Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako posilniť imunitu?

Dátum: 17.09.2023
Autor: Redakcia
Ako posilniť imunitu?

Nástup jesene a ochladenie počasia si vyberá daň na našom imunitnom systéme. Je vhodné pripraviť sa na chladnejšie dni, posilniť náš imunitný systém a predchádzať tak chorobám.

Základ posilnenia imunity vidím v režimových opatreniach:

 • Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, najlepšie za každého počasia. Mojím heslom je "Nie je zlé počasie, len zlé oblečenie!".
 • Počas jesene je dobré raz alebo viackrát navštíviť saunu (pozor u malých detí a pacientov s ochorením srdca).
 • Vhodná strava: pestrá, hlavne sezónne a miestne potraviny. Keď sa ochladí, varte dlhšie, pečte a zaraďte zahrievacie jedlá (pohánka, strukoviny, zeleninové a mäsové vývary, pohánka, ryža, orechy, cibuľa, cesnak, chren, škorica,...).
 • Teplé raňajky (kaše, husté polievky,...) ráno naštartujú organizmus a zabránia vnútornému prechladnutiu, teda oslabeniu imunity.
 • Teplé tekutiny počas dňa - čaj (napr. šípkový alebo zo sušeného ovocia), teplá voda alebo bylinkové čaje.
 • Vit. C - najlepšie z prírodných zdrojov: rakytníková šťava, šťava z arónie, šťava z bazy čiernej, kyslá kapusta a kyslé uhorky (1-2 polievkové lyžice denne), veľa čerstvého ovocia a zeleniny, krížovité zeleniny (domáce sušené ovocie).

Imunitný systém môžeme podporiť aj homeopatickými liekmi.

Prvé dva homeopatické lieky sa môžu predpisovať na prevenciu respiračných ochorení u detí, dospelých a starších ľudí:

 • SILICEA 15 CH - tento liek odporúčam deťom a dospelým, ktorí sú v zime často chorí. Trpia najmä opakovanými prechladnutiami, zápalmi horných dýchacích ciest a zápalmi stredného ucha. Dávkovanie: po nástupe do školy, škôlky raz denne počas 7 dní, potom raz týždenne počas 6 týždňov, plus Oscillo dvakrát týždenne.
 • Oscilococcinum je vhodné na užívať v časoch zvýšeného výskytu chrípkových ochorení. Dávkovanie od septembra 1x týždenne, ako začnú byť bacily a chorí ľudia v kolektíve, a ak na sebe pocítime prvé príznaky prechladnutia, podávame 3x denne.

Osvedčená schéma na podporu imunity pre často choré deti:

 • Po: Oscillo
 • Ut: SULFUR IODATUM 9 CH (na posilnenie slizníc dýchacích ciest)
 • Str : SILICEA 15 CH (na posilnenie imunity)
 • Štvr.: Oscillo
 • Pia: SULFUR IODATUM 9 CH

Počas 6 týždňov. Potom je mesačná prestávka a môžete nasadiť opäť.

 

Ďalšie homeopatické lieky si vyberte podľa situácie:

Ak ide dieťa plávať - DULCAMARA 15 CH - podávajte ráno a večer v deň plávania, aby ste predišli zimnici spôsobenej pôsobením vlhkého chladu.

Ak trpíte anémiou - FERRUM PHOSPHORICUM 9 CH - podporuje tvorbu krvi a hladinu železa. Dostatočné množstvo železa v tele podporuje prekrvenie tkanív a zásobovanie buniek kyslíkom. Ferrum phosphoricum je tiež liekom na prvú fázu zápalu a miernu horúčku - má protizápalové účinky, je vhodný pri prvých príznakoch ochorení dýchacích ciest a tiež na regeneráciu organizmu po chorobe. Dávkovanie 2-3 krát denne.

Keď je prechladnutie a "niečo na nás lezie" - ACONITUM NAPELLUS 9 CH - je výborným liekom pri prechladnutí. Ak máme pocit, že sme vonku prefúkli alebo premrzli, preventívne si dávame niekoľko dávok po jednej hodine. Prechladnutie sa vtedy nerozvinie, alebo príznaky nie sú také silné.

Po prechladnutí tiež vždy sa odporúča naparovanie nôh v teplom kúpeli, môžu sa pridať aromatické oleje s protizápalovým účinkom (eukalyptus, tea tree, borovica, levanduľa, pomaranč, citrón).

Zdroj: Magazín Healthcomm


Upozornenie: Informácie o homeopatickej liečbe akútnych a chronických ochorení uverejnené na stránke homeopatiaslekarom.sk majú len informatívny a vzdelávací charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu v ambulancii praktického lekára/pediatra alebo osobnú konzultáciu v homeopatickej ambulancii.

Zdroj indikácií pre jednozložkové homeopatické lieky je Materia medica homeopatica.

Oscillococcinum je voľnopredajný homeopatický liek. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.