Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Tehotenská nevoľnosť trápi tri zo štyroch žien

Dátum: 06.10.2021
Tehotenská nevoľnosť trápi tri zo štyroch žien

Tehotenská nevoľnosť je problém, ktorý trápi až tri zo štyroch […]

Tehotenská nevoľnosť je problém, ktorý trápi až tri zo štyroch tehotných žien. U väčšiny nastupuje problém s nevoľnosťou medzi šiestym a deviatym týždňom tehotenstva. Dobrou správou pre trpiace mamičky je to, že ak sú tehotné, tak nemusia počítať dni do konca tretieho mesiaca tehotenstva a môžu bojovať s nevoľnosťami prírodne a bez vedľajších účinkov.

Dôvody tehotenskej nevoľnosti

U troch štvrtín tehotných žien je radosť z tehotenstva zatemnená neustálou nevoľnosťou, ktorá môže poznačiť ich prvý, niekedy aj druhý trimester. Ide o veľmi nepríjemný stav, aj keď vačšinou nie nebezpečný. Problémom je hormonálna disbalancia súvisiacia s tehotenským hormónom hCG, estrogénom a progesterónom. Zaujímavosťou je, že pri viacplodovom tehotenstve je riziko nevoľností vyššie, lebo hladiny tehotenských hormónov sú tiež viacnásobné.

Čomu sa určite vyhnite

Žena trpiaca na tehotenskú nevoľnosť a zvracanie by sa mala vyhýbať kyslým jedlám, ktoré spôsobujú reflux (napr. paradajky, melóny) a všeobecne tučným a ťažko stráviteľným jedlám. Namiesto toho by mali budúce mamičky dať prednosť jedlám, ktoré nezaťažujú žalúdok ako cestoviny, prípadne malé množstvo zemiakov. Lekári všeobecne akceptujú až 5% úbytok na váhe matky. V prípade, že dochádza k dehydratácii, vracaniu a výraznému úbytku na hmotnosti, tak zvažuje lekár hospitalizáciu. Prechádzka, prípadne rozptýlenie pri relaxačných činnostiach, môžu odpútať pozornosť trpiacej ženy od permanentného nepohodlia.

Potraviny, ktoré prinášajú úľavu

Spoločným menovateľom všetkých odporúčaných potravín je ľahká stráviteľnosť. Z ovocia si môžu budúce mamičky dopriať banány, jablkové pyré, zázvor, ktorý zmierňuje nevoľnosť a zvracanie, citrusy, ktoré pôsobia upokojujúco, a pochutiny na báze mäty. Bylinkové čaje môžu tiež pôsobiť upokojujúco na rozbúrený žalúdok. Mnohým ženám sa osvedčili malé porcie ale zato časté jedenie.

Bezpečná liečba

Niektoré tradičné antiemetiká (ktoré pôsobia proti vracaniu) môžu mať vedľajšie účinky. U tehotných žien ich lekári predpisujú výhradne pri veľmi ťažkých a silných nevoľnostiach a vracaní. Jedným z riešení, ktoré je pre matku a plod bezpečné, je homeopatická liečba, ktorá je predpisovaná na základe špecifických symptómov líšiace sa od ženy k žene. Ženám, ktoré mali asistovanú reprodukciu alebo sú tehotné s dvojčatami môže homeopatický liek pomôcť znížiť vedľajšie účinky súvisiace s hormonálnou hypersekréciou. Francúzsky doktor Besnard-Charvet uvádza: „Zber štatistických údajov preukázalo zlepšenie nevoľností u 75% žien po homeopatickej liečbe.(1)

Odporúčanie doktorky MUDr. Danuši Sivekovej:

MUDr. Danuša Siveková, doktorka a homeopatka, radí, ako si môžu ženy v očakávaní so „žalúdkom na vode“ pomôcť: „V prvom rade doporučujem zjesť prvé ranné sústa, napr. pečiva, ešte pred vstávaním z postele. Je dobré si už večer nachystať raňajky alebo poprosiť pozorného partnera. Homeopatia vám môže tiež poskytnúť úľavu, ak máte neustále nepríjemný pocit na žalúdku alebo pri precitlivenosti na pachy. V mojej praxi sa mi najviac osvedčil liek na báze ipecacuanhy, ktorý má v svojom popise aj liečbu zažívacích problémov súvisiacich s tehotenskou nauzeou. Pri nedostatočnom účinku zvažujem podanie liekov na báze sepie officinalis (pri pobolievaní podbruška) alebo pulsatilly (pri zvýšenej plačlivosti). Ich hlavnou výhodou je, že ich užívanie nie je obmedzené žiadnou kontra-indikáciou.“

 

Zdroje:

  1. https://www.boiron.fr/ma-sante-au-quotidien/comment-soulager-les-nausees-des-premiers-mois
  2. https://www.doctissimo.fr/sante/diaporamas/remede-naturel-nausees/de-l-homeopathie
  3. https://lekar.sk/clanok/tehotenska-nevolnost
  4. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/ipecacuanha-289136.html