Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Klinická homeopatia – aké sú názory a skúsenosť odborníkov?

Dátum: 15.05.2019
Klinická homeopatia – aké sú názory a skúsenosť odborníkov?

Aktuálny prieskum potvrdil, že homeopatii je do istej miery naklonená takmer polovica Slovákov.

Viete, čo je klinická homeopatia? Terapia, ktorá sa nestavia proti iným konvenčným metódam prevencie či liečby, naopak, s klasickou medicínou spolupracuje. Praktizujú ju len lekári s medicínskym aj homeopatickým vzdelaním. V praxi sa im kombinovaná liečba s homeopatickými liekmi osvedčila a po dôkladnej diagnostike pacienta ju často odporúčajú na prevenciu či liečbu bežných ochorení. Niekedy samostatne a niekedy ako podpornú liečbu k inej terapii na zvýšenie kvality života.

Prieskum z januára 2019 mapujúci vnímanie a postoje Slovákov k homeopatii potvrdil, že homeopatia je pri riešení niektorých zdravotných problémov preferovanou voľbou u takmer polovice Slovákov, naopak – 15% ju zásadne odmieta.

Názory na homeopatiu sa rôznia nielen v laickej, ale aj odbornej verejnosti. Odporcovia často argumentujú vedecky nedokázanou účinnosťou, resp. účinnosťou na úrovni placeba. Celkom odlišný názor zastávajú lekári klinickej homeopatie a ich spokojní pacienti, ktorí na základe pozitívnej osobnej skúsenosti, používajú homeopatické lieky na prevenciu alebo liečbu ochorení. Tie sú registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), podliehajú rovnako prísnej kontrole ako klasické lieky a predávajú sa výhradne v lekárňach. Sú to teda lieky, ako každé iné.

Podľa skúseností klinických homeopatov umožňuje využívanie homeopatie v určitých prípadoch znížiť spotrebu liekov s nežiaducimi účinkami (napr. antibiotík, antipyretík a analgetík). MUDr. Danuša Siveková, gynekologička, akupunkturistka, FBLR úspešne využívajúca vo svojej praxi aj homeopatické lieky, hovorí: „Využívanie homeopatickej liečby umožňuje znížiť užívanie liekov s nežiaducimi účinkami. Nezanedbateľný je aj údaj, že pri klasickej liečbe a pri liečbe homeopatickými liekmi má klinický vývoj ochorenia porovnateľný priebeh. Takže lekári majú možnosť znížiť nadužívanie konvenčných liekov, hlavne s nežiaducimi účinkami, doplnením alebo náhradou homeopatickými liekmi, dokonca s celkovo menšími nákladmi.“


Uvedené potvrdzuje aj najrozsiahlejšia štúdia homeopatických liekov realizovaná v rokoch 2006-2012. Viac o výsledkoch štúdie sa dočítate tu.

Pozitívna predchádzajúca skúsenosť, minimum nežiaducich účinkov a celková účinnosť sú pritom kľúčovými faktormi pri výbere a kúpe voľnopredajných liekov.

Aj homeopatická liečba je však liečba ako každá iná – má svoje výhody, aj svoje limity, preto patrí do rúk odborníkov. Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť (SLHS) pripravila edukačnú kampaň s názvom „Homeopatia s lekárom“ s cieľom poskytnúť širokej verejnosti dostatok informácií o možnostiach homeopatickej liečby, ale aj o prípadoch, kedy ju lekári neodporúčajú.

„Homeopatiu treba chápať ako legitímnu súčasť medicíny, liečbu ako každú inú, ktorá má svoje „pre a proti“. Mám za to, že pacienti sa cítia bezpečnejšie v starostlivosti lekárov. Len odborník s medicínskym vzdelaním vie kvalifikovane rozhodnúť o liečebnom postupe a zhodnotiť, kde sú medze homeopatickej liečby, a kde naopak prevažujú jej benefity“, hovorí praktický lekár s takmer 30-ročnou praxou MUDr. Pavol Tibenský, prezident SLHS, hlavný organizátor edukačnej kampane „Homeopatia s lekárom“.

„Ak má niekto s homeopatickými liekmi dobrú skúsenosť, subjektívne mu pomáhajú a z odborného hľadiska nenesie ich užívanie pre danú osobu a jej ochorenie žiadne objektívne riziko, nie je potrebné hľadať argumenty a presviedčať ho, aby ich prestal užívať,“  hovorí liekový analytik PharmDr. Peter Stanko. Pacientov so záujmom o homeopatickú liečbu odporúča smerovať k lekárovi/lekárnikovi s homeopatickým vzdelaním: „Je dôležité, aby sa pacient obrátil na odborníka a poradil sa s ním o možnostiach a obmedzeniach homeopatickej liečby.“

Ak sa chcete poradiť, kedy je vhodné homeopatické lieky použiť samostatne a kedy ako doplnkovú liečbu, opýtajte sa priamo lekára online poradni. Pripravená je v spolupráci s tímom špecialistov pozostávajúceho z praktických lekárov, špecialistov (dermatológovia, pediatri, gynekológovia…) a lekárnikov z celého Slovenska využívajúcich vo svojej praxi homeopatickú aj klasickú liečbu.