Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kde homeopatia skutočne pomohla

Dátum: 09.05.2019
Kde homeopatia skutočne pomohla

Homeopatia nie je zázračná – je to liečba ako každá iná. A v každej terapii sa dejú mimoriadne výsledky, nie je to však každodenná skúsenosť.

Autori : MUDr. B. Nemčoková, MUDr. G. Gregová, MUDr. D. Siveková, MUDr. P. Tibenský

Opýtali sme sa štyroch lekárov – špecialistov v oblasti klinickej homeopatie, kde vidia potenciál  homeopatickej terapie a v akých konkrétnych prípadoch pomohla homeopatia zlepšiť zdravotný stav ich pacientov?

Na aké ťažkosti je homeopatia vhodná?

MUDr. Danuša Siveková – gynekologička, FBLR (fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia) a akupunkturistka približuje benefity homeopatie a spomína ochorenia, pri ktorých je možné nasadiť práve homeopatickú liečbu, ide o bolesti hlavy, chrbta, kĺbov, kožné problémy, alergie, opakované zápaly, na zmiernenie prejavov chronických ochorení. Úspešné zlepšenie zdravia prichádza po podaní správneho lieku, bez ohľadu na diagnózu.

Všeobecná lekárka pre deti a dorast – MUDr. Beáta Nemčoková dodáva: „Najčastejšie homeopatiu používam pri rôznych exantémových ochoreniach. Teda bradavice, ekzémy, toxoalergické exantémy – výražky rôzneho druhu po jedle, tzv. alergia na slnko – inak povedané solárna dermatitída. Veľká úspešnosť je pri respiračných ochoreniach vírusových aj bakteriálnych, na prejavy kašľa, pri sekrécii z nosa, pri zápale dutín, pri bolestiach uší. Na základe mojich skúseností, pri respiračných alergiách či pri astme pomáha homeopatia popri klasickej liečbe zlepšiť v podstate chronické ochorenie. Homeopatiu úspešne používam aj na zmiernenie ťažkostí pri úrazoch či už u detí alebo dospelých.“

MUDr. Gabriela Gregová – všeobecná lekárka pre deti a dorast zdôrazňuje šetrnosť homeopatickej liečby najmä v prípade detských pacientov. Vo svojej praxi sa snaží svojich malých ale aj dospelých pacientov liečiť čo najšetrnejšie a najefektívnejšie. Homeopatickú liečbu používa v širokej škále akútnych, ale aj chronických ochorení a teší ju ak majú jej pacienti o takúto liečbu skutočný záujem.

Praktický lekár z Brezovej pod Bradlom – MUDr. Pavol Tibenský vysvetľuje pozitíva paralelnej liečby klasickej medicíny s homeopatiou: „Ťažko sa jednoznačne vyjadriť – nevediem si štatistiku. Sám odporúčam homeopatiu vždy, keď nepomáha klasická liečba. Ale najčastejšie ma navštevujú pacienti s bežnými ochoreniami: opakované infekcie dýchacích či močových ciest sú určite najčastejšie, bolesti chrbtice, migrény, kožné ochorenia, nespavosť, strach zo skúšok, prepracovanie či syndróm vyhorenia. Je to rôzne.“ Jeden z najdôležitejších liekov, ktorý v homeopatii používa a ktorý sa vyučuje ako prvý je Arnika. Tento liek je indikovaný takmer u všetkých úrazov ako pomocná liečba. Podľa vedeckých prác odborníkov z talianskej Verony účinkuje v laboratórnych podmienkach v každom riedení. Možno ho použiť na samoliečbu a vrele ho odporúča využiť všetkým lekárom, ktorí sa venujú v svojej praxi zraneným, športovcov nevynímajúc. Zdôrazňuje dôležitý fakt, že klasickú liečbu a homeopatickú liečbu používa súčasne.

Kde homeopatia pomohla?

„Vo svojej praxi mám mnoho prípadov kde homeopatia pomohla. Ale keďže osobná skúsenosť je najlepšia skúsenosť, spomeniem môj vlastný prípad. Pred 2 rokmi som spadla na lyžovačke a poranila som si koleno. Mala som natiahnuté bočne väzy kolena a bola mi doporučená ortéza na 3-4 týždne a samozrejme prísne telesné šetrenie. Koleno ma veľmi bolelo, chôdza bola komplikovaná a čo bolo pre mňa najhoršie bol fakt, že o týždeň na to som sa mala zúčastniť na tanečnom tréningovom víkende v zahraničí, ktoré som si ako milovník tanca dávno predtým objednala,“ svoju osobnú skúsenosť  s homeopatickou liečbou vysvetľuje MUDr. G. Gregová. Čo najskôr si nasadila homeopatickú liečbu špeciálne zameranú na traumu, koleno a väzy, ktorá nesklamala. O týždeň odhodila ortézu a tanečný víkend si naplno užila.

Homeopatia nie je zázračná – je to liečba ako každá iná. A v každej terapii sa dejú mimoriadne výsledky, nie je to však každodenná skúsenosť. MUDr. P. Tibenský rád spomína na prípad mladej ženy s astmou, ktorej nepomáhala klasická liečba od pľúcneho lekára a ktorá sa po jeho liečbe úplne uzdravila. Jej prípad prezentoval na kongrese vo Viedni v roku 2016. Skonštatoval, že na vzniku tohto ochorenia mala veľký podiel psychika – ako to u psychosomatických ochorení býva.

Na prípad úplného uzdravenia rada spomína aj MUDr. B. Nemčoková. Jedna z jej pacientiek trpela problematickým kožným ekzémom, ktorý nedokázala vyliečiť ani liečba alergológa. Po doplnení homeopatie sa stav pacientky zlepšil už v ďalšom týždni, pričom do mesiaca od začiatku kombinovanej liečby mala čistú kožu bez ekzémov.

MUDr. D. Siveková vraví: „Je ťažké vybrať len jeden úspešne zvládnutý prípad.“ Zaujímavý bol však jeden český pacient, ktorý jej poslal emailovú správu, že je ochotný sa prísť ukázať aj na Slovensko, aby presvedčil “odporcov” ako mu pomohol homeopatický liek. Homeopatiu mu navrhla ošetrujúca očná lekárka, keďže jeho alergické prejavy nemohli zvládnuť dnes dostupnými liekmi ani ďalší odborníci a hrozilo oslepnutie už aj druhého oka.