Poraďte sa s lekárom, kedy je pre vás vhodné užívať homeopatický liek
Homeopatia

Klinická homeopatia lieči aj preventuje

Homeopatia je regulačno-stimulačná liečba, ktorá podporuje obranyschopnosť organizmu v tom smere, aby sa zbavil choroby vlastnými silami a prirodzenou cestou. Je vhodná pre všetky vekové kategórie – deti i dospelých (vrátane tehotných aj dojčiacich žien).

Homeopatické lieky sú vyrobené hlavne z prírodných zdrojov, účinkujú rýchlo, nie sú toxické, a nevzniká na ne závislosť ani pri dlhodobom správnom užívaní.

Zbytočne pakované dávky nesprávne vybraných homeopatických liekov môžu vyvolať niektoré prechodné príznaky ochorenia, vzniká tzv. obraz lieku, ktorý poznáme zo skúšania na zdravých jedincoch.

Aké ochorenia lieči klinická homeopatia?

Homeopatické lieky sa dajú použiť pri liečbe akútnych aj chronických ochorení, kde ešte organizmus svojimi obrannými schopnosťami vládze čeliť chorobe.

Z akútnych ochorení ide hlavne o bežné ťažkosti (nádcha, kašeľ, bolesti hrdla, niektoré tráviace problémy, nevoľnosť pri cestovaní, atď.). Tieto problémy sa dajú liečiť homeopatickou samoliečbou, prípadne sa môžete poradiť so svojim lekárom alebo lekárnikom. Pri chronických ochoreniach je cieľom homeopatickej liečby zmierniť priebeh, prípadne  zastaviť zhoršovanie až vyliečiť, alebo aspoň znížiť počet recidív ochorenia a zmierniť jeho akútne prejavy, ako je to napr. v prípade alergických ochorení alebo herpesu.

Liečba chronických, opakujúcich sa, či závažných ochorení patrí však do rúk odborného lekára, ktorý pacienta najprv vyšetrí, odoberie podrobnú anamnézu s presným popisom ťažkostí, vykoná a vyhodnotí výsledky potrebných laboratórnych testov a následne predpíše príslušnú liečbu. Pre bližšie informácie sa môžete poradiť s lekárom v online poradni.

„Homeopatia má svoje limity ale i liečivý potenciál v rôznych klinických indikáciách, ktorý ju predurčuje i ako liečbu prvej voľby. Súčasná liečba liekmi alopatickými i homeopatickými sa nevylučuje, ba naopak: liečba homeopatická môže znížiť spotrebu niektorých liečiv, u ktorých je vysoké riziko návykovosti či nežiaducich účinkov.“

MUDr. Pavol Tibenský | všeobecný lekár
MUDr. Pavol Tibenský | všeobecný lekár

Klinická homeopatia pomáha liečiť:

Klinická homeopatia pomáha liečiť:
 • ochorenia dýchacích ciest,
 • opakujúce sa zápaly hrdla,
 • ucha, nosa, prínosových dutín,
 • bolesti hlavy,
 • ťažkosti s trávením, zápchy, hnačky,
 • zápaly močového mechúra,
 • poruchy menštruačného cyklu, problémy v klimaktériu,
 • hemoroidy,
 • bolesti končatín v dôsledku žilovej nedostatočnosti,
 • bolesti kĺbov, svalov,
 • ťažkosti v tehotenstve, pri pôrode, dojčení,
 • kožné ochorenia, napr. ekzémy, bradavice, herpesy, niektoré druhy psoriázy
 • rôzne druhy alergie, sennú nádchu, bronchiálnu astmu
 • pri poruchách spánku, strese, únave a pod.

Čo sú to homeopatické lieky?

Na začiatku výroby homeopatického lieku je vždy základná látka, ktorá je ďalej upravovaná presne stanoveným spôsobom, ktorý zodpovedá zásadám Správnej výrobnej praxe (SVP, ang. GMP) podľa platnej legislatívy. Základné látky sú rastlinného alebo živočíšneho charakteru. V niektorých prípadoch ide o nerasty alebo chemické zlúčeniny. Tieto látky sú vždy vyberané s ohľadom na homeopatickú tradíciu a najnovšie poznatky a zodpovedajú farmaceutickým požiadavkám a oficiálnym liekopisom.

Homeopatické lieky sa v súčasnosti vyrábajú tými najmodernejšími metódami za prísnej kontroly kvality vo všetkých fázach výrobného procesu. Výroba homeopatických liekov podlieha rovnako prísnym kritériám ako výroba iných liečiv a spadá pod kontrolu zodpovedných štátnych orgánov. Na Slovensku je to napríklad Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Homeopatické lieky sú dostupné výhradne v lekárňach.

Tento stav drog je zárukou kvality, ktorá zabezpečuje, že profesionáli aj pacienti majú spoľahlivé produkty (normy, farmaceutické kontroly, certifikácia atď.). Rovnako ako u iných liekov, aj zdravotnícky pracovník má dôležitú úlohu pri správnom používaní homeopatického lieku. Požiadajte ho o radu alebo sa poraďte s odborníkom v online poradni.

Lieky sa môžu vyskytovať vo forme jednozložkových liekov (obsahujúcich len jeden liek) alebo vo forme tzv. špecialít (jeden produkt obsahuje viacero liekov). Tieto lieky sú najčastejšie balené vo forme túb s granulami ( guľaté pilulky). Špeciality sú v iných liekových formách, ako napríklad tablety, sirupy, malé pilulky, masti a čapíky.

Pri užívaní homeopatických liekov dodržiavajte pokyny uvedené na lekárskom predpise. Vo všeobecnosti sa užitie homeopatického lieku odporúča nalačno alebo  najmenej 10 minút pred jedlom alebo po jedle. V prípade tuby s granulami jedna dávka zvyčajne predstavuje 5 granúl. V prípade malých tubičiek (200 malých granúl) sa užíva celý obsah naraz. Granuly sa nechajú voľne rozpustiť v ústach.

Tak ako sme sa naučili používať niektoré bežné lieky ako prvú pomoc, napr. proti bolesti a horúčke, podobne je to aj s homeopatickými liekmi, z ktorých sa mnohé užívajú ako osvedčené, napr. po zranení alebo preťažení Arnica montana, po popálení Cantharis, po poštípaní hmyzom Ledum palustre, na opuchy Apis.

Je pravda, že v homeopatii je dávka lieku rovnaká pre dospelého alebo pre dieťa?

Áno. Pri homeopatii sa predpísané lieky môžu líšiť v závislosti od pacienta, jeho lekárskej anamnézy a príznakov, ktoré sa prejavujú: pre tú istú chorobu môžu mať preto dvaja pacienti inú liečbu.

Naopak, množstvo, ktoré sa má vziať do úvahy pre granule (pilulky) a globule ( drobné pilulky), je rovnaké bez ohľadu na hmotnosť a vek, či už ide o dospelého, dieťa alebo zviera. Zvyčajne 5 granulí alebo celá tubička s drobnými pilulkami  v jednej dávke.

Účinkujú homeopatické lieky rýchlo?

Áno. Pri náhlych (akútnych) ochoreniach môže homeopatia účinkovať veľmi rýchlo, najmä ak sa lieky podajú už pri prvých symptómoch. U prejavov súvisiacich s chronickým ochorením (napríklad astma, migréna, alergie, reumatizmus) bude liečba samozrejme vyžadovať dlhší čas. Poraďte sa s lekárom, odporučí vám vhodné homeopatické lieky, resp. ich kombináciu s bežnými liekmi a postupmi.

Sú homeopatické a bežné lieky kompatibilné?

Áno, sú kompatibilné, neexistuje kontraindikácia, ktorá by vylučovala súčasné podávanie bežných a homeopatických liekov. Lekár môže tieto lieky predpísať samostatne alebo ako vzájomne sa dopĺňajúcu liečbu.

Je homeopatická liečba bezpečná pre celú rodinu, deti či tehotné ženy?

Áno. Homeopatické lieky nie sú chemicky toxické, nemajú kontraindikácie, ani interakcie s inými liekmi. Tehotné ženy môžu užívať homeopatické lieky bez vlastného rizika i bez rizika pre ich budúce dieťa (potomka) . Pri podávaní homeopatických liekov dieťaťu je možné liek rozpustiť  miešaním v malom množstve vody a podať ho v pohári alebo vo fľaši, avšak bez toho, aby ste tekutinu zohrievali. Je dôležité, aby ste každý deň pripravili čerstvý roztok.

 

obrazek