Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Neznášanlivosť mlieka u dojčiat

Dátum: 24.11.2023
Autor: Redakcia
Neznášanlivosť mlieka u dojčiat

Pochopenie neznášanlivosti mlieka u dojčiat: príznaky, príčiny a homeopatická liečba

 

pripravené v spolupráci s farmaceutkou a laktačnou poradkyňou Mgr. Janou Bolekovou

 

Prejavy neznášanlivosti mlieka (či už materského alebo umelého), často označované ako intolerancia laktózy alebo alergia na bielkoviny kravského mlieka, postihujú dojčatá aj malé deti.

Táto neznášanlivosť môže viesť k rôznym príznakom, ktoré spôsobujú nepohodlie postihnutého dieťaťa.

Poznámka: Dojčenské umelé mlieka, tzv. umelá núdzová náhradná výživa, sa získava hlavne z kravského mlieka (a tiež obsahuje laktózu ako materské mlieko).

 

Príznaky neznášanlivosti mlieka u dojčiat:

Príznaky a symptómy neznášanlivosti mlieka u dojčiat sa môžu líšiť svojou závažnosťou a časom nástupu. Môžu zahŕňať:

  • Tráviace problémy: môže ísť o hnačku, vracanie, nadmernú plynatosť, bolesti brucha alebo nadúvanie po konzumácii mlieka alebo mliečnych výrobkov.
  • Kožné reakcie: u niektorých detí sa po kontakte s mliečnymi bielkovinami môžu objaviť vyrážky alebo ekzémy.
  • Dýchacie problémy: v závažnejších prípadoch sa u detí môže vyskytnúť sipot, kašeľ alebo výtok z nosa v dôsledku alergickej reakcie.

Tieto príznaky sa zvyčajne objavia krátko po tom, ako dieťa skonzumuje mlieko alebo výrobky na báze mlieka.

 

Ako zvládnuť neznášanlivosť mlieka u dojčiat?

Ak máte podozrenie, že vaše dieťa neznáša mlieko, je nevyhnutné poradiť sa s pediatrom alebo zdravotníckym pracovníkom, aby stanovil presnú diagnózu a poradil vám, ako tento stav zvládnuť. Tu sú niektoré bežne odporúčané postupy:

  • Zvýšenie príjmu materského mlieka – niektoré prejavy „neznášanlivosti“ u dojčených detí sa dajú ľahko zameniť za nedostatočný príjem mlieka.
  • Primárna laktózová intolerancia je mimoriadne raritná situácia, kedy telo nevytvára enzým pre štiepenie laktózy. Efektívne sa dá riešiť podávaním enzýmu laktáza vo forme kvapiek. Je mimoriadne nepravdepodobné, aby dieťa mladšie ako 3 roky, ktoré bolo doposiaľ dojčené, malo laktózovú intoleranciu.
  • Sekundárna laktózová intolerancia (napríklad po hnačkách dieťaťa) je vždy len dočasne znížená schopnosť tráviť laktózu. V takýchto situáciách stačí počkať, ďalej dojčiť a laktáza opäť obnoví svoju funkciu. Pri deťoch na umelom mlieku sa prechodne podáva enzým laktáza alebo bezlaktózové mlieko.

Poznámka: Laktóza, tzv. mliečny cukor, sa prirodzene nachádza v materskom mlieku a je kľúčová pre rozvoj mozgu bábätka.

  • Eliminačná diéta: V prípade podozrenia na alergiu na bielkovinu kravského mlieka je najúčinnejším prístupom odstránenie kravského mlieka a mliečnych výrobkov zo stravy dieťaťa. Dojčiace matky možno budú musieť zmeniť svoj jedálniček, aby vylúčili mliečne výrobky, alebo deti kŕmené umelým mliekom môžu potrebovať špecializované hypoalergénne prípravky.
  • Nahradenie: K dispozícii sú špecializované výživové prípravky určené pre dojčatá s neznášanlivosťou mlieka, ako sú extenzívne hydrolyzované prípravky alebo prípravky na báze aminokyselín, ktoré môže odporučiť zdravotnícky pracovník.
  • Monitorovanie a opätovné zavedenie mlieka: Po vyradení mlieka alebo mliečnych výrobkov zo stravy väčšieho dieťaťa môžu zdravotnícki pracovníci navrhnúť ich postupné opätovné zavedenie, aby sa sledovala reakcia dieťaťa a potvrdila diagnóza.

 

Vybrané homeopatické lieky môžu pomôcť zlepšiť toleranciu mlieka u dojčiat:

Silicea 9CH - zle znáša materské mlieko, zvracia aj po kravskom, má hnačku

Calcarea phosphorica 9CH - odmieta materské mlieko, vygrckáva

Calcarea carbonica 9CH - odmieta piť materské aj kravské mlieko, zvracia zrazené mlieko

Antimonium crudum 9CH - zvracia materské mlieko, hneď po priložení k prsníku vygrcne a odmietne piť

Aethusa cynapium 9CH - neznáša materské aj kravské mlieko, prudko zvracia hneď po prehltnutí mlieka, zvracia nestrávené zvyšky 

Natrum carbonicum 9CH - striekavé hnačky ako dužina pomaranča a pridružené grganie

Magnesia carbonica 9CH: intolerancia kravského aj materského mlieka, kyslý zápach stolice, stolica je zelená a spenená

Aloe socotrina 9CH: imperatívna hnačka hneď po jedle a pití, inkontinencia stolice

 

dávkovanie: 3x denne 5 granúl vybraného homeopatického lieku

dávkovanie u dojčiat: rozpustiť 5 granúl v 0.5 dcl dojčenskej alebo prevarenej vody, každý deň pripraviť nový roztok, 1 dávka = 1 čajová lyžička

 

Neznášanlivosť mlieka u dojčiat môže byť náročná tak pre dieťa, ako aj pre jeho rodičov. Vyhľadanie odborného lekárskeho poradenstva je rozhodujúce pre presnú diagnózu a vhodnú liečbu. Hoci mnohé deti z neznášanlivosti mlieka vyrastú, je nevyhnutné, aby sa tento stav riešil pod vedením zdravotníkov, aby sa zabezpečilo uspokojenie výživových potrieb dieťaťa a zároveň sa predišlo nepríjemným pocitom a možným komplikáciám.