Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Homeopatia môže pomôcť vášmu domácemu miláčikovi

Dátum: 27.12.2021
Homeopatia môže pomôcť vášmu domácemu miláčikovi

Homeopatia môže denne pomôcť vášmu psovi pri liečbe mnohých patológií, […]

Homeopatia môže denne pomôcť vášmu psovi pri liečbe mnohých patológií, či už fyzických alebo psychických: trauma, svrbenie, stres, vracanie atď. Vie pomôcť aj ako doplnková liečba. Buďte pripravení a majte doma bežné homeopatické lieky na riešenie núdzových situácií. Tak ako homeopatia nedokáže vyliečiť rakovinu u ľudí, neovplyvní ani vážne ochorenia psíka, ako je nádor alebo piroplazmóza (ochorenie, ktoré spôsobujú kliešte), ani nezabráni operácii torzie žalúdka. Na druhej strane je homeopatia veľmi užitočná na každodennej báze, keď ide o riešenie bežných patológií u zvierat. Homeopatia môže byť použitá samostatne alebo dopĺňať alopatickú liečbu predpísanú veterinárom.
 

Homeopatia na zmiernenie malých ochorení u psov

Pri samoliečbe dokáže homeopatia urgentne liečiť akútny stav, bolesť po šoku, uštipnutie hmyzom, podráždené oči a pod. Takzvaná symptomatická liečba bude v tomto prípade krátkodobá a bude zodpovedať špecifickej potrebe daného zvieratka. Homeopatia môže fungovať aj ako doplnok k tradičným liekom (ako je odčervovač) alebo na zmiernenie účinkov vakcíny alebo anestézie. Podporí tiež hojenie rany, napríklad po chirurgickom zákroku. Ak váš pes trpí problémami s kĺbmi alebo má problémy so správaním, odporúča sa konzultácia s odborným veterinárnym lekárom, ktorý využíva homeopatiu ako doplnkovú liečbu. Veterinár určí, aké sú najvhodnejšie riešenia, riedenia a dávky. Za týmto účelom bude brať do úvahy príznaky vášho zvieraťa a podmienky, v ktorých sa objavili, ale aj povahu psa, jeho životný štýl a jeho zvyky (stravovanie, spánok atď.).
 

Homeopatická lekárnička pre vášho psa

Homeopatické lieky pre psov sa dajú obmedziť na pár farebných tubičiek, ktoré možno máte aj doma. Ak máte deti, tak sa možno vo vašej lekárničke už nachádza Arnica montana alebo Nux vomica.
 

Bežné homeopatické lieky

Arnica montana: na všetky šoky (fyzické, ale aj psychické) spôsobujúce bolesť, stuhnutosť či kŕče.

Gelsemium: v prípade strachu, stresu alebo nervových porúch.

Nux vomica: keď pes trpí tráviacimi problémami, vracaním alebo hnačkou a/alebo ak má kinetózu. Používa sa aj v prípade otravy pred (núdzovou) návštevou veterinárneho lekára.

Apis mellifica: na zápaly, opuchy a svrbenie spôsobené uhryznutím, ale aj alergie, popáleniny a žihľavku.

Materská tinktúra nechtíka: na dezinfekciu rán.
 

Homeopatické riešenia rôznych patológií

Arsenicum album: ak si všimnete, že váš pes je vyčerpaný, má otravu jedlom alebo má problémy so srdcom či dýchaním.

Belladonna: v prípade horúčky, vyrážky alebo kongestívnych infekcií uší.

Bryonia: ak má pes horúčku a je veľmi smädný alebo kríva.

Ignatia: v prevencii alebo v emocionálne citlivej situácii pre psa, ako je sťahovanie alebo úmrtie.

Cina: ako doplnková liečba pri napadnutí červami, najmä ak je pes chudý alebo je obzvlášť nervózny.

Hepar sulfur: na abscesy alebo vriedky.

Ledum palustre: v prípade svrbenia (bez edému).

Phosphorus: ak máte veľmi bojazlivého a hyper emocionálneho malého psa.

Euphrasia: pri očných problémoch, ako sú podráždené oči.

Rhus toxicodendron: ak váš pes kríva a/alebo má bolesti kĺbov.

Silicea: na umožnenie odtoku hnisu, ak dôjde k hnisaniu alebo na pomoc pri odstránení tŕňa, ktorý je „zaseknutý“ pod kožou.

Aké riedenia a aké dávky?

Homeopatická liečba by mala zahájená pri prvých príznakoch. Odporúča sa riedenie 5CH v dávke 5 granúl každú pol hodinu až každú hodinu, a zväčšovať odstupy, keď sa zdravotný stav psa zlepšuje.
Ak máte problém prinútiť svojho psa prehltnúť granule homeopatických liekov (najprv skúste s malým množstvom krmiva alebo zriedeným vo vode), prejdite na 9CH riedenie a podávajte mu 5 granúl naraz, jedenkrát denne.