Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pediater radí: ako zvládnuť laryngitídu

Dátum: 26.02.2024
Pediater radí: ako zvládnuť laryngitídu

Laryngitída je patológia vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, ktorá sa vyznačuje chrapotom, zápalom hrtana, kašľom, prípadne stratou hlasu.

Laryngitída je patológia vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, ktorá sa vyznačuje zápalom hrtana, ktorý sa nachádza medzi dutinou ústnou a priedušnicou, ktorá je jeho pokračovaním. Hrtan, fonačný orgán, v ktorom sa nachádzajú hlasivky, sa podieľa aj na prehĺtaní a dýchaní. Keď je hrtan zapálený, pohyb hlasiviek a vibrácie hlasiviek pri prechode vzduchu sú vážne narušené.

MUDr. Ivana Poradová, MBA, pediater

„Dieťa s laryngitídnym záchvatom odporúčam držať v zvlhčovanom (nie prekúrenom!) prostredí a ideálne v sede. Čerstvý studený vzduchu cez otvorené okno dokorán v detskej izbe, aj niekoľko minút, či opakovane, vie taktiež uľahčiť dýchanie. Studený vzduch pomáha pri opuchu hlasiviek a vie ho výrazne zmierniť.“

Vo všeobecnosti existujú dve formy laryngitídy. Akútna forma sa na jednej strane vyznačuje náhlym nástupom. Na druhej strane, chronická laryngitída sa vyznačuje príznakmi, ktoré trvajú dlhšie ako tri týždne alebo sa pravidelne opakujú.

Prejavy

Osoby postihnuté laryngitídou majú chrapľavý alebo sú dočasne bez hlasu. Táto porucha hlasu spôsobuje zmenu tónu hlasu, ktorý môže znieť výrazne vysoko alebo nízko. Niekedy majú ťažkosti s rečou alebo majú bolestivý pocit, keď sa pokúšajú hovoriť. Trpia častým suchým kašľom, bolesťou hrdla a môžu pociťovať aj mravčenie alebo šteklenie v zadnej časti hrdla. Tento pocit podráždenia hrdla je spojený s častým škrabaním. Zápal hrtana sprevádza aj horúčka a bolesť pri prehĺtaní slín alebo jedla.

Príčiny

Laryngitídu môže spôsobiť vírusová infekcia (prechladnutie, chrípka). Zriedkavo ho spôsobujú baktérie (streptokoky, stafylokoky), rakovina hrdla alebo nenádorové nádory hlasiviek. Môže byť dôsledkom nadmerného zaťaženia hlasiviek počas udalostí, pri ktorých subjekt nadmerne používa hlas (kričanie, trvalý alebo hlasný spev). Príležitostné vystavenie zadymenému prostrediu (cigaretový dym), chronické vdychovanie prachu, prítomnosť cudzieho telesa a patologické stavy postihujúce dýchacie cesty (zápal pľúc, bronchitída) tiež môžu spôsobiť laryngitídu.

Homeopatická liečba laryngitídy

Terapeutické prednosti homeopatických liekov umožňujú účinne liečiť laryngitídu.

Aconitum napellus 9CH je vhodným homeopatickým liekom po vystavení studenému a suchému vetru, v prípade kongestívnej laryngitídy s vysokou horúčkou, suchou kožou a nepokojom. Kašeľ je suchý a chrčivý, záchvat náhly a s výskytom okolo polnoci – 5 granúl každé tri hodiny.

Hepar Sulfur 15CH je vhodné zvoliť, doplniť, ak je hrtan veľmi citlivý na dotyk, bolesť podobná triešti, po prudkom prechladnutí (doplnkovo k Aconitum napellus 9CH), suchý, chrapľavý, bolestivý, dusivý kašeľ, zhoršený studeným vzduchom. 5 granúl hneď a následne 5 granúl 3x denne.

Sambucus nigra 5CH sa odporúča, ak v klinickom obraze intenzívnej laryngitídy s náhlym začiatkom dominuje dusivý kašeľ. Nočná zhoršujúca sa laryngitída s úplnou obštrukciou nosa, náhle prebudenie okolo polnoci s intenzívnym dusením a kašlom. Zlepšenie stavu pacienta v sede. Dávkovanie pozostáva z 5 granúl každých 15 minút a zväčšovať intervaly podľa zlepšenia.

Spongia tosta 5 CH je nosným homeopatickým liekom pri akútnych laryngitídach. Sprevádza ich krupózny kašeľ okolo polnoci znejúci ako „píla v doske“, akútna laryngitída s chrapotom a chrapľavým suchým kašľom, laryngitída s prebudením okolo polnoci, intenzívne dusenie a úzkosť, surová sliznica, zlepšenie teplými nápojmi. 5 granúl každých 15 minút a zväčšovať intervaly podľa zlepšenia.

Poznámka: Hepar sulfur 15CH, Sambucus nigra 5CH a Spongia tosta 5CH sú často podávané homeopatickými lekármi v množstve 5 granúl z každej z nich 1-krát denne dlhodobo na prevenciu recidívy laryngitídy. ktorý sa môže podávať aj vo forme 3 granúl jedenkrát až trikrát denne pri akútnej laryngitíde.

Argentum nitricum 5 CH sa tradične používa pri laryngitíde, ktorá sa prejavuje chrapotom, pocitom tŕňov alebo triesok v hrdle a neustálym čistením hrdla. Pacient môže užívať päť granúl trikrát denne.

Ak sústavné zaťažovanie hlasu spôsobuje u spevákov alebo učiteľov laryngitídu so zlomeným hlasom, chrapľavým kašľom a dýchacími ťažkosťami, účinkuje najmä Arum triphyllum 9 CH, a to v dávke 5 granúl trikrát denne.

 

Odporúčania a upozornenia

Ak napriek homeopatickej liečbe nedôjde k zlepšeniu alebo sa stav zhorší, je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo možným komplikáciám. Ak sú prítomné najmä ťažkosti s dýchaním, horúčka vyššia ako 39 °C a intenzívna bolesť hrdla, je potrebná urgentná hospitalizácia pacienta. Hospitalizácia je nevyhnutná, ak je klinický obraz znepokojujúci, s prejavmi tachykardie. Aj strata hlasu trvajúca viac ako týždeň a pretrvávajúci chrapot sú dôvodom na lekársku konzultáciu.

 

PROTOKOL pri laryngitíde

 

Aconitum napellus 9CH, Hepar Sulfur 15CH, Sambucus nigra 5CH, Spongia tosta 5 CH, Argentum nitricum 5 CH, Arum triphyllum 9 CH sú voľnopredajné monokomponentné homeopatické lieky (dostupné v lekárni) bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica.