Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zápal stredného ucha a homeopatia

Dátum: 20.07.2023
Zápal stredného ucha a homeopatia

Homeopatická podporná liečba pri akútnom zápale ucha
MUDr. Branislav Chrenka, pediater

Otitíta je odborný názov pre zápal stredného ucha. Patrí medzi najbolestivejšie infekcie detského veku. V predškolskom veku sa vyskytujú častejšie. Rodič niekedy dokáže dotykom za uchom alebo na vonkajšom uchu rozpoznať bolestivosť postihnutého ucha, proti bolestivosti nepostihnutého ucha. Nevyhnutná je aj konzultácia u lekára.

 

Čo spôsobuje zápal a ako sa prejavuje?

Ušné infekcie vznikajú, keď sa upchá priechod medzi nosom a uchom (ušnica), čo bráni normálnemu odtoku tekutín z ucha. To môže spôsobiť bolesť, svrbenie, hučanie v ušiach, dočasnú stratu sluchu a ďalšie príznaky.

 

Kedy sa objavuje?

Môže sa objaviť napríklad po ceste lietadlom alebo po kúpaní v mori, prípadne po infekcii dýchacích ciest (prechladnutí, chrípke atď.). Otitídu občas sprevádza horúčka a zvyčajne spôsobuje silnú bolesť. Veľmi často sa vyskytuje u detí, najmä u batoliat (vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov), ktoré dávajú najavo svoje nepohodlie ťahaním za uši a plačom.

 

Ako sa dá infekcia ucha zvládnuť pomocou homeopatických liekov?

Existujú rôzne stupne závažnosti, ktoré môže určiť len lekár.

Z tohto dôvodu je nevyhnutná konzultácie u lekára. Počas čakania na konzultáciu s lekárom však môže byť veľkou pomocou homeopatia.

V prípade otitídy môžete podľa prejavov ochorenia, ktoré môžu byť individuálne siahnuť po homeopatických liekoch.

 

Po ktorých homeopatických liekoch siahnuť systematicky pri zápale stredného ucha?

 

Pyrogenium 9CH 10 granúl každých 8h 

Hepar sulfur calcareum 30CH 10 granúl čím skôr, zopakovať 2x podanie ešte v priebehu daného/ďalšieho dňa

 

Podľa príznakov bolesti ucha

 

Belladonna 9CH 5 granúl každú hodinu – toto je liek v počiatočných štádiách ochorenia, blanka bubienka je sýto červeno prekrvená, opuchnutá, je prítomná silná pulzujúca bolesť, nezriedka ju môžu sprevádzať vysoká teplota (nad 39ºC), ktorá rýchlo stúpa, dieťa nemá veľmi smäd, pije po dúškoch, sliznice sú suché, dieťa je unavené, ale nevie zaspať, svetloplachosť, môže mať pri teplote vidiny/halucinuje, horúca, červená tvár, zhoršuje sa po 15:00 a potom znova po polnoci

 

Apis mellifica 15CH – 5 granúl každú hodinu – spolu s Belladonnou v počiatočných príznakoch, rýchly nástup príznakov, pocit pichania v uchu, zlepšenie nastáva studeným obkladom na ucho.

 

Ferrum phosphoricum 9CH – 5 granúl každú hodinu, bolesť ucha začína v tomto prípade pozvoľne a pomaly (v kontraste s rýchlym, až brutálnym nástupom v prípade Belladonny a Apisu). Bolesti často varírujú, ustúpia počas dňa, znova sa zhoršia, rovnako varíruje aj intenzita bolestí.

 

Ak nie je možnosť dôkladne overiť jednotlivé charakteristiky lieku, tak od nástupu prvých príznakov, akonáhle sa začne bolesť ucha by sa odporúča

3-kombinácia Ferrum phosphoricum, Apis mellifica a Belladonna.

 

 

Aviaire 15CH 5 granúl každú hodinu – v prípade, že predchádzajúce ťažkosti prejdú do hnisavého zápalu stredného ucha. Aviaire 15CH v dávke 10 granúl 1x týždenne aj ako prevencia pri opakovaných hnisavých zápaloch stredného ucha (najmä u detí).

 

Arsenicum album 15CH – 5 granúl každú hodinu v prípade pálčivej bolesti, dieťa/dospelý si typicky drží ucho, zlepšenie nastáva teplým obkladom, stav sa zhoršuje tesne po polnoci, bolesť je zhoršená v pokoji, neutíšiteľný smäd, dieťa pije po malých dúškoch, veľmi často.

 

Capsicum anuum 9CH – 5 granúl každú hodinu pri pálčivej bolesti, keď bolesť uší je ostrá ako „rana dýkou“

 

Belladonna 9CH, Apis mellifica 15CH, Ferrum phosphoricum 9CH, Aviaire 15CH, Arsenicum album 15CH, Capsicum anuum 9CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika.
Zdroj: Materia medica homeopatica

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.