Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Štúdia o účinnosti homeopatických liekov očami lekárov

Dátum: 12.04.2019
Štúdia o účinnosti homeopatických liekov očami lekárov

Štúdia dokázala, že homeopatická liečba má porovnateľný prínos pre pacienta ako liečba klasická, ale s menším množstvom nežiaducich účinkov a zníženej spotreby klasických liekov.

Autori : MUDr. D. Siveková, MUDr. P. Tibenský

Výsledkom štúdie o účinnosti homeopatických liekov, ktorá trvala 5 rokov, bolo zásadné zistenie, že liečba homeopatikami má pre pacienta rovnaký prínos ako liečba klasickými liekmi.

Čo treba vedieť o EPI3 štúdii?

Výsledkom štúdie o účinnosti homeopatických liekov, ktorá trvala 5 rokov, bolo zásadné zistenie, že liečba homeopatickými liekmi má pre pacienta rovnaký prínos ako liečba klasickými liekmi. Štúdia potvrdila, že benefitom homeopatickej terapie je výrazne nižšia spotreba klasických liekov s potenciálne nežiadúcimi účinkami. Pýtate sa ako výrazne? Kľúčovým zistením v skutočnosti bolo to, že pacienti s homeopatickou liečbou užívali niekoľkonásobne menej klasických liekov s hrozbou nežiadúcich účinkov. Napríklad, skupina 1153 pacientov s muskuloskeletálnymi bolesťami, sledovaná 12 mesiacov, užívala až o 46 % menej nesteroidných antiflogistík (NSAIDs) ako pacienti, ktorí boli v starostlivosti lekárov presadzujúcich terapiu klasickými liekmi,“približuje prof. Peter Fisher, riaditeľ lekárskej kliniky a výskumu pre integrovanú medicínu v londýnskej Royal Hospital.

Odborník tvrdí, homeopatia má potenciál

„Nie som vedec a neviem vedecky pracovať. Zaujíma ma však, aký pokrok nastal v oblasti vedy, ktorá sa snaží etablovať homeopatiu na také miesto v liečebných systémoch, ktoré jej právom patrí. Zúčastňujem sa aj vedeckých podujatí, ktoré sa problematike venujú a obdivujem vedcov, ktorí sú ochotní a schopní na tomto poli niečo objaviť. Veľmi by ma zaujímalo, ako homeopatický liek funguje a aké zmeny v liečenom organizme vyvoláva, ale to je zrejme hudba budúcnosti. O to viac ma potešilo, že predmetom záujmu vedcov je aj obyčajná lekárska prax a jej liečebné výsledky, ako to prezentuje spomínaná francúzska štúdia,“ vraví MUDr. Pavol Tibenský, všeobecný lekár z Brezovej pod Bradlom, ktorý používa súčasne klasickú aj homeopatickú liečbu.

„Francúzski lektori boli prví odborníci v homeopatii, od ktorých som nasával ich bohaté praktické a teoretické vedomosti. V Paríži som si overil, že široký sortiment homeopatických liekov je dostupný v každej lekárni. Ako praktik musím konštatovať, že v štúdii boli zaradení lekári používajúci prevažne klasickú i homeopatickú liečbu, čo je ideálna kombinácia, ktorá by svedčala i nášmu zdravotníctvu. Do štúdie boli vybraní pacienti s ochoreniami, ktoré najbežnejšie liečime homeopaticky i na Slovensku. Podobná štruktúra a podobní pacienti ako u nás – kiež by sme aj u nás takúto situáciu dosiahli čo najskôr,“ dodáva MUDr. Tibenský.

Aké sú vyjadrenia slovenských lekárov – homeopatických špecialistov?

„Najrozsiahlejšia EPI3 epidemiologická štúdia v oblasti všeobecného lekárstva z Francúzska (2006 – 2012) si určite zasluhuje pozornosť. Štúdia dokázala opodstatnenosť zaradenia homeopatie v praxi všeobecného lekára,“ začína rozprávanie MUDr. Danuša Siveková, gynekologička, akupunkturistka, FBLR (fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia).

Do projektu bolo zaradených 8 559 pacientov, ktorí sa liečili na svalovo-kostrové ochorenia, úzkostno-depresívne poruchy a poruchy spánku, a poslednou skupinou boli ochorenia horných dýchacích ciest. Dôležitá je aj informácia, že na štúdiu EPI3 dohliadala nezávislá vedecká komisia a zúčastnilo sa na nej 825 praktických lekárov. Odlišnosť liečby pacientov vo Francúzsku spočíva v tom, že pacient má možnosť voľby ošetrujúceho lekára  medzi  klasickým všeobecným lekárom, lekárom so zmiešanou praxou, ktorý odporúča aj homeopatiu a profesionálnym homeopatom, okrem toho homeopatické lieky môže hradiť zdravotná poisťovňa.

Lekárka a odborníčka z oblasti homeopatie dodáva: „Závery tejto štúdie sú minimálne na zamyslenie, keď nehovorím, o zvážení zmien nazerania na liečbu v ambulanciách všeobecných lekárov aj na Slovensku. Využívanie homeopatickej liečby umožňuje znížiť užívanie najmä liekov s nežiadúcimi účinkami (napr. u nesteroidných antiflogistík pri svalových a kostrových ochoreniach o 46%). Nezanedbateľný je aj údaj o klinickom vývoji ochorení pri klasickej liečbe a pri liečbe homeopatickými liekmi, ktoré majú porovnateľný priebeh. Takže lekári majú možnosť nadužívania konvenčných liekov, hlavne s nežiadúcimi účinkami, znížiť doplnením alebo náhradou homeopatickými liekmi, dokonca s celkovo menšími nákladmi.“

„Štúdia dokázala, že homeopatická liečba má porovnateľný prínos pre pacienta ako liečba klasická, ale s menším množstvom nežiaducich účinkov a zníženej spotrebe klasických liekov. Vzhľadom na rozsiahlosť a starostlivé spracovanie je EPI3 štúdia významným a spoľahlivým dokumentom, odôvodňujúcim zaradenie klinickej homeopatie do každodennej lekárskej praxe,“ pripomína MUDr. Tibenský.