Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dovolenkové nástrahy a homeopatická lekárnička

Dátum: 30.05.2023
Dovolenkové nástrahy a homeopatická lekárnička

Čo by ste si mali zbaliť do svojej homeopatickej lekárničky, keď si balíte kufre?

Prečo pohotovostná homeopatická lekárnička?

Homeopatia ako doplnok tradičnej medicíny môže byť dobrou voľbou na liečbu drobných ochorení, ktoré sa vyskytnú počas letnej dovolenky. Pri balení batožiny je dobré zostaviť si homeopatickú cestovnú lekárničku. Čo by však takáto sada mala obsahovať? Či už sú cieľom cesty hory, príroda alebo more, dovolenka môže byť prerušená množstvom drobných ochorení, ktoré sa dajú liečiť homeopatickými liekmi. Homeopatické lieky sú praktické a ľahko sa dajú vziať všade so sebou a môžu ich používať všetci členovia rodiny bez vedľajších účinkov alebo kontraindikácií.

Samozrejme, homeopatické lieky nemôžu pokryť všetky situácie. V prípade zdravotnej pohotovosti alebo ak sa príznaky zhoršia alebo pretrvávajú po 24 hodinách, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom.

 

CESTA BEZ NEVOĽNOSTÍ

Často nevyhnutnou dovolenkovou sťažnosťou je cestovná nevoľnosť. Bez ohľadu na použitý dopravný prostriedok môže spôsobiť potenie, bledosť, nevoľnosť, zvracanie a pocit nepohody. V tomto prípade môžu byť užitočné tri homeopatické lieky:

 • Cocculine, viaczložkový homeopatický liek na cestovateľskú nevoľnosť, ktorý je vhodný tak pre celú rodinu, neutlmí a dá sa užiť preventívne.

 

Z jednozložkových homeopatických liekov:

 • Tabacum 5CH, 5 granúl každú hodinu;
 • Cocculus indicus 5CH, v rovnakej dávke;
 • Gelsemium sempervirens 9CH, v prípade stresu spojeného s odchodom.

 

„JET LAG“

„Jet lag“ je syndróm, ktorým trpia ľudia po rýchlom prekonaní troch alebo viacerých časových pásiem smerom na východ alebo na západ. Prejavuje sa nespavosťou, podráždenosťou a únavou. Na zmiernenie ťažkostí u citlivých osôb slúži

 • Phosphoricum acidum 9CH 5 granúl 3 x denne 3 dni po príchode a po návrate z cesty

 

POŠTÍPANIE HMYZOM

Včely sa počas dovolenky vyskytujú častejšie pri pobyte na čerstvom vzduchu a v prírode.

Na liečbu uštipnutia homeopatickými liekmi by ste si mali so sebou vziať nasledujúce lieky:

 • Homeopatické granule Ledum palustre 9CH a Apis melifica 15CH, po 5 granulách, 3-krát denne až do zlepšenia. Apis mellifica pôsobí na ružový opuch, ktorý sa zlepšuje prikladaním chladného obkladu. Pôsobí dobre aj po popŕhlení medúzou a zabraňuje ďalšiemu rozvoju alergickej reakcie. Ledum palustre pôsobí aj ako prevencia pred uštúpnutím komárom.

 

ÚRAZY

 • Arnica montana 9 CH na údery, nárazy, hematómy, bolesti, svalovú únavu atď. Tento homeopatický liek je dostupný vo forme granuliek v tubách.

 

SPÁLENIE SLNKOM / ŽIHLAVKA, SOLÁRNA ALERGIA

 • Poumon histamine 15 CH (podáva sa pravidelne pri akomkoľvek alergickom prejave) alebo Apis mellifica 9CH v prípade žihľavky, ktorý sa má vybrať podľa vzhľadu kože.
 • Lieky na spálenie od slnka, ako sú Belladonna 9CHApis mellifica 9CH a Cantharis 5CH, hoci najlepšou ochranou pred slnkom a jeho nebezpečenstvami zostáva prevencia.

 

HERPES

 • Reaktiváciu vírusu herpes labialis (oparu) treba liečiť čo najskôr Vaccinotoxinum 15CH (1 dávka ihneď, potom jedna dávka o 10 hodín neskôr) alebo Rhus toxicodendron 15CH, ak sa objavia malé pľuzgieriky naplnené svetložltou tekutinou.

 

HNAČKA A TRÁVIACE PROBLÉMY

Pripomíname niekoľko jednoduchých a dôležitých pravidiel pri cestovaní:

 1. Nepiť vodu z kohútika a v rizikovejších oblastiach ju nepoužívať ani na čistenie zubov
 2. Kontrolovanie originálnych uzáverov od balených vôd a nepoužívať ľad do nápojov
 3. Nekonzumovať tepelne nedostatočne upravené jedla, udeniny alebo zmrzlinu
 4. Ovocie a zeleninu dôkladne umývať balenou vodou a až potom spracovávať
 5. Vyhýbať sa ovociu a zelenine, ktoré sa nedajú ošupať

 

 • Dočasnú hnačku možno zmierniť liekmi Arsenicum album 9CH a China rubra 9CH, okrem opatrení na prevenciu dehydratácie. Nux vomica 9CH je vhodný liek pri tráviacich nevolnostiach, plynatosti, pálení záhy a to najmä pri konzumácii neobvyklých jedál a korenín. Platina 9CH oceníte pri cestovateľskej zápche, môžete užívať 1 týždeň pred cestou ako prevenciu tohto problému.

V niektorých špecifických prípadoch (ľudia náchylní na určité poruchy, špecifické dovolenkové destinácie, malé deti atď.) možno odporučiť aj iné homeopatické lieky.

Neváhajte sa pred odchodom na dovolenku poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom. Aj keď homeopatia dokáže zmierniť niektoré dovolenkové ťažkosti, v prípade pochybností je vhodné poradiť sa s lekárom.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.