzame na webovej stránke https://www.homeopatiaslekarom.sk/blog/ .