Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Lekárnička pre školáka i škôlkára

Dátum: 26.08.2020
Lekárnička pre školáka i škôlkára

Po pokojnom, relatívne bezproblémovom období leta, je veľkým strašiakom najmä […]

Po pokojnom, relatívne bezproblémovom období leta, je veľkým strašiakom najmä rodičov príchod septembra a teda času, kedy ratolesti nastúpia do kolektívov školských i škôlkárskych. Samozrejme, ak neberieme do úvahy problémy so štípancami všadeprítomných komárov a príznakmi alergií, prípadne sem tam nejaký úraz, ktorý riešime počas ospanlivých a horúcich letných dní…

Jeseň je nielen obdobím, kedy čakáme ako sa deti prispôsobia v novom kolektíve psychicky, ale i aké nové choroby nám donesú a s čím sa budeme musieť popasovať. A keďže je dobré byť pripravený na  rôzne situácie a PREVENCIA  je základ, poďme si povedať, čo je dobré nasadiť deťom čím skôr a čo je dobré mať ako arzenál, ktorý možno použijeme a možno ani nie…

Cestu, ktorú je možné v mnohých prípadoch použiť ako prvú a jednoznačnú je HOMEOPATIA, prípadne to bude paralelný spôsob liečby s medicínou klasickou, čo sa samozrejme nevylučuje.

PODPORA IMUNITNÉHO SYSTÉMU

Možno na začiatku je dôležité zdôrazniť dodržiavanie režimových opatrení:

  • pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu
  • návšteva sauny, samozrejme prihliadnuc na vek a zdravotný stav
  • úprava stravy: sezónne potraviny, viac teplej stravy, zeleniny
  • teplé raňajky, teplé tekutiny počas dňa

Imunitný systém môžeme podporiť taktiež homeopatickými liekmi, a tým súčasne predchádzať komplikáciám a pomôcť aj v rekonvalescencii.

OSCILLOCOCCINUM   je všeobecne liek známy proti chrípke aj v rámci prevencie chrípkových stavov. Spôsob dávkovania sa tým pádom líši: v rámci prevencie sa odporúča od septembra  jedna dávka 1 x týždenne počas celého zimného obdobia, v čase zvýšenej chorobnosti podáva  jednu dávku 1x denne, najlepšie  ráno pred cestou do škôlky alebo školy a v prípade prvých príznakov ochorenia podávame 3xdenne jednu dávku.

INFLUENZINUM  9CH  niektorí poznajú ako homeopatickú vakcínu proti chrípke, ale je hlavne odporúčaný v stavoch po očkovaní. V rekonvalescencii odporúčame 10 granúl každé dva týždne od začiatku jesene do jari u pacientov s náchylnosťou na chrípkové ochorenia, v čase prepuknutia epidémie opakujeme dávku už po týždni.

THYMULIN 9CH posilňuje zníženú bunkovú imunitu a pomáha pri opakovaných  vírusových ochoreniach. Dávkovanie : 10 granúl 1x týždenne počas 1 mesiaca /september/, potom 2x mesačne 10 granúl ďalších 5 mesiacov.

ECHINACEA CH je vynikajúca pri závažných hlavne bakteriálnych infekciách, kožných zápaloch. Účinkuje skôr už liečebne v dávke 2-3xdenne 5 granúl.

SILICEA 15CH  sa odporúča podávať najmä deťom, ktoré majú v zimnom období časté nádchy, infekty horných dýchacích ciest, zápaly stredného ucha, to všetko často so zväčšenými lymfatickými uzlinami. Dávkovanie : 5 granúl 2 x týždenne aspoň 3 mesiace.

PREVENCIA KOMPLIKÁCIÍ

Veľakrát sa hrozíme určitých situácií, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska fungovania rodiny a záujmov dieťaťa a čo je horšie, vieme, že u nášho dieťaťa sa po nich isto iste spustí choroba. Aj tomu sa dá predchádzať pomocou homeopatie.

DULCAMARA 9CH je vynikajúca ako prevencia prechladnutia po vystavení vlhkému chladu, čiže ak naše dieťa je nadšený plavec, ale vždy potom ochorie, môžeme tento liek dávať preventívne ráno a večer v dňoch, kedy  chodí na plaváreň.

ACONITUM 9CH  je vynikajúci ako liek brániaci rozvinutiu ochorenia po vystavení suchému chladu, napr. nás prefúklo, boli sme v prievane a pod. Dávkovanie je 5 granúl 3xdenne.

PHOSPHORUS  15CH  vynikajúci u pacientov s možným rozvojom pľúcneho ochorenia, dávkovanie 2xdenne 5 granúl.

Nedá mi nespomenúť  liek s veľmi dobrým efektom pri opakovaných  zápaloch stredného ucha, ktorý pri preventívnej dávke 5 granúl každé 2 týždne v chrípkovom  období je  svojim efektom úžasný. Je to liek AVIARE 15CH.

AKO NA HORÚČKU

Horúčka, a mnohokrát už len zvýšená teplota do 38˚C,  je veľkým strašiakom mnohých rodičov. Je dobré vedieť, že sa nejedná o chorobu, ale je to príznak, pri ktorom sa aktivuje náš imunitný systém. Samozrejme, že je dôležité podávanie antipyretík, dodržiavanie dôsledného  zvýšeného pitného režimu a ak je to nevyhnutné, je dobré pristúpiť i k fyzikálnemu ochladzovaniu.

 Z homeopatických liekov je vynikajúci už skôr spomínaný ACONITUM 9CH pri náhlom nástupe vysokej horúčky bez potenia a smädu/ 5 granúl opakovane aj každých 3-6hodín/.

BELLADONA 9CH  je spojená s príznakmi potenia, smädu / dávame 5 granúl  3-4xdenne/ v riedení 15CH je dávame večer v množstve 5 granúl ako prevenciu febrilných kŕčov.

GELSEMIUM 9CH je vynikajúci ak je pacient úplne vyčerpaný, nevládze sa ani otočiť na posteli, málo pije tekutiny / dávka  3-4×5 granúl/ .

A napokon FERRUM PHOSHORICUM 9CH  má  uplatnenie pokiaľ horúčka stúpa len pozvoľna s maximom do 38,5˚C / dávka 3xdenne 5 granúl/.

Samozrejme je možné už pri prvých príznakoch ochorenia použiť známe OSCILO 3×1 dávku a súčasne PARAGRIPE 3xdenne 2 tbl.

TRÁVIACE PROBLÉMY

Zmena prostredia a stravy ja taktiež častým problémom a mnohokrát trvá viac ako len niekoľko dní. S bežnejšími tráviacimi problémami veľmi dobre pomôže GASTROCYNESINE  v dávkovaní 3×1 tbl.

Osobitnou a zvláštnou kapitolou je zápcha. Prichádza buď so zmenou stravy, nedostatku tekutín počas pobytu v kolektíve a veľakrát aj zo strachu, až skoro bloku, vykonávať veľkú potrebu v cudzom prostredí. Pri extrémnych stavoch je veľmi dobrým liekom PLUMBUM 9CH, prípadne  NATRUM MURIATICUM 15CH.

Na mieste by bolo dobré spomenúť aj liek AVENA SATIVA 9CH, ktorý v dávke 3x5granúl niekoľko dní je vynikajúci v riešení dlhodobého nechutenstva po chorobe.

STRACHY A STRAŠIDLÁ

Každá zmena, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle, je určitým stresom a niekedy oveľa väčším pre dieťa ako pre dospelého. Ak už vieme a očakávame možné netypické reakcie s nástupom do  kolektívu u dieťaťa, resp. zmena v správaní je evidentná veľmi skoro, vynikajúcim liekom je SEDATIF PC v dávke 3×2 tbl , ktoré sa nechajú voľne rozpustiť v ústach.

Niektoré monokomponenty sa dajú použiť v špecifických situáciách. Napríklad BELLADONA 15 CH má výrazný efekt pri tikoch, nočných desoch a koktaní. Nedá mi nespomenúť ACONITUM 15CH s úžasným účinkom pri stavoch náhlej úzkosti, strachu spojených s veľkým smädom, studeným potom, dávkovanie je u oboch 2xdenne 5 granúl, neskôr 1xdenne podľa stavu.

Samozrejme liek SEDALIA  vieme využiť vyslovene pri poruchách spánku v dávke 2x5ml v situáciách, kde sú u detí nočné desy, strach z tmy či škrípanie zubami v spánku.

Ktosi raz povedal, že náhoda praje tomu, kto je pripravený… Nech tých nepríjemných náhod a situácií je čím menej  a ak prídu, nech je dobrým pomocníkom HOMEOPATHIA…

MUDr. Ivana Poradová