Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ekzémy, žihlavka a homeopatia

Dátum: 06.11.2023
Autor: Redakcia
Ekzémy, žihlavka a homeopatia

Dermatologické ochorenia, ako je žihľavka a ekzém, sú bežné kožné poruchy, ktoré postihujú značný počet osôb a spôsobujú im nepríjemné pocity. Žihľavka, známa aj ako urtikária, sa prejavuje ako vyvýšené, svrbiace rany na koži, často vyvolané alergickými reakciami alebo inými príčinami. Na druhej strane, ekzém alebo atopická dermatitída sa vyznačuje červenou, zapálenou a svrbiacou pokožkou, ktorá zvyčajne súvisí s alergiami a inými faktormi.

Pripravené v spolupráci s MUDr. Pavol Tibenský

Čo je ekzém?

Ekzém je zápal kože charakterizovaný predovšetkým kožným podráždením, červenou, vyvýšenou a svrbiacou škvrnou, na ktorej možno pozorovať malé pľuzgieriky, ktoré po prasknutí nahradia chrasty alebo olupovanie pokožky.  

Toto ochorenie sa často vyvíja v po sebe nasledujúcich ohniskách a v takýchto prípadoch je potrebná lekárska pomoc, aby sa zabezpečila vhodná liečba.

Okrem nepekného vzhľadu ekzému na nepokrytej pokožke predstavuje dva dermatologické problémy, ktoré je potrebné rýchlo vyriešiť: svrbenie a riziko infekcie pri prasknutí pľuzgierov.

 

Aké homeopatické lieky sa používajú na liečbu ekzému?

Na zmiernenie svrbenia počas čakania na konzultáciu užívajte nasledujúce lieky v dávkach po 5 granulách. Dávky opakujte tak často, ako je potrebné:

 

POUMON HISTAMINE 15CH systematicky ;

APIS MELLIFICA 15CH, keď sa svrbenie zmierňuje aplikáciou chladivých obkladov ;

CROTON TIGLIUM 15CH, keď je svrbenie veľmi intenzívne a najmä ak sú na koži malé pľuzgiere ;

STAPHYSAGRIA 15CH, keď sa ekzém objavuje po citovom rozrušení;

URTICA URENS 5CH, ak sa svrbenie zhoršuje škrabaním.

MEZEREUM 15CH, keď je výtok sprevádzaný chrastami, keď výtok vyzerá ako tekutý med ;

 

Pri výsevoch lézií, kým čakáte na konzultáciu u lekára, užívajte lieky po 5 granúl 4-krát denne.

 

Čo je žihlavka, urtikária?

Etymológia tohto lekárskeho termínu je "žihľava", hovorí vám to niečo? Je to kožná vyrážka, buď lokálna, alebo generalizovaná, pozostávajúca zo svrbivých škvŕn rôznej veľkosti, ktoré môžu meniť polohu. Často má alergický pôvod, ale príčina zostáva záhadou vo viac ako 60 % prípadov chronickej žihľavky.

 

Žihlavka (urtikária) môže byť

  • fyzikálna (žihľavka na tlak, vibrácie, chlad, slnko atď.),
  • lieková,
  • potravinová,
  • infekčná (parazity, vírusy, baktérie môžu zohrávať úlohu pri vzniku žihľavky)
  • lokálna v dôsledku kontaktu s určitými látkami

 

Budeme sa tu zaoberať len akútnou žihľavkou a jej homeopatickými riešeniami, kým sa v prípade jej opakovania alebo chronického priebehu neporadíme s dermatológom alebo alergológom.

Komplikácie

Quinckeho edém: ide o edém, ktorý sa šíri na očné viečka, tvár atď. a riziko je spojené s edémom hrdla, ktorý môže brániť dýchaniu. V tomto prípade je nevyhnutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Anafylaktický šok: tento život ohrozujúci stav vyžaduje nevyhnutne lekársku pomoc, táto alergická reakcia je okamžitá a generalizovaná, našťastie zriedkavá.

Jedinec, ktorý má sklon k uvedeným ochoreniam, má obvykle k dispozícii pohotovostný protialergický balíček. Zmiernenie priebehu a zníženie počtu recidív možno dosiahnuť liekmi z nižšie uvedeného zoznamu.

 

Homeopatická liečba

Vždy užívajte : HISTAMINUM 9CH

Dávkovanie: 5 granúl každých 5 minút, zväčšené intervaly podávania hneď, ako sa reakcia zlepší.

 

APIS MELLIFICA 9CH, ak sa žihľavka zlepšuje chladom (napríklad vlhkým, chladným flanelom priloženým na pokožku), najmä ak ju vyvoláva pobyt na slnku.

URTICA URENS 5CH, ak ju naopak zlepšuje teplo.

ARSENICUM ALBUM 9CH, ak je bolesť palivá a paradoxne ju zlepšuje aplikácia tepla.

RHUS TOXICODENDRON 5CH, ak sa objavia malé pľuzgieriky.

DULCAMARA 9CH, ak je žihľavka spojená s pôsobením vlhkého chladu alebo príliš chladným kúpeľom.

 

Pre rýchlejšie a dlhodobejšie výsledky je nevyhnutná konzultácia s homeopatickým lekárom.

 

Uvedené lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica.