Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zbavte sa popraskanej kože prírodne.

Dátum: 20.04.2020
Zbavte sa popraskanej kože prírodne.

Prechody medzi ročnými obdobiami vystavujú kožu (nielen) na odhalených častiach […]

Prechody medzi ročnými obdobiami vystavujú kožu (nielen) na odhalených častiach tela zvýšenej záťaži. U zdravých ľudí ide len o prechodnú suchosť kože sprevádzanú podráždením, začervenaním a miernym svrbením. Ľudia so suchou kožou a sklonom k ekzémom mávajú aj olupovanie a sezónne, pri studenom počasí, sa vyskytujúce praskanie na ohyboch prstov. Ekzematici a ľudia so sennou nádchou majú tieto ťažkosti pravidelne a aj niekoľko mesiacov v roku  im strpčujú život -praskliny sa nehoja a bolia. V súčasnej výnimočnej situácii sa tak môže aj bežná dezinfekcia rúk alkoholovým roztokom stať bolestivým zážitkom, ktorý podráždenie kože ďalej zhoršuje. Napriek snahe výrobcov, aj kvalitné dezinfekčné roztoky narušujú bariéru kože, vysušujú ju a dráždia. Koža s poškodenou bariérou sa stáva citlivejšou a prenikajú ňou rôzne škodliviny, mikroorganizmy a alergény z prostredia, tie potom spôsobujú ďalší zápal -bludný kruh sa uzatvára.

V ľahkých prípadoch pomôže nanesenie vhodného krému, ktorý obnovuje kožnú bariéru. V tomto prípade poskytne ľahko odbornú radu lekárnik a vhodné prípravky sa dajú v lekárňach kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Problém nastane, ak je koža už poškodená, alebo sú na nej aj ďalšie prejavy (štípance od hmyzu, odreniny, povrchové popáleniny…). Bežná kozmetika v takýchto prípadoch nepomáha a pacienti sa niekedy rôznymi cestami  snažia dostať k lokálnym prípravkom -najmä kortikoidom a antibiotikám – ktoré nie sú voľne dostupné. Takéto postupy sú nebezpečné a často sa v praxi stretávam s ľuďmi, ktorí si samoliečbou spôsobia vážnejší problém.  

Dobrú alternatívu predstavujú tradičné prípravky s obsahom rastlinných výťažkov. Využívajú sa tu rastliny tradične používané v európskej ľudovej medicíne v minulosti, v súčasnosti sú často používané v špeciálnej kozmetike. Zvláštnu skupiny prípravkov predstavujú lokálne fytofarmaká. Ide o masti a krémy, ktoré sú vyrábané z tradičných surovín, sú však podobne ako lieky moderne testované, aby bola zachovaná bezpečnosť ich použitia.    

V niektorých prípadoch sú preparáty tak účinné, že ich klinickú efektívnosť dokazujú aj klinické štúdie. Jedným z takýchto preparátov je Cicaderma. Ide o masť s vysokým obsahom (takmer 50%) účinných rastlinných zložiek. Rastliny aj masťový základ sú vybraté tak, aby sa minimalizovalo riziko vzniku kontaktnej alergie aj v prípade, že ide o používateľa -alergika. Technologicky náročný výrobný proces využíva čerstvé (nie sušené) rastliny, čím prispieva k optimálnemu zachovaniu účinných látok. Výsledkom je nedráždivá masť, ktorá podporuje hojenie drobných rán na koži, pôsobí protizápalovo a účinne vytvára bariéru, ktorá chráni kožu pred ďalším poškodením. Masť Cicaderma obsahuje protizápalové látky, ktoré nie sú na báze kortikoidov. Obsahuje aj prírodné rastlinné antibiotické látky, ktoré sú bezpečné, dokonca aj pre tehotné ženy a deti. Prípravok predstavuje bezpečné a účinné ošetrenie v prípade bežných väčších aj menších sezónnych kožných ťažkostí.         

MUDr. Kopal Tomáš, primár kožného odd. NsP Považská Bystrica