Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Majte drobné poranenia kože pod kontrolou

Dátum: 29.05.2020
Majte drobné poranenia kože pod kontrolou

Počas aktivít, nie len v lete, vznikajú často drobné nehody. Vážnejšie […]

Počas aktivít, nie len v lete, vznikajú často drobné nehody. Vážnejšie úrazy alebo vážne individuálne podmienené alergické alebo nealergická reakcie vyžadujúce zásah lekára sú našťastie zriedkavé. Väčšina ľudí sa preto v lete  lekárovi úspešne vyhne a malé úrazy si ošetrí svojpomocne.  Vybrať vhodný lokálny prípravok však môže byť problém. Keďže čas a charakter úrazu nikto neplánuje, je ideálne mať pripravený minimálny počet dostupných, univerzálnych, trvanlivých, dostatočne účinných produktov, ktoré sú koncipované tak, že pri prípadnom nesprávnom použití nespôsobia na koži vážnu škodu. Ako ideálne sa na tento účel javia moderne pripravené prípravky s obsahom tradične používaných liečivých rastlín. Rozumné je uprednostniť renomované výrobky, pri ktorých je zabezpečená kontrola ich produkcie a bezpečnosť. Takýmito prípravkami sú fytofarmaká obsahujúce skutočné účinné látky.    

     Letné kožné problémy spadajú najčastejšie do dvoch kategórií: úrazy typu drobných poranení a popálenín a podráždenie kože v dôsledku styku s bodavým hmyzom  a rastlinami. Či už ide o obyčajnú žihľavu alebo oveľa dramatickejšie reakcie napr. po styku s rastlinou ako napr. bolševnik obrovský (Heracleum mantegazzianum), ktorý spôsobuje kožné reakcie pretože obsahuje rôzne furanokumaríny, ktoré v spojení s pobytom na slnku u človeka spôsobujú ťažké fotodermatitídy. Takýto stav už môže vyžadovať aj hospitalizáciu.

     Ak je v dôsledku úrazu narušený povrch kože, a tak je na nej plytká rana, je vhodným prípravkom na jej  ošetrenie Cicaderma. Ide o masť s vysokým obsahom účinných rastlinných zložiek. Zvolená kombinácia minimalizuje riziko vzniku kontaktnej alergie. Masť je vyrobená s využitím čerstvých  (nie sušených) rastlín, takže zachováva  účinné látky. Podporuje hojenie,  pôsobí protizápalovo a účinne vytvára bariéru, ktorá chráni kožu pred ďalším poškodením. Obsahuje prírodné rastlinné antibiotické látky, ktoré sú bezpečné aj pre tehotné ženy a deti.

 V prípadoch, keď nie je povrch kože poranený a dominuje pocit svrbenia alebo pálenia (napr. po poštípaní hmyzom), je vhodnejšie použiť prípravok, ktorý síce  nemá taký výrazný hojivý účinok, ale pôsobí proti zápalu a nepríjemným pocitom. Takýmto prípravkom môže byť Dapis. Ide o fytofarmakum – chladivý gél s obsahom výťažku z Rojovníka močiarneho  (Ledum palustre), známeho v tradičnej indiánskej a severskej medicíne ako „Labradorský čaj“, ktorý obsahuje viacej typov nekortikoidných účinných prírodných látok, pôsobiacich protizápalovo.

 Väčšinu drobných  nepríjemných letných  kožných problémov možno vďaka týmto dvom produktom Cicaderma a Dapis rýchlo a bezpečne vyriešiť aj bez pomoci lekára, čím odpadá zbytočný stres a znižuje sa aj časová strata v súčasnej zložitej situácii. Samo-ošetrenie v rámci prevej pomoci „v teréne“,  je navyše často jedinou možnosťou, ktorú v prírode máme. Správny prípravok chráni pred komplikáciami a umožňuje bezpečné a efektívne riešenie často banálneho, ale subjektívne veľmi obťažujúceho problému.        

MUDr.Kopal, primár Kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici