Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Homeopatia patrí do každej lekárničky

Dátum: 01.07.2020
Homeopatia patrí do každej lekárničky

O homeopatii sme sa rozprávali sme sa s farmeceutkou PharmDr. […]

O homeopatii sme sa rozprávali sme sa s farmeceutkou PharmDr. Vierou Mazúrovou.   

Ste lekárňou zameranou na homeopatické prípravky. Na čo sa najčastejšie ľudia pýtajú, čo ich najviac zaujíma?

Väčšina pacientov, ktorí chodia k nám do lekárne, majú dlhoročnú pozitívnu skúsenosť s účinkami homeopatických liekov, preto pri tejto liečbe zotrvávajú a opakovane si chodia kupovať prípravky podľa ich momentálnej potreby. Často si overujú dávkovanie monokomponentov, s ktorým im aj vďaka pomerne rozsiahlej literatúre o homeopatii, ktorú máme v lekárni, vieme poradiť. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí sa snažili svoje zdravotné problémy riešiť klasickými alopatickými, resp. chemickými prípravkami. Z dôvodu neuspokojivého efektu vyskúšaných prípravkov alebo kvôli ich nežiaducim účinkom sa po týchto skúsenostiach pýtajú na alternatívne, prírodné prostriedky. Vtedy im môžeme odporučiť vhodný homeopatický liek.

Aké sú prednosti homeopatických prípravkov?

Ich prednosťou je, že neliečia len príznaky ochorení, ale pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta. Preto sa homeopatikami dajú liečiť nielen akútne stavy a bežné ochorenia, ale pod dohľadom lekára sa dajú využívať aj pri liečbe chronických ochorení. A dôležité miesto majú aj v prevencii na udržiavanie fyzickej a psychickej kondície človeka. Homeopatia býva často prvou voľbou ľudí, ktorí majú aktívny prístup a zodpovednosť k vlastnému zdraviu.

Čo ľudia o homeopatii vedia a čo nie?

Vedia o nej, že nie je založená na chémii a že je bez vedľajších účinkov. Čo však nevedia,  a stretávam sa s tým často, že homeopatické lieky sú registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a teda podliehajú rovnakej kontrole ako všetky ostatné lieky. A nie všetci vedia, že homeopatia je vhodná pre všetky vekové kategórie, pre deti aj dospelých, pre tehotné a dojčiace ženy a seniorov.   

Aké predsudky v rámci homeopatie na Slovensku doteraz vládnu?

Oponenti homeopatii vyčítajú, že ich účinok nespadá pod EBM (Evidence Based Medicine), teda pod medicínu založenú na dôkazoch, a že jej účinnosť je na úrovni placeba. Doslova predsudky voči homeopatii vládnu medzi ľuďmi aj z hľadiska spirituálneho, pripisujú účinok homeopatických liekov pôsobeniu “zlých síl.” 

Aj preto je potrebné hovoriť o prednostiach tohto typu liečby?

Patrí k nim najmä to, že homeopatia je liečba, ktorá podporuje organizmus, aby sa zbavil choroby vlastnými silami. Homeopatiká sú vyrobené najmä z prírodných zdrojov, nemajú nežiaduce účinky a ani pri dlhodobom užívaní nevzniká na nich závislosť. 

Homeopatia by však ľudí nemala viesť k samoliečbe?

Určite nie. Ak sa symptómy ochorenia liečeného samoliečbou v priebehu niekoľkých dní nezmierňujú, resp. sa zhoršujú, treba určite vyhľadať lekára. Ďalej ide o závažné prípady vyžadujúce zásah lekára a klasickú chemickú liečbu ako onkologické ochorenia, alebo ďalším prípadom, keď nevieme pomôcť homeopatiou, je hypertenzia (vysoký krvný tlak). Takisto je dôležité rozpoznať kedy je vhodné použiť homeopatické lieky samostatne a kedy ako doplnkovú liečbu.

Ďakujeme za rozhovor.