Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Klinická homeopatia neodmieta postupy konvenčnej medicíny, podporuje ich

Dátum: 25.03.2019
Klinická homeopatia neodmieta postupy konvenčnej medicíny, podporuje ich

Lekár homeopat má v rukách dva liečebné nástroje – jedným je jeho univerzitné vzdelanie a druhým dodatkové vzdelanie v homeopatickej liečbe.

Autori : MUDr. D. Siveková, MUDr. P. Tibenský

Kde je prienik klinickej homeopatie a klasickej medicíny?

Lekár homeopat má v rukách dva liečebné nástroje – jedným je jeho univerzitné vzdelanie a druhým dodatkové vzdelanie v homeopatickej liečbe. Vďaka nim môže spoľahlivo zvážiť, aký postup v liečbe konkrétneho pacienta treba zvoliť. Aj keď sa mu rozširujú liečebné možnosti, nemôže sa vždy spoľahnúť iba na seba, musí využiť diagnostické a liečebné postupy klasickej medicíny, a často musí požiadať o pomoc kolegov – odborníkov v iných odboroch. Potrebuje sa samozrejme oprieť aj o výsledky laboratórnych a iných diagnostických metód. Tieto ozrejmujú vhodnosť výberu liečebných postupov a umožňujú kontrolovať priebeh a výsledky liečby. Bez röntgenu, ultrasonografu či počítačového tomografu si dnešnú modernú medicínu už nevieme predstaviť. 

Správy o súčasnom podávaní konvenčných a homeopatických liekov možno nájsť všade vo svete, kde klinická homeopatia a klasická medicína úspešne spolupracujú. Spolupráca býva výhodná na viacerých klinikách i medzi ambulantnými lekármi. V našich podmienkach využívame túto možnosť spolupráce, pokiaľ majú lekári alebo samotní pacienti záujem. Mnohí sa pýtajú, či musia pri homeopatickej liečbe vysadiť konvenčné lieky. Vysvetlenie je jasné a vždy rovnaké – žiaden lekár nemá zasahovať do liečby svojich kolegov, a nielen pre odlišnú odbornosť. Veď každý lekár by mal a aj chce pacientovi ordinovať najvhodnejšiu liečbu podľa svojho vzdelania a svedomia. Okrem toho ide o odlišné dávky liekov a doposiaľ neboli dokázané nežiadúce interakcie medzi konvenčnými a homeopatickými liekmi.

Benefity a limity homeopatie

Klinická homeopatia pomáha navodiť zlepšenie zdravotného stavu pacienta, podobne ako to praktizuje konvenčná medicína. Môžeme teda tvrdiť, že medicína je iba jedna, rozlišujú sa však jej prístupy, ktoré vedú k jednému cieľu – zlepšeniu zdravotného stavu pacienta.

Princíp liečby je teda zhodný, len konvenčná medicína používa lieky na cielené zmiernenie prejavov, napr. pri alergiách, na zníženie horúčky, zápalov, zmiernenie bolesti, substitúcia (nahradenie) nedostatočných látok (inzulín, vitamíny), zabíjanie mikróbov a podobne. Kým klinická homeopatia na princípe podobnosti podáva homeopatické lieky. Tie podporujú vlastné obranné mechanizmy „poukázaním“ na práve  prebiehajúci proces – teda lieky, ktoré dokážu vo veľkom množstve vyvolať podobný prejav, napr. istý druh horúčky, zápal či bolesť. Homeopatické lieky však nedokážu nahradiť chýbajúce látky v organizme. Jednou z výnimiek je napr. doplnenie nedostatočného množstva železa, hlavne kvôli jeho nesprávnemu vstrebávaniu z čreva. Homeopaticky spracované železo v nízkom riedení dokáže pomôcť práve pri tejto poruche, samozrejme, nie pri veľkých stratách spôsobených silným krvácaním. Takže je to opäť v rukách lekára, ktorý navrhne liečbu hematológom a odporučeným podávaním niektorého preparátu na doplnenie hladiny železa, alebo spojí liečbu s podávaním homeopatického lieku Ferrum metallicum 5 CH 5 granuliek (piluliek) v 8 – 12 hodinovom intervale. Dokonca aj niektoré nežiadúce účinky konvenčného lieku s obsahom železa sa môžu výrazne zmierniť podaním toho homeopatického.

Prečo dať šancu klinickej homeopatii?

Zaradenie klinickej homeopatie do svojho liečebného repertoáru má význam nielen pre pacienta, ale aj pre jeho zdravotnú poisťovňu, a to i v prípade, keby homeopatickú liečbu preplácala. Benefit sa samozrejme neprejaví po týždni – výsledky treba vyhodnocovať v ročných či ešte dlhších časových horizontoch – ale odborníci na problematiku šetrenia prostriedkami verejného zdravotného poistenia by mali nad zaradením homeopatie do liečebného systému intenzívne uvažovať.

V neposlednom rade má homeopatická liečba benefit pre lekára. Mnoho lekárov vyhorených z nadmerného počtu pacientov, ktorým nemôžu pomôcť, by malo začať uvažovať o vzdelávaní sa v klinickej homeopatii. Jeden – dvaja úspešne zvládnutí pacienti s depresiou, nespavosťou či ochorením horných dýchacích ciest, ktorí sú v ambulanciách pečení-varení stále s tými istými ťažkosťami, sú veľmi slušnou odmenou za úsilie vynaložené na štúdium.

Nezabúdajme, že aj lekári sú iba ľudia – a vzhľadom na mimoriadnu náročnosť a zodpovednosť ich práce, mnohí potrebujú zlepšiť kvalitu svojho života a zdravia rovnako ako ich pacienti.