Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vírusová alebo bakteriálna angína?

Dátum: 08.08.2022
Vírusová alebo bakteriálna angína?

Vírusová alebo bakteriálna angína: ako ich liečiť? Po diagnostikovaní bakteriálnej […]

Vírusová alebo bakteriálna angína: ako ich liečiť?

Po diagnostikovaní bakteriálnej angíny lekár predpíše antibiotiká. V prípade vírusovej angíny sú však neúčinné a lekár môže odporučiť homeopatickú liečbu na zmiernenie bolesti v krku a utíšenie bolesti, ktorá vyžaruje smerom k ušiam.

Ako sa zbaviť tohto zápalu mandlí, ktorý je taký bolestivý, že prehĺtanie sa stáva skutočným utrpením?

Rozpoznanie príznakov

Zadná časť hrdla je červená, štípe a páli. Bolesť je intenzívna a siaha až k ušiam. Prehltnutie je také bolestivé, že keď pijete vodu, máte pocit, akoby ste prehltli rozbité sklo. Niet pochýb o tom, že trpíte angínou. Či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie, ešte nie je jasné. “Príznaky sú v podstate rovnaké, ale vírusová angína sa môže objaviť náhle v noci,” hovorí MUDr. Pavol Tibenský.

A ak je 50 až 90 % angín vírusových, lekár sa môže rozhodnúť vykonať rýchly ster, aby určil jej pôvod a poskytol vhodnú liečbu. Vzorka sa odoberá zo zadnej časti hrdla pomocou vatového tampónu. Ak výsledok preukáže bakteriálny pôvod, často ide o streptokoka.  Stáva sa to, ak máte slabý imunitný systém alebo ak vaše telo výrazne ovplyvnili sezónne zmeny teploty. O bakteriálnej infekcii svedčí i zvýšená hodnota CRP – C reaktívneho proteínu – CRP vyšetrenie sa bežne vykonáva v ambulanciách praktických lekárov pre deti i dospelých.

Rýchlo konať

V prípade vírusovej angíny sú antibiotiká neúčinné, ale existujú aj iné riešenia liečby, napríklad homeopatia. Homeopatické lieky nie sú chemicky toxické a nespôsobujú vedľajšie účinky. Okrem toho sú vhodné pre všetkých vrátane tehotných žien a detí, ktoré môžu granule ľahko vypiť zriedené v malej fľaši s vodou. “Ak v homeopatii zasiahneme pri prvých príznakoch, je možné ochorenie zastaviť a zabrániť superinfekcii. Niektoré lieky pomáhajú zmierniť bolesť v krku, znižujú teplotu, zmierňujú bolesť, ktorá vyžaruje do uší, a dokonca liečia červené mandle pokryté malými bielymi škvrnami. Ak trpíte bakteriálnou angínou, lekár vám odporučí liečbu antibiotikami. Homeopatickú liečbu môžete užívať súčasne, neexistuje žiadne riziko interakcie liekov. A kým antibiotiká účinkujú, homeopatia zmierňujú horúčku a urýchľujú proces hojenia,” uzatvára MUDr. Pavol Tibenský.

Vedieť, ako sa chrániť

Je ťažké zostať doma, aby ste sa vyhli nákaze alebo prenosu angíny. Keďže sa choroba šíri vzduchom alebo fyzickým kontaktom, je najlepšie prijať určité hygienické opatrenia, aby sa zabránilo nákaze. To zahŕňa pravidelné umývanie rúk a vyhýbanie sa fyzickému kontaktu s chorým človekom. Ak lekár odporučí sirup, použite lyžičku, aby ste zabránili prenosu baktérií z úst do fľaše. Ak používate ústnu vodu, nezabudnite očistiť špičku, aby ste zabránili kontaminácii. Keď sa na jeseň začnú objavovať vírusy, môžete sa tiež rozhodnúť posilniť svoju imunitu. “Homeopatické lieky sa môžu užívať v prevencii od októbra do marca. Posilnia obranyschopnosť organizmu v boji proti všetkým vírusovým ochoreniam, ktoré sa vyskytujú počas zimy, najmä angíne, ale aj prechladnutiu, zápalu priedušnice a bolesti v krku.“

Homeopatická liečba angíny

Existuje viacero homeopatických liekov na angínu, väčšina z nich sa vyrába vo forme granúl, rozpustných v ústach. Platí to najmä pre homeopatické lieky Mercurius cyanatusMercurius solubilis. Belladonna má pri tomto ochorení tiež terapeutickú účinok, najmä ak ide o vírusovú angínu. Účinkuje na zníženie horúčky a smädu pacienta.

Na liečbu vírusovej angíny vám môže lekár homeopat odporučiť užívanie 5 granúl Belladonna 9CH a Mercurius Solubilis 9CH každú jednu alebo dve hodiny. Pridružené príznaky, ako sú ťažkosti pri prehĺtaní, úľava v hrdle teplou tekutinou alebo nádcha, sa môžu liečiť súbežne s Phytolacca, Capsicum alebo Arum Triphyllum v rovnakom dávkovaní a riedení.

Bakteriálna angína sa zvyčajne lieči antibiotikami predpísanými po lekárskej konzultácii. Aby sa však proces hojenia urýchlil, môže sa k nemu pridať homeopatická liečba. Mercurius Solubilis 9CH, užívaný každú hodinu, 5 granúl, zmierňuje vyžarovanie bolesti do uší, bielu angínu a ďalšie príznaky spojené s touto formou postihnutia. Mercurius Cyanatus 9CH môže tiež byť indikovaný a mal by sa užívať 3-4 krát denne na zmiernenie bolestivého prehĺtania. V závislosti od postihnutej strany hrdla sa môžu použiť ďalšie homeopatické prípravky, ako napríklad Mercurius Proto-iodatus (na pravú stranu) a Mercurius Bi-iodatus (na ľavú stranu).

V každom prípade je vždy vhodné poradiť sa s lekárom homeopatom pred akoukoľvek formou liečby tohto druhu.

HOMEOPATICKÉ LIEKY V PITNOM REŽIME
Do 0,5L čistej vody rozpustiť 10 granúl vybraného lieku a roztok popíjať počas dňa pre intenzívny účinok pôsobenia liekov.

*Homeopatické lieky sa vyrábajú z rastlinných, minerálnych a živočíšnych látok. Sú netoxické a šetrné k zdraviu.

Uvedené homeopatické lieky sú voľno predajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika.