Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako sa zbaviť nespavosti?

SÚBOR
Ako sa zbaviť nespavosti?

Zažili ste už situáciu, ako sa prevaľujete zo strany na stranu, sledujúc minúty na hodinách a spánok sa nedostavuje? Vitajte vo svete nespavosti.

 1. Dodržiavajte pravidelný spánkový režim: snažte sa chodiť spať a zobúdzať sa v rovnaký čas každý deň, aj cez víkendy. Týmto spôsobom sa reguluje vnútorný biologický rytmus organizmu.

 2. Vytvorte si relaxačnú rutinu pred spaním: zaraďte do svojej rutiny ukludňujúce aktivity pred spaním, ako je čítanie, teplý kúpeľ, jóga alebo počúvanie upokojujúcej hudby. Vyhnite sa aktivitám, ktoré stimulujú alebo sú stresujúce.

 3. Vytvorte si pohodlné prostredie na spánok: uistite sa, že priestor vašej spálne je vhodný na oddych. Zahŕňa to pohodlnú matrac a vankúše, vhodnú teplotu v miestnosti a minimálny hluk a svetlo.

 4. Obmedzte čas strávený pred obrazovkou: modré svetlo emitované telefónmi, tabletmi a počítačmi môže narušiť produkciu melatonínu, hormónu regulujúceho spánok. Snažte sa vyhnúť obrazovkám aspoň hodinu pred spaním.

 5. Dávajte pozor na stravovanie: Vyhnite sa ťažkým, bohatým alebo korenistým jedlám tesne pred spaním. Tieto potraviny môžu spôsobiť nepríjemné pocity a tráviace ťažkosti. Tiež obmedzte príjem kofeínu a alkoholu, najmä popoludní a večer.

 6. Zostávajte aktívny: pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zlepšiť spánok, no snažte sa vyhnúť intenzívnemu cvičeniu tesne pred spaním. Skúste cvičiť skôr počas dňa.

 7. Zvládajte stres: relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo progresívna svalová relaxácia, môžu pomôcť upokojiť myseľ pred spaním.

 8. Obmedzte dĺžku krátkych spánkov: krátke dobíjajúce spánky môžu byť prospešné, ale dlhé spánky v neskoršom popoludní môžu narušiť nočný spánok.

 9. Obmedzte príjem tekutín: znížte príjem tekutín pred spaním, aby sa minimalizovala potreba vstávania v noci na toaletu.

 10. Nepozorujte neustále hodiny: neustále sledovanie času môže zvýšiť úzkosť z neschopnosť zaspať, čo môže ešte viac zhoršiť problém so spaním.

 11. Obmedzte expozíciu na slnku: Expozícia prirodzenému slnečnému svetlu počas dňa môže pomôcť regulovať vnútorný biologický rytmus a zlepšiť cyklus spánku a bdenia.
 12. Homeopatia ako liečba prvej línie pri poruchách spánku, poskytuje primeranú odozvu u každého pacienta bez vedľajších účinkov, bez závislosti, bez obmedzenia veku alebo tehotenstva, pri zachovaní bdelosti a fyzických schopností pacienta. Homeopatický protokol na poruchy spánku TU

Ak ste vyskúšali tieto stratégie a stále máte problémy s nespavosťou, je dôležité konzultovať so zdravotníckym profesionálom. Môžu vám pomôcť zistiť, či existujú základné zdravotné problémy alebo iné faktory, ktoré prispievajú k vašim problémom so spánkom, a môžu vám odporučiť liečbu, ako napríklad terapiu alebo lieky, ak je to potrebné. Nezabudnite, že každá situácia je jedinečná, takže to, čo funguje pre jednu osobu, nemusí fungovať pre druhú.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
OK CEDH_Poruchy spánku Veľkosť: 563.2 kB Formát: pdf Dátum: 24.8.2023