Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Homeopatia a nespavosť

Dátum: 27.04.2022
Homeopatia a nespavosť

Prírodná* homeopatia v boji s nespavosťou ​Z hlavných porúch spánku je nespavosť […]

Prírodná* homeopatia v boji s nespavosťou

​Z hlavných porúch spánku je nespavosť zďaleka najbežnejšou. Postihuje dvakrát viac žien ako mužov. Na to, aby nespavci mohli pokojne spať, má homeopatia niekoľko riešení.

Dočítate sa

Ako rozpoznať nespavosť a jej rôzne príznaky

Ako sa zbaviť chronickej nespavosti homeopatiou

Ako sa zbaviť občasnej nespavosti homeopatiou

Nespavosť: kedy je potrebná konzultácia

Ako rozpoznať nespavosť a jej rôzne príznaky

Stres, nedostatok fyzickej aktivity, hormonálne poruchy, zlá životospráva…

Nespavosť sa vždy objavuje z konkrétneho dôvodu. Dôvody môžu byť ojedinelého charakteru, súvisiace s konkrétnym faktorom, zatiaľ čo iné trvajú. Pretože vyvážené, denné spánkové cykly sú nevyhnutné pre fyzické a duševné zotavenie, nespavosť nie je porucha, ktorú treba brať na ľahkú váhu.

Homeopatická liečba je skutočným riešením pre všetkých, ktorí by sa radi vyhli užívaniu liekov na spanie/hypnotík/.

Príznaky nespavosti

Kým nespavosť je spôsobená širokou škálou príčin, prejavuje sa aj rôznymi spôsobmi. Neexistuje preto jediný a jedinečný profil nespavosti. Táto porucha, ktorá vám bráni spať a odpočívať fyzicky a duševne, sa môže prejavovať rôzne v závislosti od jednotlivca.

Symptómy môžu byť:

 • nočné prebúdzanie, prerušovaný spánok,
 • opakujúce sa nočné prebúdzanie s ťažkosťami pri zaspávaní,
 • ťažkosti so zaspávaním v noci a neskoré zaspávanie,
 • úplná neschopnosť spať v noci,
 • úplná neschopnosť spať vo dne i v noci.
Zbavte sa chronickej nespavosti s homeopatiou

Pre niekoho môžu byť noci synonymom nervového a mozgového nepokoja. Nespavci, ktorí „priveľa premýšľajú“, sa nedokážu uvoľniť a zaspať. Iní sú tak vystresovaní a nervózni, že je pre nich nemožné uvoľniť sa a zaspať. Tieto dva typy nespavosti majú homeopatickú odpoveď:

 • Coffea cruda 9CH: 5 granúl večer a na noc pri nespavosti spôsobenej nadmerným vzrušením, napríklad v prípade očakávania radostnej udalosti.
 • Stramonium 9CH: 5 granúl večer a v noci pre ľudí, ktorí sa boja spať sami a boja sa tmy.
 • Arsenicum Album 9CH (5 granúl večer) a Passiflora 5CH (5 granúl večer): použiť v prípadoch nespavosti pri úzkosti a cerebrálnej hyperagitácii, ktoré bránia spánku alebo spôsobujú nočné prebúdzanie.
 • Ignatia amara 5CH alebo 9CH 5 granúl pred večerou a pred spaním, keď je nespavosť ľahko vyvolaná mrzutosťou u citlivého jedinca, ktorý veľa premýšľa.

 

MUDr. Pavol Tibenský, prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti, radí:

 

​”Samozrejme, životná hygiena je nevyhnutná. Krátka prechádzka po večeri, teplý nápoj, trocha pokojnej hudby a čítanie, to všetko uľahčuje spánok. A na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že horúci kúpeľ vám uľahčí zaspávanie, nemusí  to platiť vždy – každý je iný a mal by sa o tom skôr presvedčiť, než to brať ako samozrejmosť.”

Zbavte sa občasnej nespavosti s homeopatiou

Excesy všetkého druhu alebo občasné a nepredvídané udalosti môžu niekedy narušiť spánok do takej miery, že spustia skutočnú nespavosť. Dobrou správou je že, takzvanú „občasnú“ a dočasnú nespavosť, je obzvlášť ľahké zmierniť pomocou homeopatie.

 
Homeopatické riešenia proti nespavosti spôsobenej nesprávnymi životnými návykmi  

V prípade nadmernej nespavosti, napríklad zo stimulujúcich látok, neváhajte začať s niektorým z nasledujúcich homeopatických liekov:

 • Antimonium crudum 9CH: 5 granúl večer a na noc pri nespavosti spôsobenej prejedením sa.
 • Nux vomica 9CH: 5 granúl večer a v noci, keď je nespavosť spôsobená nadmerným pitím alkoholu, tabakom, kávou alebo dočasným, chvíľkovým stresom.
 
Homeopatické riešenia proti nespavosti spôsobenej konkrétnou udalosťou

V prípade nespavosti vyvolanej konkrétnou udalosťou, neváhajte začať s niektorým z nasledujúcich homeopatických liekov:

 • Zincum metallicum 9CH: 5 granúl večer a v noci pri nespavosti po občasnom nervovom vyčerpaní (práca, osobný problém a pod.).
 • Arnica 9CH: 5 granúl večer a v noci pri nespavosti spôsobenej traumou, ťažkým športovým výkonom alebo iným preťažením organizmu.
 • Aconitum napellus 15CH: 3 granule pred spaním, opakovať večer v prípade nespavosti po preľaknutí.

 

Nespavosť: kedy je potrebné vyšetrenie lekárom

Neliečená a chronická nespavosť môže rýchlo viesť k stavu telesného a duševného vyčerpania. Keď už homeopatia nestačí a prichádza depresia, je potrebná lekárska konzultácia.

 

*Homeopatické lieky sa vyrábajú z rastlinných, živočíšnych alebo minerálnych látok.

​Ak potrebujete ďalšie informácie alebo radu, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. Ak sa nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica a skúseností z klinickej praxe.

Uvedené monokomponentné lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie.