Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Detská žabka, soor, múčnivka

Dátum: 08.08.2023
Detská žabka, soor, múčnivka

MUDr. Ivana Poradová, MBA, pediater

Detská múčnivka, známa aj ako soor, či žabka, je bežná kvasinková infekcia, ktorá postihuje ústa dojčiat. Je spôsobená premnožením kvasinky Candida, najčastejšie Candida albicans. Hoci zvyčajne nejde o závažný stav, môže dojčatám spôsobovať nepríjemné pocity a rodičom obavy. Tento článok sa zaoberá príčinami, príznakmi a liečbou dojčenskej žabky a pomôže rodičom lepšie pochopiť a zvládnuť tento stav.

Príčiny detského sooru (žabky)

Dojčenská žabka je spôsobená premnožením huby Candida. Táto huba sa prirodzene vyskytuje v ústach, črevách a na koži mnohých ľudí vrátane dojčiat, pričom nespôsobuje žiadne škody. Určité faktory však môžu narušiť prirodzenú rovnováhu, čo vedie k premnoženiu Candidy a spôsobuje múčnivku.

Medzi najčastejšie príčiny detskej múčnivky patria:

 1. Nezrelý imunitný systém: novorodenci a dojčatá majú vyvíjajúci sa imunitný systém, čo ich robí náchylnejšími na infekcie, ako je napríklad múčnivka.
 2. Používanie antibiotík: antibiotiká môžu narušiť prirodzenú rovnováhu baktérií a kvasiniek v ústach, čo umožňuje nekontrolovaný rast Candidy.
 3. Antikoncepčné tabletky: ak dojčiaca matka užíva antikoncepčné tabletky, ktoré obsahujú estrogén, môže to zvýšiť pravdepodobnosť vzniku detskej múčnivky.
 4. Perorálne steroidy: používanie perorálnych steroidov môže vytvárať priaznivé prostredie pre rast Candidy.
 5. Dojčenie: počas dojčenia sa môže múčnivka preniesť z matkiných bradaviek do úst dieťaťa.

Medzi bežné príznaky detskej žabky patria:

 1. Biele povlaky: Husté, biele alebo krémové povlaky na jazyku, vnútornej strane líc, ďasnách a na podnebí úst. Tieto povlaky môžu pripomínať zvyšky mlieka, ale nedajú sa ľahko zotrieť.
 2. Podráždenosť a nepohodlie: Dojčatá s aftami môžu byť nervózne a prejavovať známky nepohodlia počas kŕmenia alebo iných činnostiach, ktoré sa týkajú úst.
 3. Ťažkosti pri kŕmení: V dôsledku toho môže byť sanie a prehĺtanie bolestivé, čo vedie k ťažkostiam pri kŕmení a zníženej chuti do jedla.
 4. Začervenanie a vyrážka: V závažných prípadoch môžu byť ústa červené a zapálené a na koži okolo úst sa môže objaviť vyrážka.
 5. Nepríjemný zápach: Múčnivka môže niekedy spôsobiť mierny zápach v ústach, ktorý môže byť citeľný, keď dieťa otvorí ústa.

Liečba sooru u dojčiat

Ak majú rodičia podozrenie, že ich dieťa má soor, musia vyhľadať lekársku pomoc. Pediater alebo zdravotnícky pracovník diagnostikuje tento stav a odporučí vhodnú liečbu. Medzi bežné možnosti liečby patria:

 • Homeopatické šetrné lieky: Múčnivka je vo väčšine prípadov banálne ochorenie, ktoré spontánne vymizne. Pokiaľ je však bolestivá a sprevádzaná poruchami príjmu stravy alebo plienkovým erytémom môže byť lekárska starostlivosť nevyhnutná. Homeopatia účinná liečba, ktorou je možné sa vyhnúť antimykotickým liekom, ktoré môžu byť vo veku do 6 mesiacov kontraindikované alebo môžu mať vedľajšie účinky.

BORAX 5CH: afty v ústach na vnútornej strane tváre, stomatitída zabraňujúca bábätku v saní

MEDORRHINUM 15CH: ak je pridružený plienkový erytém

MONILIA ALBICANS 15CH: kandidóza ústnej dutiny

Lieky novorodencom a kojencom pripravíme, tak že necháme rozpustiť 10 granúl od každého vybraného lieku v 100ml vody a každý deň roztok pripravujeme čerstvý. Chránime pred svetlom a uchovávame v chlade. Roztok podávame po malých dúškoch alebo na kávovej lyžičke počas dňa.

 

foto-Poradová_homeopatias_s_lekarom_(1)

MUDr. Ivana Poradová: “V mojej praxi sme naposledy mali 3 mesačné dieťa , ktoré bolo predčasne narodené a v treťom mesiaci prekonával infekt močových ciest, čiže boli nevyhnutné antibiotika. Vznikol výrazný soor dutiny ustnej. Kombinovali sme probiotiká s homeopatickou liečbou, pričom po 3 dňovom užívaní homeopatického lieku rozpusteného vo vode a lokálneho vytierania pred pitím dutiny ustnej i bradaviek dojčiacej matky bol výsledok výborný.”

 

 

 

 • Antimykotické lieky: Lokálne antimykotiká, sa zvyčajne predpisujú na liečbu detskej žabky. Tieto lieky sa aplikujú na postihnuté miesta vo vnútri úst.
 • Perorálne antimykotiká: V závažných prípadoch alebo keď lokálna liečba nezaberá, sa môžu predpísať perorálne antimykotiká. Tie sú zvyčajne výhradne pre staršie dojčatá.
 • Liečba bradaviek: Ak má matka príznaky múčnivky na bradavkách, matka aj dieťa by mali byť liečení súčasne, aby sa zabránilo opätovnej infekcii.
 • Hygiena a starostlivosť: Je nevyhnutné udržiavať ústa dieťaťa čisté tým, že po kŕmení jemne utriete prebytočné mlieko vlhkou handričkou. Vyvarenie cumlíkov a cumlíkov z fľaše môže pomôcť zabrániť opätovnej infekcii.

Dojčenská múčnivka je bežný a vo všeobecnosti neškodný stav, ktorý môže postihnúť deti počas prvých mesiacov života. Hoci môže spôsobiť nepríjemné pocity pre dieťa a obavy pre rodičov, rýchla lekárska pomoc a vhodná liečba môžu tento stav účinne zvládnuť. Pochopením príčin, príznakov a liečby dojčenského sooru môžu rodičia prijať potrebné preventívne opatrenia a včas vyhľadať lekársku pomoc. Nezabudnite, že správnu diagnózu a usmernenie pri zvládaní dojčenskej múčnivke vždy konzultujte so zdravotníckym pracovníkom.

 

Zdroj: Pediatrie. Homeopatie. Dr. Pierre Popowski, Michele Boiron, Francois Roux, Grada publishing, 2016.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.