Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

6 homeopatických liekov proti nadúvaniu

Dátum: 07.10.2023
Autor: Redakcia
6 homeopatických liekov proti nadúvaniu

Nadbytok vlákniny, aerofágia, fermentované potraviny, plyny v jedle - existuje mnoho možných vysvetlení nadúvania, ktoré často sprevádza celý rad nepríjemností. Homeopatické lieky môžu zmierniť nepríjemné pocity, prípadne v spojení so zmenou stravovacích návykov. Zistite, ktorý homeopatický liek na nadúvanie je najvhodnejší pre váš profil.

Plynatosť je nepríjemná v každodennom živote a niekedy aj bolestivá, je to plyn, ktorý vzniká kvasením rozložených látok hromadiacich sa v čreve. Prirodzené plyny môžu byť zapáchajúce. Dobrou správou je, že homeopatia môže pomôcť plynatosť znížiť.

Carbo vegetalis 9CH

Carbo vegetalis 9 CH je vhodný pre ľudí, ktorí trpia nadúvaním v hornej časti brucha. Toto nadúvanie môže prekážať pri dýchaní a zhoršuje ho jedlo, ktoré je príliš bohaté na tuk a alkohol. Uvoľňovanie plynov znižuje nepríjemné pocity.
Odporúčané dávkovanie: jedna granula každú pol hodinu až do zlepšenia.

China rubra 5CH

China rubra je indikovaná, keď nadúvanie postihuje celé brucho. Pacient je veľmi citlivý na pohmat. Nadúvanie sa nezmierňuje vypúšťaním plynov a môže sa objaviť hnačka s malou alebo žiadnou bolesťou.
Odporúčané dávkovanie: 5 granúl 2 až 3-krát denne.

Kalium carbonicum 9CH

Nadúvanie je silné a často spojené so zápchou po jedle. Tento homeopatický liek výrazne znižuje lokalizovanú bolesť v bruchu.
Odporúčané dávkovanie: 5 granúl pred hlavnými jedlami.

Pulsatilla 9CH

Nadúvanie je spôsobené pomalým trávením. Pacient neznáša tuky, trpí plynatou kolikou a má zápach z úst. Stav sa zhoršuje pri konzumácii teplých, mastných jedál.
Odporúčané dávkovanie:  5 granúl 1 až 2-krát denne až do vymiznutia príznakov.

Lycopodium 9CH

Pacient trpí nadúvaním v podbrušku; uvoľnenie pásu zlepšuje bolesť. Nadúvanie sprevádzajú eruktácie kyseliny a vylučovanie plynov. Pacient sa po jedle cíti dlho ospalý a má chuť na sladké. Má tendenciu cítiť sa rýchlo sýty napriek tomu, že na začiatku jedla pociťuje veľký hlad. Jeho stav sa zhoršuje okolo 17. hodiny.
Odporúčané dávkovanie:  5 granúl 3-krát denne.

Argentum nitricum 9 CH

5 granúl dvakrát denne, určené pre ľudí, ktorí sa vždy ponáhľajú a jedia príliš rýchlo.

 

Nadúvanie a plynatosť: mali by ste vyhľadať pomoc?

Väčšinu prípadov nadúvania a plynatosti možno rýchlo odstrániť zlepšením stravy. Keď sa stávajú príliš častými (aerofágia alebo aerogastria) a ovplyvňujú celkový zdravotný stav, je potrebná lekárska konzultácia, aby sa pochopil pôvod problému.

 

Uvedené lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica

 

Zdroje: 

1. AS Delepoulle, Ballonnements, gaz intestinaux, Soigner les ballonnements par homéopathie,  www.pharmaciedelepoulle.com, 2014

2. Comité éditorial Giphar, Pulsatilla, www.pharmaciengiphar.com, 2011

3. Soulager l’aérocolie avec l’homéopathie, www.homéopathie.com

4. Kalium Carbonicum, un remède aux nombreuses indications thérapeutiques, www.homéopathie.com

5. https://www.doctissimo.fr/sante/homeopathie/indications-homeopathie/homeopathie-flatulences-et-eructations

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.