Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nespí v noci?

Dátum: 25.09.2023
Autor: Redakcia
Nespí v noci?

U detí môžu mať poruchy spánku podobu dyssomnie (prebúdzanie, ťažkosti so zaspávaním) alebo parasomnie (nočné mory, námesačnosť, pomočovanie, nočné mory atď.). Dočasné ťažkosti sa dajú zmierniť homeopatickými liekmi. Ak problémy pretrvávajú, bude potrebná hĺbková homeopatická liečba.

Pojem poruchy spánku u detí zahŕňa veľmi odlišné situácie. V prvom rade musíme rozlišovať medzi dyssomniou, ktorá môže vytvoriť skutočnú poruchu spánkového režimu, a parasomniou, ktorá narúša spánok dieťaťa. V druhom prípade sú príznakmi nočné mory, nočné desy, námesačnosť a pomočovanie.

 

Homeopatia pri dyssomnii u detí

Dyssomnia je charakterizovaná ťažkosťami so zaspávaním a nočným budením. Príčin môže byť mnoho (psychické udalosti, ťažkosti v škole, strach z odlúčenia atď.), ale predovšetkým tieto problémy ovplyvňujú kvalitu - a kvantitu! - spánku dieťaťa. Lekár-homeopat bude schopný nastaviť základnú liečbu, ale tá bude musieť byť doplnená o opatrenia týkajúce sa zdravého životného štýlu, pravidelného času spánku, pohodlia v spálni atď.

 

Homeopatické riešenia pri ťažkostiach so zaspávaním

Dieťa, ktoré nedokáže zaspať, je logicky dieťa, ktoré si skracuje nielen dĺžku spánku, ale aj jeho kvalitu. Táto porucha je bežná u malých detí a je znepokojujúcejšia od 5. roku života, keď má parasomnia tendenciu prevládať. Môže byť aj prechodná, v takom prípade homeopatické lieky ponúkajú riešenie.

 

Arnica montana 9CH: 5 granúl večer, ak je dieťa príliš rozrušené na to, aby zaspalo, najmä po "traumatickom" a fyzicky náročnom dni.

Ignatia amara 9CH: 5 granúl ráno a večer, ak je dieťa nepokojné, rozrušené alebo prežilo nejakú emóciu, napríklad konflikt.

Arsenicum album 9CH: 5 granúl denne, ak je dieťa úzkostné, manické (napr. OCD) alebo vystrašené.

Chamomilla vulgaris 9CH: 5 granúl v jednej dávke, ak dieťa nechce zostať samo alebo opustiť rodičov a ak sa dieťa upokojuje v aute alebo pohybom, únava počas dňa a nespavosť v noci.

Coffea cruda 9CH: 5 granúl pred spaním pre deti, ktorým intenzívne myšlienky bránia zaspať.

 

Homeopatia a parasomnie

Parasomnie sa zvyčajne vyskytujú vo veku od 5 do 12 rokov. Tieto udalosti, ktoré narúšajú spánok dieťaťa, môžu byť rôzneho druhu: nočné mory alebo nočné strachy, námesačnosť, pomočovanie. Deti môžu tiež škrípať (zatínať) zubami (bruxizmus) alebo rozprávať zo spánku (somniloquy).

 

Homeopatické riešenia pre parasomniu

Všeobecne platí, že parasomnia časom vymizne. Medzitým môžu rôzne homeopatické riešenia dieťaťu uľaviť a zlepšiť kvalitu jeho spánku. Dávkovanie je 5 granúl večer pred spaním.

 

Cina 9CH: na nočné mory. Agitovaný spánok, ktorému predchádzajú rytmické pohyby (otáčanie hlavou na vankúši), v spánku škrípe zubami, šklbe sebou a prenikavo vykrikuje zo zlých snov. V dávke 5 granúl 2-krát denne.

Stramonium 9CH: na nepokojný spánok a nočné mory sprevádzané strachom z tmy (dieťa vyžaduje, aby bolo rozsvietené, nočná lampička...), halucinácie: vidí prízraky a zvieratá.

Magnesia muriatica 9CH: keď má dieťa opakujúce sa nočné mory a rozpráva zo spánku.

Hyoscyamus niger 9CH: ak dieťa rozpráva zo sna a budí sa s nadskočením/ trhnutím, .

Kalium bromatum 9CH: pri námesačnosti (somnambulismus), neustály pohyb rukami a prstami, škrípanie zubami, pri nočných morách a enuréze (nočnom pomočovaní).

Lycopodium 9CH: pri námesačnosti, nočných morách a u detí, ktoré neznášajú neúspech a potrebujú byť milované ("miluj ma, zaslúžim si to").

Borax 9CH: ak je dieťa od prírody úzkostlivé a nervózne a nadskakuje pri najmenšom hluku.

Calcarea phosphorica 9CH : pre dieťa (alebo tínedžera), ktoré je unavené, nesústredí sa, kričí zo spánku a v noci sa budí.

 

Poruchy spánku u detí: kedy by ste mali vyhľadať pomoc?

Pokiaľ nie je presne určená príčina (príčiny) problémov so spánkom (môže to byť nevhodný čas spánku alebo smútok), v prípade opakujúcej sa dyssomnie alebo parasomnie je nevyhnutná konzultácia. Homeopatický lekár vám poradí hĺbkovú liečbu prispôsobenú problému a osobnosti dieťaťa.

 

Dr. Patricka Gessanta, francúzsky lekár - homeopat

"Samozrejme, pre dobrý spánok je nevyhnutný zdravý životný štýl, ale pomoc homeopatie je neoceniteľná, najmä preto, že nemá žiadne vedľajšie účinky a nevytvára závislosti. Ak nezaznamenáte rýchle zlepšenie, poraďte sa so svojím homeopatom".

 

Zdroje: 

https://www.doctissimo.fr/sante/homeopathie/homeopathie-enfant-pediatrique/homeopathie-et-sommeil-de-l-enfant

Pediatrie Homeopatia, M. Boiron, F. Roux, P. Popowski, GRADA 2016

 

Dobré vedieť: Ak ste sa nenašli ani v jednom lieku, tak konzultácia s lekárom - homeopatom vám umožní liečbu šitú na mieru, vrátane základných liekov zodpovedajúcich vášmu stavu.

Všetky homeopatické lieky by sa mali užívať štvrť hodiny pred jedlom alebo pol hodiny po jedle, pričom granule sa musia nechať rozpustiť pod jazykom.

Uvedené lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.