Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bolesť chrbta vie potrápiť v každom veku

Dátum: 19.10.2023
Autor: Redakcia
Bolesť chrbta vie potrápiť v každom veku

Či už je to dôsledok nesprávneho pohybu, domácich prác alebo dlhého času stráveného v kancelárii, všetci sme niekedy pocítili bolesť chrbta alebo krížov.

Lumbago je všeobecný pojem, ktorý sa používa na označenie bolesti v dolnej časti chrbtice, v bedrovej oblasti. Liečba tejto bolesti samozrejme závisí od jej príčiny. Okrem alopatickej liečby môže pri zmierňovaní bolesti v spodnej časti chrbta pomôcť aj homeopatia.

V prípade bolesti dolnej časti chrbta vám konvenčná medicína predpíše lieky proti bolesti, prípadne svalové relaxanciá a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Na podporu tejto medikamentóznej liečby môžu fyzioterapeutické a osteopatické sedenia urýchliť hojenie a napraviť chyby držania tela (ktoré sú často príčinou bolesti dolnej časti chrbta).

Okrem liekov, ktoré vám predpíše váš všeobecný lekár alebo špecialista (napríklad reumatológ), môžu homeopatické riešenia doplniť liečebný postup týchto odborníkov.

 

Medzi bežné homeopatické lieky proti bolesti chrbta patria :

  • Arnica montana 9CH: pocit pomliaždenia, pocit dobitých svalov v dôsledku zranenia alebo preťaženia. Neznesie dotyk postihnutej oblasti.
  • Bryonia 9CH: odporúča sa v prípadoch bolesti zhoršenej pohybom;
  • Nux vomica 9CH: pri bolesti spojenej so stuhnutosťou;
  • Rhus toxicodendron 9 CH: v prípadoch pridruženej bolesti a stuhnutosti, u osôb, ktoré potrebujú "odblokovať" svoje kĺby, keď boli príliš dlho nehybné;
  • Kalium carbonicum 9CH: ak je bolesť spojená s pocitom slabosti alebo pri bolestiach v krížoch, ktoré sú bežné počas tehotenstva alebo po pôrode. Bodavé bolesti, zhoršené chladom s potrebou pacienta sa oprieť a ľahnúť si.

Odporúčaná dávka je 5 granúl jedného z týchto liekov 3-krát denne až do vyliečenia.

 

Pri prvých príznakoch lumbaga: Arnica montana 15 CH + Rhus toxicodendron 15CH + Ruta graveolens 15CH (5 granúl z každého homeopatického lieku každú hodinu, zvyšovať intervaly s odstupom času, keď sa bolesť zmenšuje).

Ak sa lumbago vyskytuje za vlhkého počasia, môžete pridať Dulcamara 9CH.

Ak sa bolesť zmierňuje odpočinkom, ale zhoršuje sa pohybom, užívajte len Arnica montana 15 CH + Bryonia alba 5CH

 

Liečba psychologických príčin bolesti chrbta

Bolesti chrbta môžu byť spôsobené alebo aspoň zhoršené psychosomatickými faktormi, ako je chronický stres. Tento jav môže vysvetľovať zlé držanie tela a extrémne a neustále svalové napätie. Ak trpíte bolesťami chrbta a ste obzvlášť vystresovaní, môžete užívať nasledujúce homeopatické lieky:

Argentum nitricum 9CH: pre veľmi úzkostlivých, uponáhľaných ľudí

Gelsemium sempervirens 9CH: pre ľudí s predvídavou úzkosťou, ktorí ľahko strácajú nervy.

V prípade krízy sa odporúča užívať 5 granúl jedného z týchto liekov 3-krát denne, kým sa príznaky nezlepšia.

 

Bolesť spodnej časti chrbta (najmä ak sa stane chronickou a pretrváva dlhšie ako 3 mesiace) môže byť príznakom patológie postihujúcej chrbticu: hernia disku, osteoartróza, skolióza atď. Preto je nevyhnutné najprv sa poradiť so svojím praktickým lekárom, ktorý vám predpíše ďalšie vyšetrenia alebo vás v prípade potreby pošle k špecialistovi.

 

Uvedené lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.