Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako zvládnuť hnačky a vracanie s homeopatiou? PROTOKOL

SÚBOR Facebook
Dátum: 17.05.2024
Autor: Redakcia
Ako zvládnuť hnačky a vracanie s homeopatiou? PROTOKOL

Gastroenteritída sa bežne prejavuje vracaním a hnačkami. Ako môžu v akútnom stave pomôcť homeopatické lieky? Dočítate sa v článku.

Pripravené v spolupráci s farmaceutkou Mgr. Janou Bolekovou

Gastroenteritída, ľudovo nazývaná žalúdočná či črevná chrípka, je bežné zápalové infekčné ochorenie žalúdka a čriev, ktoré je sprevádzané bolesťou brucha, hnačkou a zvracaním. Najčastejšie je vírusového pôvodu. Vyvolávateľom však bývajú aj baktérie, parazity alebo toxíny. Priebeh ochorenia je väčšinou nekomplikovaný. Ohroziť môže najviac dojčatá a seniorov.

Ako sa gastroenteritída prejavuje?

 • Nevoľnosť a zvracanie: gastroenteritída sa často prejavuje záchvatmi nevoľnosti a zvracania, ktoré môžu prispieť k dehydratácii; zvykne byť sprevádzaná stratou chuti k jedlu.
 • Hnačka: častým príznakom je riedka alebo vodnatá stolica sprevádzaná kŕčmi v bruchu a nadúvaním.
 • Horúčka, zimnica a únava: mnohí pacienti s gastroenteritídou majú zvýšenú teplotu až horúčku, cítia malátnosť, slabosť a celkový pocit únavy, môže byť pridružená aj zimnica a potenie.
 • Bolesť: zvyčajne hlavy, ale aj svalov a kĺbov.

 

Čo gastroenteritídu spôsobuje?

 • Diétne chyby: zloženie, množstvo, hygiena a úprava potravy.
 • Cestovateľské hnačky: predovšetkým tropické krajiny alebo krajiny s nižším hygienickým štandardom.
 • Vírusové infekcie: rotavírusy, norovírusy, adenovírusy a astrovírusy sú bežnými vinníkmi, často sa šíria kontaminovaným jedlom, vodou alebo povrchmi.
 • Bakteriálne infekcie: baktérie ako salmonela, Escherichia coli (E. coli) , campylobacter, shigella, yersinia, staphylococcus a clostridium môžu viesť ku gastroenteritíde, zvyčajne konzumáciou kontaminovaných potravín či absenciou hygieny po použití toalety.
 • Parazitárne infekcie: giardia, kryptosporidium a meňavka sa šíria pitnou vodou alebo pri kúpaní.
 • Enterotoxikózy: otravy z potravín

 

Ako gastroenteritíde predchádzať a aké režimové opatrenia by mal pacient prijať?

 • Hydratácia: na prevenciu dehydratácie, najmä pri úpornom vracaní a hnačke, je nevyhnutné zostať dobre hydratovaný; vhodné je pridať aj rehydratačné roztoky.
 • Oddych a výživa: primeraný odpočinok, diétna a ľahko stráviteľná strava môžu pomôcť pri podráždenom tráviacom trakte; ako doplnok k liečbe pridať kvasinku Saccharomyces boulardii, po ústupe príznakov je vhodné užívať laktobacily a bifidobaktérie, ktoré prispievajú k obnoveniu narušenej rovnováhy črevnej mikroflóry.
 • Hygienické návyky: pravidelné umývanie rúk, správna manipulácia s potravinami, správna a dostatočná hygiena po použití toalety aj vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami môže pomôcť zabrániť šíreniu gastroenteritídy.

 

TIP farmaceuta Mgr. Jany Bolekovej:

Roztok ORR je orálny rehydratačný roztok, ktorý sa používa na doplnenie tekutín a iónov pri ich strate. Obsahuje:

 • glukózu ako zdroj energie,
 • ióny sodíka, ktorý zadržuje v tele vodu,
 • ióny draslíka, ktorý je nutný pre správnu činnosť srdca
 • zložku, ktorá zníži kyslosť žalúdočného prostredia.

Pre dojčatá a malé deti ho môžeme pripraviť doma: Do 1 litra vody alebo ryžového odvaru pridáme 2 až 3 lyžice glukózy, 1 kávovú lyžičku soli a šťavu z citróna.

 

Homeopatická liečba gastroenteritídy: vracanie a hnačky

Homeopatické lieky vedia rýchlo a účinne zmierniť prejavy gastroenteritídy. Zlepšenie stavu by sa malo pri správne zvolenom lieku dostaviť maximálne do 24 hodín.

 

Vracanie s prudkou hnačkou

Arsenicum album 15CH: 5 granúl po každej hnačkovitej stolici, výrazná páchnuca hnačka, vracanie, horúčka so zimnicou, únava, vyčerpanie, smäd na malé množstvá vody

 

Vracanie a výrazný smäd

Bryonia 9CH: 5 granúl 4 – 5 x denne, chorý leží bez pohnutia, lebo každý pohyb ho napína na vracanie, smäd na veľké množstvá vody, výrazné vracanie, najčastejšie pri vírusových alebo bakteriálnych gastroenteritídach.

 

Hnačka s pocitom na odpadnutie

Veratrum album 9CH: 5 granúl po každej stolici, najčastejšou príčinou býva požitie pokazeného jedla, ktoré sa prejavuje prudkou hnačkou, kŕčovitými bolesťami brucha, postihnutý sa potí studeným potom.

 

Nebolestivá vyčerpávajúca hnačka

China 9CH: 5 granúl po každej stolici, hnačka s veľkým obsahom plynov, stolica obsahuje zvyšky nestrávených potravín, liek sa podáva pri každej výraznej strate telesných tekutín (silné potenie, vracanie, hnačky)

 

Bolestivá hojná hnačka

Podophyllum 9CH: 5 granúl po každej stolici, vodová striekavá stolica s kŕčovitými bolesťami brucha, najčastejšie po požití nadmerného množstva čerstvého ovocia, hnačka turistov v teplých krajinách.

 

Bolestivé črevné kŕče

Cuprum metallicum 9CH: 5 granúl 4 – 5 x denne, podľa pravidelnosti ťažkostí, pôsobí na bolesti a črevné kŕče

 

Hnačka s nevoľnosťou a vracaním

Ipecacuanha 9CH: 5 granúl po každom vracaní, vracanie je hlienovité a neuľavuje, výdatné slinenie, stolica je spenená a zelená ako tráva

 

 

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Pretrvávajúce príznaky alebo závažná dehydratácia môžu vyžadovať lekársku pomoc.

U dojčiat, starších osôb a osôb s oslabeným imunitným systémom je vyššie riziko komplikácií a mali by okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

 

Je dôležité poznamenať, že hoci gastroenteritída často trvá 24 – 72 hodín a ustúpi sama, vyhľadanie lekárskej pomoci v závažných prípadoch zabezpečí správny manažment a zníži riziko komplikácií. Ako vždy, poraďte sa so zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí vám poskytnú odborné rady na základe individuálnych okolností.

 

Akutna_gastroenteritida

 

Arsenicum album 15CH, Bryonia 9CH, Veratrum album 9CH, China 9CH, Podophyllum 9CH, Cuprum metallicum 9CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. O spôsobe použitia sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, v takom prípade je použitie individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica

 

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Akutna_gastroenteritida Veľkosť: 430.8 kB Formát: pdf Dátum: 17.5.2024