Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Medzinárodný kongres CEDH: Úloha homeopatie v starostlivosti o detských pacientov

Dátum: 12.12.2022
Medzinárodný kongres CEDH: Úloha homeopatie v starostlivosti o detských pacientov

Medzinárodná škola homeopatie CEDH sa už viac ako 50 rokov...

Medzinárodná škola homeopatie CEDH sa už viac ako 50 rokov intenzívne venuje vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov na celom svete. Na kongrese v Ríme sa zišlo približne 30 medzinárodných rečníkov, ktorí diskutovali o tom, ako kríza v zdravotníctve viedla k zhoršeniu všeobecného zdravotného stavu detí a dospievajúcich vrátane porúch správania, depresie, porúch močovo-pohlavného ústrojenstva, a zároveň skúmali úlohu, ktorú môže homeopatická medicína zohrávať v lekárskej praxi každého z nás,” hovorí Martine Tassone, lekárska a vzdeláv​​acia riaditeľka CEDH.

Rím sa na dva dni stal svetovým centrom homeopatie. V dňoch 21. a 22. októbra sa v hlavnom meste konal desiaty ročník medzinárodného kongresu CEDH, Centre d’Enseignement et de Développement de l’Homéopathie. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 500 zdravotníckych pracovníkov z 22 krajín z celého sveta. Hlavnou témou konferencie bol vplyv pandémie Covid na zdravie detí a úloha homeopatickej medicíny v celkovej starostlivosti o pacientov.

Počas podujatia sa hovorilo o mnohých témach, od nových kódov pre liečbu detí a dospievajúcich v 21. storočí až po gynekologické poruchy, detskú onkológiu, školské fóbie, kožno-respiračný syndróm a mnohé ďalšie.

Aplikácie homeopatie

Homeopatia má v modernej medicíne všestrannú úlohu a jej hlavnou možnosťou je určite prevencia, aby sa zabránilo opakovaniu chorôb v detskom veku. “Najmä pri homeopatii v prevencii dieťa ochorie menej často a na kratšie obdobie. Môžeme sa napríklad vyhnúť antibiotickej liečbe, čo je prospešné pre všetkých, rodičov aj deti,” vysvetľuje Yves Lévêque, predseda vedeckého výboru CEDH.

Počas týchto dvoch dní bol venovaný dostatočný priestor vplyvu pandémie Covid-19 na miliardy ľudí, či už infikovaných alebo nie, a to aj na psychologickej a behaviorálnej úrovni. Deti a dospievajúci, hoci boli menej vystavení najvážnejším dôsledkom choroby, boli tými, ktorí najviac trpeli obmedzeniami zavedenými na obmedzenie nákazy, a vplyv na ich psychickú rovnováhu by sa nemal podceňovať. Počet prípadov depresie sa celosvetovo viac ako zdvojnásobil, z takmer 13 % na viac ako 25 %, a zdvojnásobil sa aj počet ľudí, ktorí vyhľadali prvú liečbu porúch príjmu potravy. Homeopatia môže významne prispieť k liečbe psychických ťažkostí v období dospievania, ako aj k liečbe rizikového správania, ktoré sa u mladých ľudí môže vyskytnúť, ako sú impulzívne alebo obsedantné reakcie, perfekcionizmus, hyperaktivita, hypersexualita a mnohé ďalšie poruchy a ťažkosti, ktoré sa často objavujú v mladom veku.

Integrovaná medicína

Ďalšia dôležitá téma, o ktorej sa diskutovalo na kongrese CEDH, sa týka integrovanej medicíny a jej úlohy a hodnoty v rámci modernej medicíny. “Do našej klinickej praxe by mala vstúpiť aj možnosť využitia ďalšej terapeutickej možnosti popri tradičnej medicíne, tzv. alopatickej. Som presvedčený, že integrovaná medicína je najlepšia vec, ktorá dokáže vidieť problémy pacienta v 360 stupňoch a nielen patológiu, pre ktorú pacient v danom momente žiada o pomoc. Integrovaná medicína je dôležitá a homeopatia je jej súčasťou,” hovorí doktorka Maria Elena Lorenzetti, pediatrička a učiteľka CEDH, s ktorou sme sa rozprávali o škole homeopatie.

Význam vedeckých dôkazov v homeopatii

Popri sympóziách a plenárnych prednáškach na aktuálne zdravotné témy sa veľký dôraz kládol na výskum v oblasti homeopatie. “Homeopatia je kontroverzná a môže vyvolávať vášnivé diskusie. Tí, ktorí na ňu útočia, často tvrdia, že neexistujú vedecké štúdie, ktoré by dokázali jej mechanizmus účinku, a že jej v najlepšom prípade možno pripísať placebo efekt. Napriek tomu existujú významné údaje, ktoré potvrdzujú vedecké dôkazy,” vysvetľuje Rachel Robertsová, výkonná riaditeľka Homeopatického výskumného inštitútu (HRI) v Londýne. “Výskum v oblasti homeopatie je relatívne novou oblasťou, ktorá využíva prísne vedecké metódy a v súčasnosti je na dobrej úrovni; v niektorých oblastiach, vrátane nespavosti alebo predmenštruačného syndrómu, bola účinnosť dostatočne preukázaná kvalitnými štúdiami. Určite musíme pokračovať vo výskumnej práci, aby sme ukázali možnosti využitia aj v iných oblastiach”.

Centre d’Enseignement et de Développement de l’Homéopathie (CEDH)

                                                                                         
Cieľom CEDH, založenej v roku 1972, je sprostredkovať zdravotníckym pracovníkom vedomosti a nástroje potrebné na každodennú prax homeopatie. V súčasnosti pôsobí v 28 krajinách (vrátane Talianska od roku 2014) a predstavuje najväčšie vzdelávacie centrum v oblasti homeopatie na svete. Za 50 rokov prednášali 162 lekárov CEDH približne 45 000 zdravotníckym pracovníkom.

Ambíciou CEDH je umožniť všetkým zdravotníckym pracovníkom integrovať homeopatiu do ich každodennej praxe. Na celom svete homeopatiu používa viac ako 200 000 zdravotníckych pracovníkov a 300 miliónov ľudí (z toho 9 miliónov v Taliansku).