Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Podporná liečba popálenia slnkom a solárnej dermatitídy

Dátum: 13.06.2019
Podporná liečba popálenia slnkom a solárnej dermatitídy

Pri ľahších popáleninách slnkom či stavoch vyvolaných solárnou alergiou (tzv. alergia na slnko) môžu účinne pomôcť aj homeopatické lieky.

Autor: MUDr. D. Siveková

Pri ľahších popáleninách slnkom či stavoch vyvolaných tzv. solárnou alergiou (alergia na slnko) môžu účinne pomôcť aj homeopatické lieky. Dokážu zmierniť bolesti či urýchliť hojenie, je však veľmi dôležité vedieť, kde sú limity samoliečby či homeopatickej terapie, a kedy je nevyhnutné navštíviť lekára.

Popálenie slnkom

Podobne ako liečba popálenín  prvého a druhého stupňa prebieha aj liečba popálenia slnkom. Viditeľné príznaky sú bolestivý opuch, zvýšená teplota kože,  začervenanie pokožky, dokonca až tvorba pľuzgierov. Postupne vzniká vyrážka, svrbenie a následne olupovanie pokožky.

V prípade ľahších príznakov dokáže nepríjemné pocity zmierniť vlažná až studená čistá voda. Ak je pokožka horúca a začervenaná, osprchujte sa opakovane vlažnou vodou, nepríjemné pocity pomôže zmierniť aj prípravok s kalciom a panthenolom.

Závažnejšiu popáleninu, na ktorej sa urobí pľuzgier, by mal vidieť lekár. Nikdy kožu „nešúpte“ ani neprepichujte vzniknuté pľuzgiere. Môžete si zaniesť infekciu a spôsobiť jazvy.

Homeopatické lieky vyberieme podľa podobnosti prejavov a opakujeme dávku (5 piluliek) pri opätovnom zhoršení, spočiatku aj po štvrť hodine, neskôr by sa mal interval predlžovať. Najvhodnejšie je nechávať rozpúšťať pilulky v čistých ústach pol hodinu pred jedlom prípadne pol hodinu po jedle.

Homeopatické lieky vhodné pri nadmernom slnení či popálení slnkom sú obvykle postavené na nasledujúcich účinných látkach:

*Arnica montana– často ako úvodná liečba v dôsledku poranenia pokožky slnkom.

*Urtica urens– opakujeme vždy pri pocite pálenia až do ústupu bolesti.

*Cantharis–  na bolesť popálenín, najmä ak Urtica urens nezlepší stav do pol hodiny. Okrem popálenia je vhodný aj na podobné bolesti spôsobené medúzou.

*Aconitum napellus– prvá pomoc pri úpale s celkovou reakciou, v ktorej dominuje duševný aj telesný nepokoj, strach zo smrti, triaška, horúčka bez potenia, chuť na studené tekutiny.

Solárna dermatitída

Homeopatický liek môže byť vhodný a hlavne bezpečný spôsob liečby aj premrštenej kožnej reakcie vplyvom slnečného žiarenia – solárnej dermatitídy. Z príznakov dominuje svrbivá červená vyrážka, prípadne opuchliny v trvaní aj 14 dní. Pri opakovanej solárnej dermatitíde je vhodné užívať zvolený homeopatický liek už 10 dní vopred až do ukončenia pobytu na slnku.

V prípade, že dlhší pobyt na slnku vždy vyvolá kožnú reakciu, je nevyhnutné poradiť sa s lekárom. Lekár s medicínskym a homeopatickým vzdelaním vie zodpovedne posúdiť, kedy uprednostniť bežnú, a kedy homeopatickú liečbu, prípadne kedy a ako obe terapie účinne kombinovať.

Pri solárnej dermatitíde sú vhodné homeopatické lieky obsahujúce nasledovné účinné látky:

*Apis mellifica – je indikovaný na začiatku zjavného opúchania ružovo sfarbenej pokožky, prípadne pri tvorbe žihľavky (urtiky) s pocitom bodavého pálenia. Zlepšenie nastáva priložením chladného obkladu. Chorý nemá potrebu piť.

*Belladonna – je vhodná ak je pokožka ohnivo červená s pocitom pulzujúceho pálenia, môže byť prítomná aj horúčka. Potenie je v návaloch a pretrváva suchosť slizníc.

*Calcium carbonicum – môže pomôcť znížiť citlivosť pokožky na slnečné žiarenie ak sa užíva preventívne, raz denne, 10 dní pred nástupom na dovolenku.

*Hypericum preforatum– má presne opačný účinok ako bylinný preparát, ktorý tvorí precitlivenie na slnko.  Podaním homeopatického lieku môžeme znížiť vnímavosť na slnečné žiarenie a zmierniť symptómy. Urtika obyčajne vzniká na končatinách, s pocitom mravčenia.

*Acidum muriaticum– treba podávať pri prudkom svrbení červených pľuzgierikov. Jeho preventívne užívanie  znižuje precitlivenie na UV žiarenie.

*Natrum muriaticum – pri zhoršení rôznych alergických prejavov, často na slnku pri mori (ekzém, astma, urtica, herpes a pod.). Na koži sa tvoria svrbiace červené škvrny až pľuzgiere.

*Sulfur  – pri alergickej reakcii, ktorá je sprevádzaná silným svrbením a pálením, zhoršeným kontaktom s vodou a teplom. Telesné otvory sčervenajú.

*Histaminum– používa sa na rôzne alergické reakcie. Pri alergii na slnku stlmí svrbenie a začervenanie žihľavky.

Predovšetkým však nezabúdajme na prevenciu a základné princípy pri dlhodobom pobyte na slnku – skrátenie času na priamom slnku, nosenie ochranného ľahkého oblečenia, ktoré zníži množstvo UV lúčov dopadajúcich na pokožku a ošetrovanie pokožky vhodným opaľovacím prípravkom.