Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Chrípka

Dátum: 02.02.2020
Chrípka

Vírusové ochorenie šíriace sa z čínskeho mesta Wu-chan je predmetom […]

Vírusové ochorenie šíriace sa z čínskeho mesta Wu-chan je predmetom záujmu odbornej i laickej verejnosti. Prvou obeťou bol pacient trpiaci viacerými ochoreniami, čo nie je ničím neobvyklým. Ťažko chorí pacienti sú vnímavejší na akútne vírusové ochorenia, preto aj v kolektívnych zariadeniach sa venuje tomuto faktu viacej pozornosti a chovanci zariadení pre seniorov sú obvykle zaočkovaní každoročne proti chrípke.

Dá sa predpokladať, že ochorenie sa rozšíri i do našej krajiny, zatiaľ máme podozrenie u dvoch mužov v aktívnom veku. Šťastie praje pripraveným, a preto je vhodné sa pripraviť i na scenár pandémie. Nakoľko sa jedná o potenciálne smrteľný vírus, treba mať na pamäti všetky známe zásady, ktoré umožňujú zvýšiť šancu na zvládnutie nákazy a nepodľahnúť panike.

Znížený príjem alkoholu, ľahká strava, telesné či duševné šetrenie, by mali byť samozrejmosťou u každého, komu to okolnosti dovoľujú. Jedinci, ktorí užívajú preventívne homeopatický liek OSCILOCOCCINUM, by nemali na tomto kroku nič meniť.

V homeopatii platí zásada, že okrem eleminácie škodlivých vplyvov prostredia je vhodné i posilnenie organizmu čo najpresnejším liekom vybratým podľa zákona podobnosti. To nie je vždy možné, ale niektoré príznaky sú jasné už dnes.

Podľa vyjadrenia naslovovzatého odborníka, pána profesora Krčméryho, je prvým predpokladom zvládnutia epidémie nepodľahnúť panike. Toto tvrdenie experta na infekčné ochorenia je v súlade s homeopatickým prístupom, ktorý lieči celý organizmus. Inými slovami – do liečby a prevencie je potrebné zapojiť nielen protiinfekčnú imunitu, ale i psychiku, nervový systém, hormonálny systém – jednoducho celý organizmus. Tým sa zvyšuje šanca na zvládnutie infekcie na úrovni jedinca i spoločnosti.

Prvým liekom, na ktorý v prípade akútnej vírusovej infekcie myslíme, je liek ACONITUM NAPELLUS. V obraze ochorenia tohto lieku sú známe i psychické príznaky, najmä panika so strachom zo smrti. Tento liek odporúčam ordinovať u každého jedinca, ktorý je vnímavý na šírenie poplašných správ už teraz, keď ešte infekcia v našej krajine neprepukla.

Podľa epidemiologickej situácie – na základe homeopatického vyšetrenia viacerých jedincov v USA, mali tam prebiehajúce vírusové infekcie príznaky liekov GELSEMIUM  a   EUPATORIUIM PERFOLIATUM. To však nemusí byť v prípade čínskej epidémie pravdou, preto pre oddiferencovanie najpresnejších liekov treba počkať.

Významným liekom, ktorý ordinujeme v prípade chrípky a chrípke podobných ochorení, je ARNICA MONTANA. Tento liek je vo všeobecnosti  i liekom na prepínanie síl organizmu a je teda vhodné i preventívne u jedincov, ktorí sa nemôžu extrémnej psychickej či telesnej námahe vyhnúť – vojaci, policajti, zdravotníci etc.

Jedinci, ktorí nie sú zaočkovaní proti chrípke, môžu tak urobiť v prípade, že nemajú príznaky akútnej choroby – vtedy už je infekcia v ich organizme a na očkovanie je neskoro.

MUDr. Pavol Tibenský

Všeobecný lekár pre dospelých