Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako sa dobre vyspať aj v posledných fázach tehotenstva

Dátum: 25.06.2019
Ako sa dobre vyspať aj v posledných fázach tehotenstva

Nie je žiadnym tajomstvom, že tehotná žena má v posledných mesiacoch tehotenstva počas noci problémy so spánkom.

Autor : MUDr. Danuša Siveková

Úzkosť z pôrodu, nepohodlie spôsobené veľkým bruškom, nepretržitá potreba močiť … Nie je žiadnym tajomstvom, že tehotná žena má v posledných mesiacoch tehotenstva počas noci problémy so spánkom. Žiaľ, neexistuje žiadne zázračné riešenie ako pomôcť budúcej matke, aby sa vyspala osem hodín bez prerušenia. Podľa MUDr. Danuši Sivekovej, gynekologičky, je však možné výrazne zlepšiť jej pohodlie pred pôrodom.

Rešpektovanie vlastného biologického rytmu

Tehotenstvo zodpovedá špecifickému fyziologickému cyklu. “Tehotné ženy majú často potrebu ísť do postele okolo 19:00 hodiny, čo sa trochu nezhoduje s naším súčasným životným štýlom. Preto im potom chýbajú prvé hodiny spánku a keď sa ráno prebúdzajú, sú vyčerpané, pretože sa dostatočne nevyspali“. Aby sa teda vyhli nedostatku spánku, je lepšie ísť do postele vtedy, keď pocítia únavu. Lekárka ďalej dodáva: „Nie je teda na tehotenstve, aby sa prispôsobilo vášmu rytmu, ale naopak. Je skutočne potrebné počúvať vlastné telo “.

Zvažovanie homeopatie

Samotné rešpektovanie biorytmu tela je základom, avšak nie vždy to stačí. Ak vás nespavosť stále trápi, môže pomôcť návšteva lekára. “V praxi mojim pacientkam mnohokrát pomohla homeopatia”, hovorí MUDr. Siveková, ktorá homeopatiu vo svojej odbornej praxi využíva už takmer 30 rokov. “Nielen, že môže homeopatia liečiť tieto problémy so spánkom, ponúka aj bezpečnú alternatívu pre tehotné ženy, ktoré počas tehotenstva nemôžu užívať veľa liekov“. Pri hľadaní najlepšej pomoci (vhodného lieku) potrebuje lekár najskôr cielene pochopiť „dôvody nástupu opísaných symptómov”, až potom predpíše vhodnú liečbu.

 Tichá prechádzka a relaxačný kúpeľ

Fyzické cvičenie je potrebné, ale príliš namáhavým aktivitám by ste sa počas tehotenstva mali vyhnúť. Vhodná je napríklad kratšia, 15-30 minútová prechádzka, napríklad po príchode domov. „Pred spaním sa treba vyhnúť elektronike a knihám o tehotenstve a namiesto toho si dajte relaxačný kúpeľ“ hovorí lekárka.

Dajte stopku štipľavým jedlám

Polovica všetkých tehotných žien trpí žalúdočným refluxom. Tým, ako dieťa zaberá viac miesta, “maternica tlačí bránicu nahor, čo spôsobuje žalúdočný reflux“. Na zmiernenie tohto nepríjemného pocitu je potrebné vyhýbať sa štipľavým jedlám, ale aj tesnému oblečeniu. „Homeopatia je tiež zaujímavou možnosťou. Nenahrádza antacídum, ale môže pomôcť zredukovať pálenie záhy (kyslosť a bolesť pažeráka).”

Komfortné tehotenské vankúše

Pokiaľ ide o pohodlie, každej žene vyhovuje niečo iné. Niektoré ženy spia v polo sediacej polohe s jedným alebo dvoma vankúšmi vedľa seba, aby sa vyhli refluxu. „Iné si obľúbili tehotenské vankúše, ktoré potom používajú aj na  dojčenie alebo po pôrode“, dodáva skúsená lekárka.

Užitie si materskej dovolenky, čo najviac

Slovenské ženy majú to šťastie, že profitujú z pohodlnej materskej dovolenky. Je dobré užiť si materskú dovolenku pred pôrodom, a oddýchnuť si pred príchodom vášho dieťaťa čo najviac. „Ak sa v noci veľmi nevyspíte, zdriemnite si párkrát počas dňa. Ak máte doma malé deti, bude to ťažšie, skúste však do starostlivosti o nich zapojiť ostatných členov rodiny či ochotné kamarátky, aby ste si počas dňa mohli oddýchnuť. Budete to potrebovať “, uzatvára MUDr. Siveková.

Počas tehotenstva neváhajte poprosiť svojho lekára, pôrodnú asistentku alebo lekárnika o radu. Môžu vám odporučiť vhodnú homeopatickú liečbu na zmiernenie príznakov, bez nepriaznivých účinkov pre vás alebo váš plod. Môžete sa obrátiť aj na online poradňu na stránke www.homeopatiaslekarom.sk.