Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Manuál cestovania bez nevoľnosti

Dátum: 04.06.2019
Manuál cestovania bez nevoľnosti

Cestovanie za vysnívanou dovolenkou v trópoch alebo víkendovým výletom je v mnohých prípadoch sprevádzané vznikom morskej choroby - kinetózy.

Autor : Homeopatia s lekárom

Nevoľnosť v aute, vlaku či v lietadle…Cestovanie za vysnívanou dovolenkou v trópoch alebo víkendovým výletom je v mnohých prípadoch sprevádzané vznikom morskej choroby – kinetózy, ktorej príznakom je napríklad studený pot a nepretržité nosenie papierového vrecka. Našťastie existuje niekoľko tipov, ako sa s ňou vysporiadať a poraziť ju.

Na Slovensku nemáme aktuálnu štatistiku týkajúcu sa kinetózy, ale napríklad vo Francúzsku morská choroba postihuje až 4 z 10 ľudí. Najviac ňou trpia ženy a deti vo veku od 3 do 12 rokov. Príčinou kinetózy sú nerovnaké informácie ústiace do mozgového centra. Aby sme boli presní, zo zmyslových orgánov prichádza hlásenie o pohybe, resp. absencii pohybu, naopak orgány rovnováhy vysielajú signály o tom, že je naše telo v pohybe. Niet divu, že naše výkonné centrum zostane dezorientované a začne telu vysielať pomýlené signály. Vtedy už nastupuje nevoľnosť, bolesť hlavy, pocit na zvracanie alebo závrate. Existuje mnoho účinných rád a tipov ako predísť vzniku kinetózy.

Oblečte sa pohodlne

Rada, ktorá nie je úplne na zahodenie znie: počas dlhého cestovania odporúčame nosiť výhradne pohodlné oblečenie, ktoré nestáča žalúdok. Predstavte si, že by ste okrem nie vždy príjemnej cesty museli riešiť, či vás tlačia nohavice alebo nepohodlné tričko. Rovnako je dôležité zostať v teple, zima môže príznaky zhoršovať. Vynikajúcim pomocníkom je aj cestovný vankúš. Táto pomôcka okrem iného udrží hlavu vo fixovanej polohe, čím zmiernite neželaný pohyb tela.

Zamerajte sa na vhodnú stravu

Teraz zopár slov asi k najčastejšej chybe, ktorej sa ľudia trpiaci kinetózou dopúšťajú, jedná sa o cestovanie na prázdny žalúdok. Pred cestovaním by sme rozhodne mali niečo zjesť. Ideálne by to malo byť ľahké jedlo – chlieb s maslom, odporúčame vyhýbať sa pitiu mlieka a konzumácii mastných jedál. Nemali by sme zabúdať na pravidelný pitný režim a určite nečakať na moment, kedy na nás príde „saharský“ smäd. Samozrejmosťou je vyhnúť sa pitiu alkoholu alebo sódy a fajčeniu.

Vyberte si správne miesto na sedenie

Rovnako môžete kinetózu „pozitívne“ ovplyvniť aj výberom miesta na sedenie. Ak cestujete autom, sadnite si dopredu, na miesto spolujazdca a sledujte cestu. Pri ceste vlakom seďte v smere jazdy a v prípade dvoch poschodí vyberajte to spodné, kde je pohyb vlaku cítiť menej. Počas cesty sledujte horizont, ak pri tom počúvate príjemnú hudbu môže to pomôcť vašej mysli relaxovať a odvrátiť pozornosť od ťažkostí. Vždy keď je to možné, otvorte okno a nadýchajte sa čerstvého vzduchu.

V lietadle či na lodi sú najvhodnejšie miesta čo najbližšie k stredu dopravného prostriedku. Ak ste teplo oblečený a máte možnosť na lodi zostať vonku, urobte tak. 

Aj klinická homeopatia môže pomôcť

Bežné lieky účinkujú primárne utlmujúco a môžu byť zelenou pre niektoré nežiadúce účinky, akým je napríklad ospalosť. V prípade, že vám lekár – homeopat, a v menej závažných prípadoch aj lekárnik odporučí homeopatickú terapiu, môžete vznik nežiaducich účinkov vypustiť z hlavy. Klinická homeopatia je šetrná doplnková liečbu, ktorá pomáha zvyšovať kvalitu života pacienta a v mnohých prípadoch, aj na minimalizovať a preventovať pred vznikom nežiadúcich účinkov pri inej liečbe. Terapia homeopatiou môže výrazne zmierniť mnohé príznaky kinetózy, napríklad päť granúl Cocculus indicus pomáha v boji proti nevoľnosti, závratom a studenému potu.

Otázky ohľadne vhodných liekov či spôsobu užívania vám radi zodpovedajú aj špecialisti v pravidelnej online poradni. Každý posledný utorok v mesiaci na vaše otázky odpovedá odborný lekár a homeopat.