Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ach tie zúbky! Alebo ako sa s nimi netrápiť.

Dátum: 11.06.2020
Ach tie zúbky! Alebo ako sa s nimi netrápiť.

Prerezávanie zúbkov u detí má svoje pravidlá, ale ako všetko […]

Prerezávanie zúbkov u detí má svoje pravidlá, ale ako všetko v ľudskom vývoji je aj tu možná veľká individuálna variabilita. Ak sa riadia podľa knižky, prvé sa prerezávajú dolné rezáky (takzvané 1) medzi 6. a 10. mesiacom, po nich horné rezáky, potom horné 2, spodné 2, horné a dolné 4 ( to sú prvé stoličky), okolo 16. mesiaca horné a dolné 3 ( očné zúbky ) a zadné stoličky (5) približne pri dosiahnutí 2 rokov. Najmladšie dieťa s prvým zúbkom som mala v ambulancii dvojmesačné, najstaršie 15. mesačné. Výnimočne sa môže dieťatko s mliečnym zúbkom už narodiť. Ak sa zúbok neobjaví do 18. mesiaca, je vhodné sa poradiť s odborníkom. Vzhľadom k tomu, že v tomto období sa robí pravidelná preventívna prehliadka, nie je pravdepodobné, že by si to pediater nevšimol. Nemám skúsenosť, že by čas rastu zúbkov súvisel s ich výslednou kvalitou. To je záležitosť genetiky, výživy a hygieny.

Samotný proces rastu zúbkov, môžu, ale nemusia sprevádzať rôzne ťažkosti. Najčastejšie je zvýšené slinenie, plačlivosť, hryzenie všetkého čo im príde do cesty, prípadne vlastných prštekov, niekedy nechutenstvo a zhoršený spánok. Môj názor je, že ak má dieťa horúčku, soplíky, alebo riedke stolice, ide už o prejav infekcie, ktorú si človiečik zaniesol do pusinky. Najmä, ak príznaky trvajú dlhšie ako 3 dni, alebo sú intenzívne, odporúčam kontaktovať pediatra.

Tolerancia bolesti u detí je samozrejme rôzna. Ak sa cítia dobre, nie je potrebné tento proces vôbec riešiť. Ak je dieťatko ubolené a plačlivé, môžeme mu pomôcť masážou ďasienok čistým prstom, prípadne ponúknuť hryzadlo, ktoré je bezpečné tvarovo, použitým materiálom a dá sa hygienicky udržiavať. Existujú rôzne gély na znecitlivenie, ale treba si dávať pozor na ich zloženie, lebo všetko, čo dáte dieťatku do úst sa vstrebe do krvi, o to viac, ak sú ďasienka opuchnuté a prekrvené. Potrebné je vyhnúť sa najmä gélom obsahujúcim benzokaín, ktorý môže poškodiť hemoglobín, čo je krvné farbivo prenášajúce kyslík.

Veľmi rizikové pre deti sú tiež lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú. Potláčať bolesť liekmi na báze Paracetamolu a Ibuprfenu považujem v tomto prípade za krajné a krátkodobé riešenie, s nutnosťou dodržiavať predpísané dávkovanie podľa veku a hmotnosti.  

Naopak vhodné sú preparáty na homeopatickej báze, ako Camilia roztok. Tento obsahuje tri zložky, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť, opuch ďasienok, zvýšenú teplotu, nepokoj a hnevlivosť, ako aj riedke stolice. Podávajú sa veľmi jednoducho do pusinky a detičky ich dobre tolerujú. 

Užitočné je v tomto období podávať aj vitamíny, C,B a samozrejme D, prípadne probiotiká na posilnenie imunity, keďže expozícia rôznym infekciám je v tomto období prirodzene vysoká, nakoľko si všetko dávajú do úst.

Nevyhnutné je teda dodržiavať hygienické a bezpečnostné opatrenia v okolí dieťaťa, prispôsobiť ich jeho veku, povahe a temperamentu.