Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Čo by nemalo chýbať v homeo dovolenkovej lekárničke?

Dátum: 29.06.2022
Čo by nemalo chýbať v homeo dovolenkovej lekárničke?

Homeopatická lekárnička na dovolenku Pred balením kufrov si nezabudnite skontrolovať […]

Homeopatická lekárnička na dovolenku

Pred balením kufrov si nezabudnite skontrolovať lekárničku. Na zdravotné problémy spojené s letným obdobím sa môžete pripraviť s jednoduchou homeopatickou lekárničkou. Je praktická, lacná, bez toxických účinkov a môže ju užívať celá rodina. V prípade potreby neváhajte a požiadajte o radu svojho lekára alebo lekárnika. Pri podávaní liečiva malému bábätku môžete granule homeopatického lieku rozpustiť v troche vody.

 

Uštipnutie hmyzom

Apis mellifica, skvelý liek pochádzajúci z včelieho jedu, pôsobí proti zápalom a rôznym bolestiam. Ideálne pri žihľavke, uštipnutí hmyzom, ORL problémoch alebo očných infekciách.

Užite čo najskôr po bodnutí 5 granúl v riedení 9CH každú polhodinu a potom rozložte 5 granúl 3-krát denne mimo jedla. Liečba by mala trvať 4 dni.

 

Menšie popáleniny a spáleniny od slnka

Užitočná pri všetkých pocitoch tepla Belladona je účinná v prípadoch popálenín prvého stupňa (napríklad tých spôsobených grilovaním), návaloch horúčavy, spálenia od slnka alebo horúčky spojenej s infekciou ORL. Kúru môžete doplniť prírodnou nechtíkovou masťou ako vonkajšie ošetrenie.

Každú pol hodinu nechajte rozpustiť 5 granúl v riedení 9CH pod jazykom, kým sa pocit nezlepší. Postup zopakujte počas 3 až 5 dní v závislosti od intenzity. Pre deti 5 granúl v riedení 9CH každú hodinu v ten istý deň.

 

Kinetóza (nevoľnosť pri cestovaní)

Cocculus Indicus je dobrým riešením na prekonanie nevoľnosti u detí, ktoré sú často citlivejšie na cestovanie dopravnými prostriedkami.

Užite 5 granúl v riedení 9CH deň pred odchodom a potom tesne pred cestou. Potom môžete nechať 3 granule roztopiť v čase problémov.

 

Poruchy trávenia

Nux Vomica je účinná najmä pri poruchách trávenia pri prejedaní, ale aj pri bolestiach žalúdka, zápche, poruchách ORL. Je spojená so sklonom k hnevu alebo agresivite.

Prvý deň sa pod jazyk podáva 5 granúl v 9CH každé 2 hodiny, druhý a tretí deň sa pokračuje 3-krát denne. Pre deti 3 granule v 9CH každé 2 hodiny v čase zdravotných potiaží.

 

Slnečná alergia

Muriaticum Acidum je liek používaný pri rôznych príznakoch spojených s teplom a horúčkou. Pôsobí aj pri slnečných ekzémoch, zápaloch ústnej dutiny a hemoroidoch.

Pri prvých príznakoch každú hodinu cmúľajte 3 granule 9CH a potom pokračujte 3 granulami ráno a večer mimo jedla ako podpornú liečbu počas jedného týždňa. Ako preventívne opatrenie je možné užívať Muriaticum acidum 15 dní pred pobytom na slnku. Mesiac pred odchodom môžete preventívne kombinovať antioxidanty, ako sú betakarotén, vitamín E a selén.

 

Bolesti hlavy

Natrum Sulfuricum pôsobí na bolesti hlavy súvisiace s poruchami žlčníka, ktoré sa niekedy zle liečia na dovolenke. Upokojuje aj hnačku a zápal dutín.

V čase príznakov užívajte 5 granúl v riedení 9CH 3-krát denne počas 2 až 3 dní. Ako preventívne opatrenie užite 5 granúl v 15CH v nedeľu 3 týždne pred odchodom na dovolenku.

 

Nespavosť

Coffea Cruda je liek získaný z nepražených kávových zŕn, upokojuje nervový systém v prípade nespavosti. Je obzvlášť účinná, keď je myseľ príliš aktívna alebo rozrušená. Pôsobí na bolesť zubov a neuralgiu.

Užite 5 granúl v riedení 9CH pred spaním a opakujte v prípade nočného prebudenia. Túto kúru možno užívať príležitostne (dovolenka, jet lag, špeciálne udalosti), ale aj dlhodobo, či ako doplnok k iným kúram. U detí by sa mal uprednostniť harmanček (Chamomilla) používať v množstve 5 granúl v riedení 9CH 3-krát denne až do zlepšenia.

 

Zmiernenie vyvrtnutí, natiahnutí a bolestí

Arnica montana tlmí bolesť v prípade úrazu pri vyvrtnutí alebo natiahnutí a tiež rýchlo vstrebáva hematómy a modriny. Pomáha tiež pri liečbe úrazu. Môže sa užívať aj ako preventívne opatrenie počas intenzívneho športového podujatia alebo chirurgického zákroku.

5 granúl Arnica montana v riedení 9CH by ste mali užiť v priebehu niekoľkých hodín po úraze, potom pokračovať nasledujúci deň 3-krát denne počas 2 až 7 dní v rovnakom dávkovaní. Potom 3-krát denne počas 2 až 7 dní. Doplniť starostlivosť zraneného môžete o arnikový gél na vonkajšiu masáž pre rýchlejšie hojenie. Pre deti 3 granule v 5CH každú hodinu a potom 3 granule 3-krát denne nasledujúci deň.

Informácie o homeopatickej liečbe akútnych i chronických ochorení majú len informačný a vzdelávací charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu v ordinácii praktického lekára/pediatra alebo osobnú konzultáciu v homeopatickej poradni.

Uvedené homeopatické lieky sú voľno predajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika.