Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Máte vo svojej lekárničke homeopatický liek DROSERA?

Dátum: 01.12.2023
Autor: Redakcia
Máte vo svojej lekárničke homeopatický liek DROSERA?

Ďalším z homeopatických liekov Materia medica, ktorý by som rád spomenul, je liek, ktorý je aktuálny v zimnom období, a je ním DROSERA rotundifolia, známa mäsožravá rastlina.

autor: MUDr. Jaroslav Čupera (Homeopatická lékařská asociace ČR)

Hlavnou sférou pôsobenia homeopatického lieku DROSERA je sliznica dýchacích ciest, kde spôsobuje zápal spojený so silným kašľom. Je to jeden z hlavných prostriedkov, ktorý sa kedysi používal na liečbu čierneho kašľa, ale jeho použitie je stále dôležité. Okrem iného je aj súčasťou polyfenolového lieku na liečbu suchého kašľa.

Drosera je liekom na záchvatovitý kašeľ, ktorý môže byť niekedy vyvolaný podráždením hrtana alebo hrtana, čo pacienti môžu niekedy opisovať ako šteklenie peria. Toto podráždenie vedie k stiahnutiu hrtana s neschopnosťou hovoriť a suchému dráždivému kašľu, ktorý sa niekedy vyskytuje u detí s laryngitídou, ale to je predsa len dosť vážne ochorenie a vyžaduje si náležitú starostlivosť. Aj tú však možno kombinovať s homeopatickými liekmi.

Najdôležitejšou indikáciou pre Droseru je preto záchvatovitý kašeľ, ktorý sa objaví hneď, ako si pacient ľahne. Kašeľ je taký intenzívny, že pacient nie je schopný počas jednotlivých záchvatov popadnúť dych a môže byť nepokojný a zaliaty studeným potom. Intenzívne záchvaty kašľa môžu viesť k vracaniu a krvácaniu z nosa. Typické je, že pri kašli sa pacient musí držať za rebrá, čo môže pripomínať liek Bryonia, pri ktorom tiež dochádza k suchému dráždivému kašľu a zlepšeniu znehybnením alebo stlačením hrudníka, ale v tomto prípade chce byť pacient celkovo pokojný a je veľmi smädný. Pacienti, ktorí budú potrebovať Droseru, síce potrebujú kompresie hrudníka, ale ich stav sa skôr zlepší pohybom na čerstvom vzduchu.

Ďalšími, pomerne okrajovými indikáciami pre Droseru sú kŕče v prstoch pri snahe uchopiť nejaký predmet a je to tiež liek na poinfarktové bolesti kĺbov.

Drosera rotundifolia je potrebná najmä v riedení 9 CH alebo 15 CH, podávaná v dávke 5 granúl v rytme ťažkostí.

Upozornenie: Informácie o homeopatickej liečbe akútnych a chronických ochorení uverejnené na stránke svethomeopatie.cz majú len informatívny a vzdelávací charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu v ordinácii praktického lekára/pediatra alebo osobnú konzultáciu v homeopatickej ambulancii.

Zdroj: SVĚT HOMEOPATIE https://svethomeopatie.cz/cs/864-mate-ve-sve-lekarnicce-lek-drosera

 

Pomôcka: rozhodovacia schéma homeopatických liekov pre dráždivý kašeľ

Dráždivý_kašeľ_2