Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zvládnite prechod na zimný čas

Dátum: 25.10.2019
Zvládnite prechod na zimný čas

Tento rok sa prechod na zimný čas uskutoční v noci […]

Tento rok sa prechod na zimný čas uskutoční v noci z 26. októbra (sobota) na 27. októbra (nedeľa). Táto zmena sa nezaobíde bez následkov na naše telo, biorytmus a náš celkový stav.  Tu sú odporúčania, s ktorými toto obdobie zvládnete ľahšie.

Biorytmus, ktorý vytvorili ľudia

Od roku 1976 každý rok posúvame hodiny o hodinu dozadu. Pre niektorých to znamená o hodinu dlhší spánok, pre iných zasa deprimujúci pohľad na slnko zapadajúce hneď po čaji o piatej. „Okrem kratších dní spôsobuje prechod na zimný čas aj ťažkosti so zaspávaním, hormonálne zmeny, zmeny chute do jedla a zmeny nálad,“ upozorňuje MUDr. Tibenský. Inými slovami, nie je to práve najpríjemnejšia záležitosť, ale môžete ju prekonať ľahšie.

Všetko záleží od prípravy

Na privítanie zimného času sa môžeme pripraviť ako atléti na športovú súťaž – postupne, aby sme v deň zmeny neboli nepríjemne prekvapení . Najjednoduchším trikom je posunutie času spánku a vstávania o 15 minút, 3 dni pred dňom zmeny času. Keďže bude počasie čoraz chladnejšie, radšej zabudnite na výdatné letné aperitívy a jedzte ľahšie jedlá, večerajte skôr. MUDr.Tibenský odporúča: „Ak máte problém s prispôsobením sa novému rytmu, môžete si pomôcť užívaním magnézia alebo homeopatiou.  Najosvedčenejším je homeopatikum s účinnou látkou Arnica montana, ktoré používame u ľudí, cestujúcich cez časové pásma tzv. „jet lag“, prípadne u ľudí, ktorí pracujú na nočné smeny.“

Najskôr deti

Aj pri našich najmenších sa oplatí byť predvídavý. Ak majú bábätká svoj režim zadefinovaný, posun času o hodinu môže znamenať zmenu biorytmu. 4 dni pred zmenou času by mal byť čas kojenia/pitia z fľašky (u starších detí čas kŕmenia) postupne posunutý o 15 minút skôr,  rovnako ako čas zaspávania a vstávania. Ráno dostatočne presvetlite váš domov, aby ste napodobnili východ slnka. Pre ľahšie zaspávanie vám pomôže relaxačný kúpeľ alebo homeopatia. 

V deň zmeny buďte aktívni

V deň posunu času si doprajte dostatok fyzickej aktivity a počas dňa sa čo najviac unavte. Pri troche šťastia sa budete cítiť lepšie. Aby ste sa vyhli podráždeniu, urobte si pokojný večer. Pred tým, ako si umyjete zuby, si môžete na hodinách posunúť čas a na zmenu sa tak psychicky pripraviť.

Vitamíny a krátke zdriemnutie

Vyhliadka nadchádzajúcich zimných mesiacov so sychravým počasím a skracujúcimi sa dňami môže spôsobiť ponurú až depresívnu náladu, či pocit úbytku síl. Aby ste zabránili tejto melanchólii, čo najviac si vychutnajte slnko, keď zasvieti, alebo vyskúšajte jednoduchú terapiu. Dobre urobí i krátke zdriemnutie si počas dňa. „ V zime si môžeme pomôcť užívaním vitamínu D, na podporu imunity pomôže vitamín C a vhodná homeopatická liečba,“ uzatvára MUDr.Tibenský a dodáva, „nezabúdajte na dostatok tekutín a pestrú stravu.“ 

O vhodnej homeopatickej liečbe sa môžete poradiť v našej online poradni.