Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Homeopatia pre deti

Dátum: 09.03.2022
Homeopatia pre deti

Homeopatia pre deti Homeopatia, ktorá je súčasťou tzv. integratívneho prístupu, […]

Homeopatia pre deti

Homeopatia, ktorá je súčasťou tzv. integratívneho prístupu, môže pomôcť mnohým zdravotným problémom u detí.  Je čoraz atraktívnejšia v boji s malými neduhmi každodenného života detí a to dokonca aj bábätiek.

Čo je homeopatia?

Princíp podobnosti

V praxi funguje homeopatia na princípe podobnosti. Podľa príznakov pacienta je potrebné nájsť liek, ktorý mu zodpovedá (rastlinný, minerálny alebo živočíšny) a ktorý môže u zdravého človeka vyvolať rovnaký symptóm.

Homeopatický liek zohľadňuje symptómy dieťaťa, jeho povahu a citlivosť. Má dieťa horúčku, sťažuje sa na zimu alebo naopak nechce byť prikryté, stráca chuť do jedla, pýta si piť? Všetky tieto informácie budú zaujímať lekára homeopata, aby lepšie navrhol liek na presné potreby dieťaťa.

Homeopatia lieči, ale má do veľkej miery aj preventívny účinok. Nelieči pacienta podľa jeho choroby ale podľa konkrétnych prejavov u konkrétneho pacienta. V prípade dlhodobej liečby musí lekár najskôr identifikovať prostredie a osobnosť vášho dieťaťa. Nebuďte prekvapení: prvé stretnutie, ktoré trvá niekedy až hodinu je ako skutočný výsluch. Jeho chute do jedla, kvalita jeho spánku, frekvencia vyprázdňovania sa, atď.

Riedenie

Na rozdiel od bylinnej medicíny, ktorá je založená výlučne na rastlinách, homeopatia využíva rôzne látky živočíšneho, rastlinného a minerálneho pôvodu. Tie sa macerujú, potom zriedia a potom sa impregnujú v známych malých granulách na báze laktózy a sacharózy. Všetky prostriedky sú preto zriedené a nie sú toxické.

Najmodernejšie technológie (jadrová magnetická rezonancia, spektroskopia, solvatochromizmus …) dnes porovnávajú čistú vodu a homeopatické prípravky. Čistá voda a homeopatické roztoky nie sú totožné, líšia sa vlastnosti. To dokazujú prísne vedecké metódy a štúdie, ktoré nájdete aj na webe Homeopatia fakty ako dôkazy | Vedecké dôkazy (homeopatiaslekarom.sk).

Vysoké riedenia (30 CH a 200 CH) predpisuje lekár na dlhodobé pôsobenie na symptómy správania: strach, emocionalita a agresivita. Nízke riedenia (5 CH a 9 CH) pôsobia v krátkom čase na lokálne príznaky ako nádcha, prerezávanie zúbkov… atď.

Homeopatia u dojčiat: od akého veku?

Batoľatá, ktorých organizmus je „nepopísanou stranou“ sú obzvlášť vnímavé na homeopatickú liečbu a rýchlo na ňu reagujú. Homeopatia totiž stimuluje prirodzenú imunitnú obranu organizmu – najmä preto, aby sa vyhla rozvoju akútnych ochorení.

Ak je vaše dieťa náchylné na zápaly stredného ucha a opakujúce sa rinitídy, homeopatia je veľmi účinná aj v základnej liečbe.

MUDr. Beáta Nemčoková | vš. lekár pre deti a dorast

MUDr. Beáta Nemčoková

„Veľmi dobre lieči všetky chronické ochorenia: zápal nosohltanu, zápal stredného ucha, angínu, gastroenteritídu … ale aj alergické reakcie, ekzémy, či astmu, ktoré sa každoročne opakujú“, dopĺňa pediatrička MUDr. Beáta Nemčoková.

Tieto prostriedky možno predpísať novorodencovi bez rizika. Preventívne sú rozložené dávky do niekoľkých mesiacov. Vo všeobecnosti sa podávajú v zime, od októbra do marca. V prípade samoliečby je vždy lepšie, keď má dieťatko aspoň 2 mesiace. Ak po 48 hodinách nedôjde k zlepšeniu je potrebné vyhľadať lekára, prípadne sa poradiť s lekárom – homeopatom.

Žiadne vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky, prípadne zhoršenie zdravotného stavu je veľmi zriedkavé. Čo sa týka interakcie medzi viacerými homeopatickými liekmi je najväčším rizikom neúčinnosť.

„Niektoré prípravky predpísané komplexnými homeopatmi (ktorí kombinujú viacero liekov) sa vzájomne podporujú,“ upresňuje MUDr. Beáta Nemčoková.

Homeopatia je naďalej alternatívnou alebo doplnkovou liečbou, ktorá spôsobuje sériu symptómov u zdravého človeka a ktorá rovnaké príznaky napráva u chorého jedinca.

Podávanie bábätkám

Dojčatám sa homeopatický liek podáva rozpustený vo vode v dojčenskej fľaši. Homeopatický liek sa odporúča užívať v dávke 5 granúl 3 až 4-krát denne a to tesne pred jedlom. Ak ste na ne zabudli, tak počkajte aspoň štvrť hodiny po dojedení alebo umytí zubov.

Homeopatia v samoliečbe detí*

Nárazy a modriny

Po náraze je prvou voľbou Arnica montana 9 CH (v nízkom riedení). Potom sa odporúča podávať 3 granulky každú hodinu počas dňa. Od jedného roka môžete prejsť na krém alebo gél Arnicalme.

Lepší spánok pre vaše bábätko

Zlepšite spánok vášho bábätka a bojujte s nočnými morami a desmi. Podávajte na konci popoludia 5 granúl 9 až 15 CH Phosphorus, Stramonium, Kalium Bromatum alebo Silicea – aj v prípade epizód námesačnosti. Osvedčeným viaczložkovým homeopatickým liekom je v tomto prípade aj Sedalia.

Prerezávania zúbkov

Chamomilla 9 CH je indikovaná pre bábätko, ktoré plače, má červené líčka, teda u bábätka, ktorému sa prerezávajú zúbky. Phytolacca vie byť nápomocná, keď je dieťa rozčúlené, bledé a hryzie si pästičky. Zvoliť môžete aj Camiliu, v jednej dávke piť 2 až 3 krát denne. Myslite aj na jemné masírovanie ďasien bábätka čistým prstom alebo chladené hryzátko.

Pri plienkovom zaparení, ktoré sprevádza prerezávanie zúbkov voľte homeopatický liek Kreosotum.

Otitída s horúčkou alebo bez nej

Pri zápale stredného ucha bez refluxu žalúdka môžete na odporúčanie lekára podať bábätku ráno a večer 3 granule Petroleum 9 CH, Manganum Metallicum 9 CH alebo Asarum Europaeum 9 CH. Pri zápale ucha s refluxom preferujeme Cadmium Sulfuricum 9 CH alebo Lobelia Inflata 9 CH.

Prechladnutie alebo kýchanie s jasným výtokom

Nux Vomica je najvšeobecnejším homeopatickým liekom na priesvitný výtok z nosa. Ak má dieťa slziace oči volíme Euphrasiu a ak je výtok hnisavý volíme Pulsatillu.

Uštipnutie včelou alebo osou, úpaly

Apis mellifica 9 CH vie veľmi rýchlo upokojiť uštipnutie alebo popáleninu u dieťaťa.

Detská kolika

Od 3 týždňov do 4 mesiacov je možné utíšiť detskú koliku homeopatiou. Colocynthis 9 CH, Carbo vegetabilis 5 CH a Cuprum metallicum 5CH vám môžu byť odporučené homeopatickým lekárom. Z každého sa odporúča rozpustiť v 0,5 dcl vody a podľa intenzity sa podáva 1 lyžička roztoku 3- až 6- krát denne.

Nevoľnosti pri cestovaní

Ak vaše dieťa zle znáša cestovanie v akomkoľvek cestovnom prostriedku a prejavuje sa to neustálym vracaním, tak voľte Cocculus. Ak mu robí dobre čerstvý vzduch tak voľte skôr Tabacum. Užiť môže aj viaczložkový homeopatický liek Cocculine deň vopred a tesne pred odchodom pri prvých príznakoch.

Bronchiolitída

Ipeca je obzvlášť indikovaná pre dojčatá, ktoré majú kŕče, kašľú a vyvrátia celý obsah fľaše. Ipeca sa podáva v riedení 9 CH, v množstve 10 granúl zriedených v malom množstve vody, pred rannými, poludňajšími a večernými fľašami. Antimonium tartaricum sa odporúča bábätkám, ktorých prvým príznakom je upchatie priedušiek a ktoré majú ťažkosti s vykašliavaním, spojené s pískaním na prieduškách. Blatta orientalis je indikovaná pre deti, ktorých dominantným príznakom je bronchiálna hypersekrécia. Tieto granulky sa budú podávať počas trvania príznakov, t.j. osem dní.

Predpisuje lekár homeopat len homeopatické lieky?

Je to lekár ako každý iný, no má vzdelanie aj v homeopatii. Môže teda vybrať najvhodnejšiu liečbu pre vaše dieťa, či už homeopatiu alebo alopatiu a v niektorých prípadoch môže tieto dva typy liečby aj kombinovať.

Vo všetkých prípadoch je dôležité riadiť sa radami vášho lekára / pediatra a v žiadnom prípade nevynechávať naordinovanú liečbu.

 

*Spracované na základe odporúčaní Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti.

Uvedené monokomponentné lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie.

Sedalia, Camilia a Cocculine sú polykomponentné (viaczložkové) voľnopredajné homeopatické lieky so schválenou terapeutickou indikáciou. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.