Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Už je tu jeseň – obdobie prechladnutí, kašľa a chrípok.

Dátum: 24.09.2020
Už je tu jeseň – obdobie prechladnutí, kašľa a chrípok.

Letné horúčavy budú čoskoro nahradené počasím, ktoré nie každému vyhovuje. […]

Letné horúčavy budú čoskoro nahradené počasím, ktoré nie každému vyhovuje. Hmlisté rána, veľký rozdiel ranných a odpoludňajších teplôt, veterné či upršané počasie – to všetko nemusí náš imunitný systém dobre zvládnuť bez podpory zvonka. A práve v takýchto prípadoch je ideálnou voľbou výber vhodného homeopatického lieku. Je všeobecne známe, že homeopatické lieky nemajú vedľajšie účinky a sú vhodné v každom veku, rovnako ako v tehotenstve i u malých detí. Lieky sa znášajú s chemickými liekmi, ktoré ľudia užívajú a nemusia tak brať ohľad na nejaké neznášanlivosti s inými liečebnými postupmi.

Samozrejme, ako u každého liečiva i v prípade homeopatík,  môže byť človek na niektorú zložku alergický, je to však vzácne – lieky sú často vyrobené z  rastlín, ktoré sú súčasťou jedálnička či bežných liekov. Nie vždy však má človek možnosť nechať sa vyšetriť lekárom homeopatom v prípade ťažkostí a dostať predpísaný liek šitý na mieru. V takom prípade je možnosť použiť viaczložkové lieky, ktoré obsahujú najbežnejšie homeopatiká na dané ťažkosti, či je to nádcha, kašeľ, bolesti hrdla, problémy s hlasivkami a podobne.

OSCILLOCOCCINUM je homeopatický liek, ktorý je už tradične používaný pri liečbe chrípkových stavov (horúčka, prechladnutie, bolesti). Je to jednozložkový liek, ktorý nešpecificky posilňuje protivírusovú imunitu.

Odporúčaná dávka musí byť upravená v závislosti na vývoji ochorenia:

 • V čase zvýšeného výskytu chrípkových ochorení: 1 dávka 1 krát týždenne.
 • Pri prvých príznakoch chrípkového stavu: 1 dávka čo najskôr. Následne zopakovať ešte 2-3 krát v šesťhodinovom intervale.
 • V rozvinutom štádiu chrípkového stavu: 1 dávka ráno a večer po dobu 1-3 dní.

Obsah 1 dávky (predstavuje 1 celá tubička piluliek) sa nechá voľne rozpustiť pod jazykom. U dojčiat je možné dávku rozpustiť v malom množstve vody a podať v dojčenskej fľaši. Oscillococcinum sa podáva najlepšie nalačno s odstupom medzi jedlami alebo s určitým časovým odstupom od hlavných jedál, (1/4 hodiny pred jedlom, alebo 1 hodinu po jedle). Oscillococcinum je tým účinnejšie a nástup jeho účinku je tým rýchlejší, čím skôr je podané. Dávkovanie je rovnaké pre všetky vekové kategórie vrátane tehotných žien a detí. Homeopatické lieky sa neužívajú presne na minútu či hodinu ako antibiotiká, takže ak liek zabudnete užiť, neužívajte dvojnásobnú dávku – účinok sa tým nezvýši.

HOMEOGENE 9 je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa pri liečbe bolestí hrdla, zachrípnutia a zápaloch hrtana. Je to viaczložkový liek, ktorý obsahuje minerálne i rastlinné zložky. Každá zo zložiek má svoj zvláštny súbor príznakov, ktorý nazývame obraz lieku a pokrýva tak najbežnejšie možnosti, aké môžu v prípade laryngitídy nastať.

Napríklad liek Arnica je ideálnym, ak ochorenie hlasiviek vzniklo po ich preťažení hlasovým výkonom, spevom, športovom povzbudzovaní a podobne. K celkovým príznakom patrí horúčka a pocit, že posteľ je príliš tvrdá. Pacient tento príznak popisuje tak, že nemôže už ležať na posteli, podobne ako rozprávková Princezná na hrášku. Pre druhú rastlinnú zložku – Pulsatillu, je typický žltozelený hnisavý výtok z nosa alebo hrdla. To je podobné i u lieku Mercurius, pre ktorý je zase typická veľká precitlivenosť na takmer všetko, včítane tepla a chladu. Potvrdzujúcim príznakom je výrazné slinenie, najmä nočné. Presne naopak je to u ďalšej zložky – u lieku Bryonia, pre ktorý je typické veľké sucho slizníc. U tohto lieku je typické zhoršenie všetkých ťažkostí – teda nielen hlasiviek – minimálnym pohybom – takže pacient s rysmi lieku Bryonia obrazne „mlčí ako hrob“.   

Odporúčané dávkovanie je veľmi jednoduché:

 • Dospelí a deti: 1 tabletu nechať voľne rozpustiť v ústach každú hodinu medzi jedlami. Predlžovať intervaly podávania v závislosti od zlepšenia stavu.
 • Deti do 1 roka (dojčatá): Liek je možné podať rozpustený v troške vody.

HOMEOVOX je homeopatický liek, tradične používaný pri chrapote, únave hlasiviek, zápaloch hrtana, strate hlasu. Liek obsahuje viacero zložiek, z ktorých dve – Bryonia a Mercurius  – sú rovnaké ako v predchádzajúcom prípade. Homeovox je vhodnejší u pacientov, u ktorých k miestnym príznakom dýchacích ciest sú pridružené príznaky celkové, najmä teplota a hlieny, ktoré sa pri ochorení tvoria, sú hustejšie a väzkejšie ako v prípade lieku HOMEOGENE 9.

Prvá zložka – Aconitum napellus sa vyznačuje teplotami s horúcou pokožkou, ale bez potenia, Belladonna naproti tomu pokrýva situácie, kedy sa pacient veľmi potí, prítomná je veľmi vysoká teplota a táto teplota nastupuje veľmi náhle. Tretím liekom obsiahnutým v liečive je Ferrum phosphoricum – liek horúčkovitých stavov, u ktorých nie sú dosť jasné príznaky na predpis konkrétneho lieku. Pre liek Hepar sulfur je typický hnisavý sekrét a veľká citlivosť na chlad. Zvláštnym príznakom sa vyznačuje liek Kalium bichromicum. Liek vyrobený z dvojchrómanu draselného, ktorý sa vyznačuje veľmi hustým väzkým hlienom, ktorý veľmi dobre drží na slizniciach, takže pacient ho nemôže vysmrkať.

Odporúčaná dávka:

 • Liečebne: 2 obalené tablety každú hodinu.
 • Preventívne: 2 obalené tablety 5 krát denne. Nechať voľne rozpustiť v ústach alebo v malom množstve vody medzi jedlami. U detí predškolského veku užívať iba na odporúčanie lekára.

PARAGRIPPE je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa pri podpornej liečbe začínajúcich a rozvinutých foriem chrípkového ochorenia a na liečbu jeho symptómov ako sú bolesti hlavy, horúčka a podobne.

Liek obsahuje niekoľko zložiek: liek Arnica so svojim typickým obrazom vysokej horúčky s pocitom ubolenosti celého tela.  Belladonna ako liek vysokých náhle vzniknutých horúčkovitých stavov, prípadne i s febrilnými kŕčmi. Pre oba lieky je typický častý príznak – horúca hlava a chladné končatiny. Liek Eupatorium perfoliatum, pripravený z konopáča prerastenolistého, ktorý je rastlinou brehov horských bystrín, sa vyznačuje popri bežných chrípkových príznakov výraznými bolesťami kostí. Ak  jedinec trpiaci chrípkou má zasiahnuté hlasivky, pomôže mu liek Gelsemium sempervirens – liek pripravený z rastliny jazmínovec vždyzelený. A ak pacient pociťuje miestne prekrvenie, horúčosť, začervenanie prechodov kože a slizníc, môže mu prospieť posledná zložka – Sulfur. Liek zo sublimovanej síry patrí k najčastejšie používaným liekom v homeopatii a dokáže podporiť metabolizmus takmer každej bunky v tele.

Odporúčaná dávka :

 • Dospelí a deti: 2 tablety pri prvých príznakoch nechať voľne rozpustiť v ústach. Opakovať každú 1 až 2 hodiny. Predlžovať intervaly podávania v závislosti od zlepšenia stavu.
 • Deti do 1 roka ( dojčatá ): Tento liek je možné podať rozpustený v troške vody.

STODAL je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa na symptomatickú liečbu kašľa rôzneho pôvodu.

Obsahuje 8 účinných zložiek. Pulsatilla je liekom, ktorý sa vyznačuje výlučkami, ktoré nie sú dráždivé – pacient nemá „zodratý“ nos, napriek tomu, že sú hnisavé žltozelené. Pacient rýchlejšie dýcha, nemá smäd a musí mať vysoko pod hlavou. Obvykle neznáša teplo, ani teplo postele a odkrýva sa. Príznaky u tohto jedinca sa vyznačujú veľkou menlivosťou. Treba ho nútiť piť a vyžaduje si pozornosť.

Antimonium tartaricum – vínna soľ draslíka a antimónu je minerálnou zložkou Stodalu, pre ktorú je typické veľká slabosť a spavosť pacienta. Chorý jedinec nedokáže udržať otvorené oči a nevládze ani poriadne vykašľať hlieny. Pri kašli je počuť veľké množstvo hlienov, ktoré však pacient nedokáže z dýchacích ciest dostať von. Kašeľ je často spojený s vracaním, vyleštenými očami a pacient dýcha otvorenými ústami.

Pre Rumex crispus je typický neustávajúci, vyčerpávajúci suchý kašeľ, u pacienta, ktorému veľmi vadí tlak, rozprávanie, ale najmä vdychovanie chladného vzduchu. Tento jedinec si dáva pred ústa ruku alebo kus odevu, aby sa mu vdychovaný vzduch ohrial.

Liek Bryonia sme si spomínali vyššie – pre ten je typické zhoršenie najmenším pohybom a teda aj kašľom. Akákoľvek zmena polohy či kašeľ je bolestivá, preto si pacient pomáha tlakom na hruď pri kašli alebo sa zaväzuje do plachty. Tento liek je vynikajúcim prostriedkom na liečbu kašľa pri zlomenine alebo narazení rebier.

Coccus cacti je liek vyrobený z drobného živočícha žijúceho na kaktuse nopále. Pre tento liek je typický suchý záchvatový, štekavý kašeľ, ktorý sa zhorší, keď si pacient ľahne. Pacient je zachrípnutý a husté hlieny mu je ťažko vykašľať. 

Ipecacuanha je rastlinnou zložkou Stodalu, pre ktoré je typický suchý kašeľ, ktorý pacienta napína na vracanie. Prakticky každý príznak, ktorým takýto jedinec trpí, je sprevádzaný napínaním na vracanie. Včítane bolestí kĺbov, horúčkovitých stavov, tráviacich i dýchacích ochorení.

Spongia tosta sa vyznačuje suchým, štekavým kašľom spojených s piskotmi. Pacient je úzkostný z nedostatku dychu, najmä počas nádychu a po uľahnutí.

Sticta pulmonaria je liekom, pre ktorý je typický suchý nočný kašeľ so zatekajúcim sekrétom – zadnou nádchou. Cez noc sa hlieny nahromadia a ráno ich človek vykašle.

Drosera – lieky vyrobený z rosičky okrúhlolistej, je jediná zložka, ktorá nie je v Stodale homeopaticky nariedená, ale používa sa v tzv. materskej tinktúre – teda ako liek fytoterapeutický. Jeho príznakom je najmä záchvatový veľmi výrazný kašeľ, kedy jeden záchvat nasleduje druhý v takom slede, že pacient pociťuje nedostatok dychu. Kašeľ ustane až po vykašľaní veľkého množstva spúta. Pre liek je ďalej typické zhoršenie kašľa ihneď po uľahnutí, akonáhle sa hlava dotkne podušky.

 

Tento liek obsahuje malé množstvo alkoholu. Jedna dávka pre dospelých (15 ml) obsahuje 11,25 g sacharózy a 0,2 g etanolu. Jedna dávka pre deti (5 ml) obsahuje 3,75 g sacharózy a 0,065 g etanolu. Tento fakt treba vziať do úvahy u dojčiacich a tehotných žien, detí a vysoko rizikových skupín, ako sú pacienti s poruchou funkciou pečene alebo epilepsiou.

Odporúčaná dávka:

 • Deti (do 11 rokov): 1 dávka (5 ml) pomocou priloženej odmerky 3- až 5-krát denne.
 • Dospelí a pediatrická populácia (11 až 18 rokov): 1 dávka (15 ml) pomocou priloženej odmerky 3- až 5-krát denne.

CORYZALIA je liek, ktorý sa používa na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica na symptomatickú liečbu nádchy a ochorení nosohltana. Tento viaczložkový liek obsahuje šesť liekov:

 • Allium cepa
 • Kalium bichromicum
 • Gelsemium
 • Belladonna
 • Pulsatilla
 • Sabadilla

Z týchto šiestich liekov sme si štyri spomenuli vyššie. Allium cepa je liek vyrobený v cibule kuchynskej. Jeho príznaky každý veľmi dobre pozná z vlastnej skúsenosti, preto sa veľmi dobre predpisuje v praxi: príznaky sú podobné tým, ktoré pociťuje človek, ktorý čistí cibuľu a prejaví sa u neho slzenie a výtok z nosa.

Liek zo Sabadilly lekárskej je liek v botanickej klasifikácii veľmi blízky lieku Cepa, ale príznaky sú odlišné. 

Príznaky u lieku Sabadilla sú ľavostranné, alebo začínajú vľavo, a presúvajú sa doprava. To znamená, že pacienta bolí iba ľavá mandľa, ľavá časť hrdla a krku, uzliny iba na ľavej strane krku a neskôr prejdú doprava. Jedná sa o zimomravých jedincov, ktorí pociťujú veľké sucho v hrdle. Mávajú tenkú, až pergamenovú pokožku a bolesti hlavy z psychickej záťaže.

Odporúčaná dávka:

 • obvykle sa užíva v dávke 1 obalená tableta každú hodinu od okamihu prvých prejavov choroby.  Intervaly podávania predlžujeme v závislosti od zlepšenia stavu.
 • Ak sa príznaky ochorenia nezlepšia do 3 dní, alebo ak sa zhoršia, je potrebné obrátiť sa na lekára.
 • Tablety sa nechajú voľne rozpustiť v ústach.
 • Deti do 1 roka (dojčatá): liek je možné podať rozpustený v troške vody.

Uvedené lieky môžu mnohým jedincom pomôcť v prípade bežných ochorení a ich účinok by sa mal dostaviť do troch dní. To je obvykle čas, kedy samoliečba bez účinku je dôvodom na návštevu lekára.

V zdravom tele je zdravý duch a naopak. Jedinci, ktorých imunita je oslabená viac psychickou záťažou ako faktormi infekčnými či meteorologickými, by mali uvažovať pri výbere z horeuvedených liekov nad tými, ktoré obsahujú lieky s účinkom na veľké množstvo orgánov a orgánových systémov, psychiku nevynímajúc. Homeopatický liek SÉDATIF PC je v tomto prípade ideálnou voľbou.