Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Homeopatia vo francúzskej lekárni

Dátum: 07.11.2023
Autor: Redakcia
Homeopatia vo francúzskej lekárni

Šéfredaktorka portálu www.svethomeopatie.cz Lucie Nestrašilová sa počas návštevy výrobného závodu spoločnosti Boiron vo Francúzsku stretla s francúzskym lekárnikom, pánom Christopheom Poirierom, a položila mu niekoľko otázok, ako inak, než na tému homeopatie.

Ako často prichádzajú pacienti do vašej lekárne po homeopatické lieky?

Raz za mesiac pri chronickom stave alebo príležitostnejšie pri akútnych stavoch.

Môžete percentuálne vyjadriť, či chcú z voľnopredajných liekov viac homeopatické alebo konvenčné lieky?

Pacienti sa k tomu veľmi nevyjadrujú (asi 10 % žiadostí), ale keď im to navrhneme, v 80 % prípadov sú za.

Aký je váš postup pri konzultácii s pacientom za tarou? Ak vás pacient požiada o radu v súvislosti s konkrétnym problémom/diagnózou - ponúkate primárne homeopatickú alebo konvenčnú medicínu?

Nejde o konzultáciu, ale o proces kladenia otázok (rozhovor s pacientom). V mojej praxi je 80 % mojich rád homeopatických, pričom zostáva priestor pre konvenčnú liečbu.

Na základe čoho sa rozhodujete, či odporučíte homeopatickú alebo konvenčnú medicínu?

Hľadám najlepšie zdravotné riešenie pre pacienta vo vzťahu k jeho symptómom. Je to holistický prístup. Homeopatia mi umožňuje prevziať zodpovednosť za človeka, je to integratívne zdravotné riešenie, nie sú tu žiadne liekové interakcie a neočakávajú sa žiadne vedľajšie účinky.

Aké informácie potrebujete vedieť od pacienta, aby ste mu mohli odporučiť homeopatický liek? A máte na to vôbec čas a priestor za tarou?

Pochopenie symptómov pacienta prostredníctvom otázok vám pomôže zistiť, ktoré lieky odporučiť (konvenčné alebo homeopatické). Na poskytnutie rady alebo sprevádzanie predpisu stačí len niekoľko minút a niekoľko jednoduchých otázok Ako dlho niečo užívate, čo cítite, po čom sa cítite lepšie alebo horšie atď.

Poskytujete v lekárni aj individuálne konzultácie?

Nie sú to konzultácie, ale farmaceutické rozhovory na podporu chronických patológií.

Dáva vám vaša lekárnická prax možnosť zistiť, či homeopatický liek, ktorý ste odporučili, pacientovi pomohol? Ako získavate spätnú väzbu od pacientov?

Áno, samozrejme, na dennej báze je to spätná väzba od pacientov pri pulte, spokojnosť a lojalita pacientov.

Aké máte možnosti vzdelávania v oblasti homeopatie vo Francúzsku?

Existuje niekoľko škôl (CEDH, CDFH a FFSH) a tiež univerzitné diplomy. Homeopatické laboratóriá ponúkajú aj školenia na mieste a webové semináre.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj: Svět homeopatie (www.svethomeopatie.cz)