Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Rakúsko potvrdzuje primárne používanie homeopatických prípravkov na ekologických farmách

Dátum: 15.11.2023
Autor: Redakcia
Rakúsko potvrdzuje primárne používanie homeopatických prípravkov na ekologických farmách

V novom zákone sa uznáva, že rezistencia na antibiotiká je celosvetovým problémom. Nový zákon teraz umožňuje Rakúšanom splniť požiadavku nariadenia EÚ 2018/848 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov, ktorá určuje primárne používanie homeopatických a fytoterapeutických produktov v ekologických chovoch. 

Rakúska Národná rada 18. októbra prijala nový vládny návrh na zavedenie vlastného zákona o veterinárnych liekoch (TAMG), ktorý vychádza z požiadaviek EÚ. To znamená, že veterinárne lieky budú v budúcnosti regulované vlastným zákonom. V novom zákone sa uznáva, že rezistencia na antibiotiká je celosvetovým problémom. Ohrozené sú zvieratá aj ľudia, preto nový zákon zodpovedá "prístupu jedného zdravia". Jeho zámerom je zabezpečiť kvalitu a bezpečnosť veterinárnych liekov a zaviesť kontrolu používania veterinárnych liekov a liekov na zvieratách. Jeho cieľom je najmä lepšie regulovať používanie antibiotík u hospodárskych zvierat.

Nový zákon teraz umožňuje Rakúšanom splniť požiadavku nariadenia EÚ 2018/848 o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov, ktorá určuje primárne používanie homeopatických a fytoterapeutických produktov v ekologických chovoch. Nariadenie platné od roku 2018 kladie dôraz na optimálne používanie antibiotík a vyžaduje používanie homeopatie a fytoterapie v ekologických chovoch prednostne pred liečbou chemicky syntetizovanými alopatickými veterinárnymi liekmi vrátane antibiotík. Vyžaduje, aby sa vždy, keď je to možné, uprednostňovala integratívna medicína (konvenčná medicína doplnená doplnkovou medicínou).

V prípade potreby je povolené aj použitie konvenčných liekov vrátane antibiotík, aby sa predišlo utrpeniu zvierat, a musí sa podávať na zodpovednosť veterinárneho lekára, ak je liečba fytoterapeutickými, homeopatickými alebo inými prostriedkami nevhodná.

 

Ďalšie informácie:

Zdroj: https://echamp.eu/news-and-events/news/austria-confirms-primary-use-of-homeopathic-products-on-organic-farms

 

 

Veterinárna karta: stres, panika u zvieraťa, strach z ohňostrojov