Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cestovanie bez nevoľnosti

Dátum: 25.06.2020
Cestovanie bez nevoľnosti

Súčasná doba prináša nárast funkčných porúch trávenia vo všetkých vekových […]

Súčasná doba prináša nárast funkčných porúch trávenia vo všetkých vekových skupinách. Mladí ľudia v produktívnom veku sú frustrovaní  zníženými možnosťami pracovného uplatnenia a seniori sú znepokojení možnou sociálnou izoláciou a ochorením s rizikom ohrozenia života. V takejto atmosfére sa pacientom zhoršujú už diagnostikované žalúdočno-črevné neurózy, ale pribúdajú aj novozistené funkčné poruchy tráviaceho traktu. Prejavy funkčných porúch trávenia sú rôznorodé a často sa tieto ochorenia podobajú vredovým, alebo rakovinovým diagnózam. Našťastie tieto ťažkosti ustúpia pri adekvátnej symptomatickej – príznakovej liečbe užívaním voľne predajných liekov v lekárni vrátane homeopatických preparátov v priebehu niekoľkých dní. Podľa pozorovaní v klinickej praxi až štvrtine pacientov ťažkosti ustúpia úplne a nie je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Pri strese sa v našom organizme aktivuje takzvaný autonómny sympatikový systém, ktorý akoby pripravoval organizmus na stresovú situáciu. Takáto situácia môže navodiť vzostup srdcového pulzu, vzostup tlaku, zvýšenie tvorby kyseliny chlórovodíkovej v žalúdku a zvýšenú intenzitu pohybov hladkej svaloviny tráviaceho traktu a narušenie jej pravidelnosti. Vzostup žalúdočnej kyseliny často zvýrazňuje aj ročné obdobie (jar, jeseň) a prirodzené životné situácie – tehotenstvo. Nadmerné množstvo kyseliny sa tlačí smerom do krku a do dutiny ústnej cez často oslabený žalúdkovo-pažerákový zvierač. Túto nepríjemnú situáciu nazývame žalúdkovo-pažerákový reflux, ktorý je niekedy sprevádzaný  pálením za hrudnou kosťou, čo pacientov vystraší, že majú ochorenie srdca. V takejto situácii je vhodné, aby sme zotrvali po jedle v sede a vypili sme pohár alkalickej minerálky s obsahom sodíka. Vhodné je znížiť príjem čajov a nápojov s obsahom mentolu, sladené a hlavne kofeínové a energetické nápoje. Niekedy ťažkosti zvýraznia paradajky, kečup, pikantné jedlá a kvasené koláče. Pri ťažobe, nadmernej plynatosti a objavení sa bolestí v hornej časti brucha nad pupkom je vhodné užiť 2 tablety homeopatického preparátu Gastrocynesine opakovane po jedle, ale tabletky sa môžu užiť aj nalačno. Naše trávenie často sprevádzajú na diaľku počuteľné zvukové fenomény: prelievanie tráviacich štiav a „škvŕkanie“ v oblasti žalúdka. Gastrocynesine má aj na tieto spoločensky nepríjemné fenomény priaznivý účinok.

Kinetózy – ochorenia spôsobené pohybom dopravného prostriedku, náhlymi zmenami polohy tela a hlavy v lanovke, alebo v rýchlo sa pohybujúcom výťahu. V týchto situáciách dochádza k dráždeniu aparátu vnútorného ucha, čo sú vlastne 3 kanáliky kolmo na seba orientované vyplnené tekutinou-lymfou. Na týchto vegetatívnych reakciách sa podieľa aj blúdivý nerv (Nervus vagus), ktorého vetvy smerujú cez pažerák až do žalúdka. Rôznymi formami kinetóz trpí vo svete takmer 20% ľudí. Často sa kinetóza začína počas cestovania v dopravnom prostriedku zívaním, bledosťou pokožky, pocitom na zvracanie, bolesťou hlavy a chladným potom. V rozvinutej fáze kinetózy sa pridruží aj zvracanie a nutkavá hnačka. V uzavretom priestore lietadla  pri transoceánskom lete sa môže pridružiť „Jet lag“, choroba z časového posunu dobre reagujúca na Cocculus indicus. V zriedkavých situáciách sú pozorované u neurolabilných jedincov aj poruchy správania, ktorým je vhodné podať homeopatikum Sedatif PC. Pri cestovaní sa môžu ťažkosti zhoršiť aj v dôsledku poruchy klimatizácie-prehriatie organizmu, alebo v dôsledku zápachu benzínu. Po užití antihistaminík sa môže zvýrazniť suchosť v dutine ústnej a u vodiča môže dôjsť k zníženiu pozornosti. Nespornou výhodou homeopatického preparátu Cocculine je jeho bezpečnosť pre vodičov, ale aj u detí, tehotných a neprítomnosť vedľajších účinkov. Cocculine má rýchly nástup účinku, ale môžu sa užiť aj preventívne 2 tablety pred cestou. Osobám s kinetózou sa neodporúča jesť, fajčiť a čítať počas cesty.

Kinetózu zmierňuje fixovanie pohľadu na jeden bod vo vnútri dopravného prostriedku a nie je vhodné sledovať cestu bočným pohľadom cez okno. Vodič by mal byť voči pasažierom s kinetózou ohľaduplný a nemeniť náhle smer a rýchlosť jazdy dopravného prostriedku.                     

Doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD