Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Stres a homeopatia

Dátum: 15.12.2021
Stres a homeopatia

Zvládnutie stresu a uvoľnenie napätia, úzkosti Na prelome rokov 2020 a 2021 […]

Zvládnutie stresu a uvoľnenie napätia, úzkosti

Na prelome rokov 2020 a 2021 bol na Slovensku uskutočnený prieskum spoločnosťou MNFORCE, komunikačnou agentúrou Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV v rámci projektu Ako sa máte, Slovensko. Častý pocit stresu, či depresívne pocity v podmienkach pandémie, karantén a lockdownov zažíval, podľa uvedeného prieskumu, každý štvrtý z respondentov.

Ťažké prostredie, stresujúce zamestnanie, každodenná psychický záťaž… Stres sa dostal do mnohých oblastí nášho života. Ako skrotiť túto ohromujúcu emóciu a naučiť sa ju zvládať?

Rozlíšiť „dobrý“ stres od toho „zlého“

Stres môže byť dobrou reakciou na prežitie – reakcia zdedená od našich primitívnych predkov, ktorá nám umožňuje čeliť výzvam, upozorňuje nás na nebezpečenstvá. Ide o fenomén normálneho prispôsobenia sa životnej udalosti. Preto môžete byť v strese pred pracovným pohovorom, rande alebo skúškou. A potom je tu „zlý“ stres – ten ktorý má za následok napätie alebo búšenie srdca, čo v konečnom dôsledku spôsobuje poruchy spánku. Toto môže byť nebezpečné, pretože keď sme úplne preťažení, môžeme skončiť s vyhorením. Aby sa zabránilo vzniku závažnejších patológií, homeopatia zostáva bezpečnou alternatívou, bez vedľajších účinkov a bez rizika závislosti.

Predvídať rizikové situácie

V tomto je homeopatia originálna: pôsobí preventívne, aj liečebne. Lekár-homeopat stanovuje diagnózu ako každý iný lekár, ale zaujíma ho aj to ako pacient zvláda stres. Budú ho zaujímať symptómy, ktoré opisuje jeho pacient: búšenie srdca, bolesti žalúdka, chvenie končatín. Potom sa bude snažiť spoznať emócie, ktoré pacient pociťuje, ako sú agresia, hnev, frustrácia. Nakoniec sa bude zaujímať o pacientove myšlienkove pochody, ako je napríklad nízke sebavedomie. Prostredníctvom všeobecného dotazovania sa, určí to, čo sa v homeopatii volá „konštitučný typ“, aby porozumel človeku ako celku. Stanovením profilu, prispôsobí homeopatický lekár svoje rady pacientovi a nie patológii. Lekár môže predpísať lieky, ktoré pokryjú obťažujúce symptómy, ochromujúce emócie a obsedantné myšlienkové vzorce. Táto preventívna liečba by sa mala začať 15 dní pred stresovou udalosťou, zopakovať deň predtým a hneď ako sa príznaky objavia.

Zbavte sa občasného stresu

Či už ide o pracovný pohovor alebo o skúšku na vodičský preukaz, vyvinuté symptómy sú rovnaké a lekárnici sú oprávnení odporučiť lieky na tento typ stresu. Na druhej strane, ak si všimnú vážnejší stav ako je depresia, odporučia návštevu lekára. Tieto príznaky sú rôzne. Týka sa to najmä ľudí, ktorí predvídajú stres, trpia hnačkami, neustálym nutkaním na močenie, bolesťami hlavy a roztrasenými končatinami. Homeopatická liečba môže byť vhodná aj pre nepokojného človeka, ktorý nonstop rozpráva a ktorý si stres somatizuje hnačkou, neustálym nutkaním na močenie a aerofágiou (prehĺtanie vzduchu).

Homeopatia môže pomôcť aj ľuďom, ktorí pociťujú kŕče, uzol v hrdle, bolesti v črevách, chcú plakať, pociťujú ťažobu na hrudi. Dokonca aj ľudia, ktorí sú zvyčajne v dobrom zdravotnom stave a ktorí zle zvládajú stres, pretože ich symptómy sú veľmi prudké (búšenie srdca alebo vysoký krvný tlak, úzkosť zo smrti), sa môžu obrátiť na homeopatiu rovnako ako tí, ktorí svoj stres somatizujú gastritídou alebo kolitídou. Napokon ak trpíte stresom z pocitu frustrácie a nespravodlivosti, tak homeopatická liečba je vhodná aj na liečbu oparu, ekzému, astmatického záchvatu, cystitídy či dokonca kvasinkovej infekcie. Existuje preto veľa riešení, ako sa vám môže uľaviť, no pamätajte: stres v malých dávkach má svoje výhody. Toxickým sa stáva vtedy, keď je nezvládnuteľný.

Požiadajte o radu svojho lekára alebo lekárnika, ktorí vám budú vedieť poradiť vhodný liek.

 

Vyberáme pre vás z literatúry* niekoľko homeopatických liekov vhodných na liečbu stresu:

NUX VOMICA 9CH alebo 15CH

  • Precitlivenosť na podnety spôsobujúce zvýšené podráždenie
  • Neznášanlivosť akéhokoľvek odporu
  • Agresivita kompenzovaná nadmerným jedlom a pitím

IGNATIA 9CH

  • Stres s paradoxnými reakciami
  • Hyperestézia, precitlivenosť k emóciam, hyperemotivita
  • Zlepšenie rozptýlením

ARGENTUM NITRICUM 9CH

  • Stres, pri ktorom prevláda strach, že sa „niečo nepodarí“

ARSENICUM ALBUM 9CH

  • Stres, pri ktorom prevláda úzkosť

STAPHYSAGRIA 9CH

  • Konfliktný psychický stav spôsobujúci pocit menejcennosti, rozhorčenie alebo trápenie vedúce chorého k uzavretiu sa do seba a nedotklivosti

 

*HOMEOPATHIE: LE CONSEIL AU QUOTIDIEN, 1998, Michele Boiron, Alain Payre-Ficot