Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako sa chrániť pred opakovaným zápalom priedušiek

Dátum: 29.12.2019
Ako sa chrániť pred opakovaným zápalom priedušiek

Prípady zápalov priedušiek zapĺňajú počas zimného obdobia čakárne u lekárov. […]

Prípady zápalov priedušiek zapĺňajú počas zimného obdobia čakárne u lekárov. Zápal priedušiek je častejší ako iné sezónne choroby. Ako mu predchádzať a efektívne ho liečiť?

Nemýľte si zápal priedušiek so zápalom priedušnice

Aby sme vedeli rozlíšiť zápal priedušiek od zápalu priedušnice, je potrebné stručné vysvetlenie. „Zápal priedušnice je prevažne pokračovaním infekcie horných dýchacích ciest. Zápal priedušiek môže byť v každom veku, je z 90% vírusového pôvodu, bakteriálne infekcie sú komplikáciou a závažný priebeh majú u batoliat. Môže sa prejaviť “pískaním” na hrudníku, celkovým nechutenstvom, pomalým pitím, malátnosťou a v ťažkých prípadoch si vyžaduje u detí do jedného roka okrem iného i kyslíkovú terapiu. Najčastejšie však začína dusivým kašľom, ktorý rýchlo prechádza do vlhkého,” vysvetľuje pediatrička MUDr. Ivana Poradová

Samozrejme, príznaky sa prejavujú pri každom ochorení iným spôsobom. „Ak trpí  dieťa zápalom priedušnice, prejavuje sa to dýchacími ťažkosťami , pričom prevažuje suchý kašeľ, zachrípnutie, prípadne chrapot pri nadýchnutí a môže sa objaviť aj  bolesť za hrudnou kosťou, “ vysvetľuje odborníčka. V takomto prípade je potrebná fyzioterapia hrudníka. Aj keď to môže byť pre rodičov ťažké, táto terapia pomáha bábätkám, ktoré ešte nie sú schopné kašľať a vypľúvať hlieny.

Ivana Poradová pripomína, že “zápal priedušiek sa, na druhej strane, prejavuje suchým alebo vlhkým kašľom, môže v ňom byť prítomný hlien, ale nemusí. Občas je ochorenie sprevádzané horúčkou.

Zápal priedušiek – vírusové alebo bakteriálne ochorenie?

Liečba choroby závisí od toho, či je pôvod vírusový alebo bakteriálny, a či má pacient horúčku, alebo nie. “Lekár môže pacientovi urobiť ďalšie vyšetrenia, napríklad krvný obraz alebo röntgen hrudníka. Ak sú v krvi zvýšené biele krvinky, ktoré bojujú proti baktériám a na röntgene je zjavná bakteriálna infekcia, zahajujeme liečbu antibiotikami.  V ostatných prípadoch ide pravdepodobne o vírusový pôvod ochorenia alebo atypické baktérie,”hovorí doktorka Poradová  

Príznaky zápalu priedušiek

Kde je zápal priedušiek, tam je kašeľ. “Kašeľ je hlavným príznakom ochorenia. Skutočný zápal priedušiek je “útokom” na priedušky a kašeľ prichádza z hĺbky – vnútornej časti priedušiek. Je iným druhom kašľa ako sa vyskytuje pri ochoreniach nosa a nosohltana,” vysvetľuje pediatrička Ivana Poradová.  

Tu však zápal priedušiek nekončí. Lekár môže u detí spozorovať rôzne príznaky: výtok z nosa, horúčku, hlien, vracanie. Niektoré deti trpia aj dýchacími ťažkosťami, napr. pocitom nedostatku vzduchu alebo dýchavičnosťou, ktorá sa dá zistiť pri počúvaní hrudníka. 

Čo je opakovaný zápal priedušiek?

Podľa pediatričky je zápal priedušiek opakovaný, ak dieťa trpí týmto ochorením 4 a viackrát do roka. “Na to, aby sme určili pôvod opakovaných prípadov zápalu priedušiek, musíme najskôr zistiť, či sú vírusové alebo bakteriálne.” Ak je zápal priedušiek chronický, lekár môže odporučiť ďalšie vyšetrenia, aby vylúčil iné choroby, napr. cystickú fibrózu, reflux, alebo alergiu, ktorá sa prejavuje dýchacími ťažkosťami.  

Môžete sa chrániť

Podľa doktorky Poradovej treba brať do úvahy aj prostredie, v ktorom dieťa žije, „kašeľ môže byť príznakom alergie. V tom prípade treba odstrániť koberec alebo dať zamraziť hračky dieťaťa, aby sme zničili roztoče.” Aj keď je dieťa choré, uistite sa, že sa teplota prostredia pohybuje okolo 20°C a do izby dieťaťa prúdi čerstvý vzduch.

Vírusový zápal priedušiek : čo môže ponúknuť homeopatia?

Na to, aby sa dieťa mohlo správne liečiť, je veľmi dôležité, aby ho rodičia pozorovali. Takto budú môcť lekárovi poskytnúť požadované informácie, ktoré sú potrebné na predpísanie správnej liečby.  

Kašeľ nie je vážnym príznakom – je to prirodzený, aj keď komplexný, jav.  “V homeopatii poznáme veľa liekov na kašeľ rôzneho druhu: suchý, vlhký, astmatický či kašeľ, ktorý sa objavuje, keď si dieťa položí hlavu na vankúš atď. Zoznam rôznych druhov kašľu je veľmi dlhý. Výhodou tejto liečby je, že je individuálna a lieky sú odporúčané podľa príznakov každého malého pacienta,“ vysvetľuje Ivana Poradová.

Bez ohľadu na druh liečby musíme dodržiavať zlaté pravidlo, aby fungovala: čím silnejšie príznaky, tým väčšia dávka.  “Príklad: Ak má dieťa vysokú horúčku a silný kašeľ, odporúčam, aby bralo 5 granuliek odporučených homeopatík každých 15 minút. Keď sa začne cítiť lepšie, postupne môžeme dávku znižovať,” radí odborníčka.

Dieťa pozorujte a uistite sa, že má dostatočný príjem tekutín. Pediatrička Ivana Poradová zdôrazňuje: „Dôležitou súčasťou liečby dieťaťa je pravidelné pitie tekutín. Pomáha pri horúčke, kašli aj hliene.“