Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Perinatálna strata: Ako môžeme po takom niečom pomôcť rodičom pokračovať v živote?

Dátum: 05.02.2024
Autor: Redakcia
Perinatálna strata: Ako môžeme po takom niečom pomôcť rodičom pokračovať v živote?

Autorky:

Anne-Sophie Huart, Obernai, Francúzsko

Dr. Marie-Hélène Ribreau, Tours, Francúzsko

Zdroj: CEDH magazín s. 95-100

Článok určený pre odbornú verejnosť

Každý z nás sa v rámci svojej profesie už stretol s náročnou situáciou, kedy bolo potrebné pomôcť rodičom vyrovnať sa so stratou dieťatka a prekonať obdobie smútku. V takých situáciách je potrebné čo najskôr poskytnúť pomoc tým, ktorých sa strata dieťatka týka najviac.

1 Úvod

M.-H. RIBREAU, VŠEOBECNÁ LEKÁRKA PRAKTIZUJÚCA HOMEOPATIU TAKMER DVADSAŤ ROKOV: „Som tiež terapeutka, ktorá sa špecializuje na sofrológiu. Väčšina mojich pacientov ma navštevuje kvôli problémom s úzkosťou a depresiou alebo z dôvodu psychosomatických ťažkostí. Venujem sa najmä otázkam rodičovstva a pomoci pri strate dieťatka.“

ANNE-SOPHIE HUART, PÔRODNÁ ASISTENTKA: „Osemnásť rokov som pôsobila v pôrodnici a ostatných dvanásť rokov pracujem ako súkromná pôrodná asistentka. Pri mojej práci som sa dlho spoliehala na svoje ruky a srdce, no pred desiatimi rokmi som začala používať aj homeopatiu, čím sa všetko zmenilo pre mňa aj pre moje pacientky.“

Snímka_obrazovky_2024-02-07_o_9.26.00

Počas príprav na kongres a pri zostavovaní tohto článku sme zistili, že máme toho veľa spoločného, čo sa týka postupov, ktoré používame. Jedno nás však odlišuje: naše postupy nevykonávame v rovnakom čase! V tomto článku chronologicky opíšeme klinické situácie, s ktorými sa stretávame: Anne-Sophie od požiadania o sprevádzanie pri pôrode až po sprevádzanie pri ďalšom tehotenstve; Marie-Hélène pri duševnom utrpení, s časovým odstupom od gynekologickej starostlivosti, čo niekedy môže byť aj desiatky rokov po úmrtí dieťatka.

 

2 Skúsenosti z pohľadu pôrodnej asistentky-homeopatky

Perinatálna strata je príliš komplexná téma na to, aby som si vystačila iba s postupmi, ktoré používajú pôrodné asistentky. V takejto situácii teraz vždy siahnem po homeopatii, keďže je to nástroj, ktorý mi pomáha sprevádzať a podporovať rodičov, ktorí prišli o svojej dieťatko. Nižšie podrobne opisujem náročné situácie, ktorými si rodičia pri strate dieťatka musia postupne prejsť, a homeopatické lieky, ktoré im v jednotlivých fázach procesu odporúčam používať.

 

OZNÁMENIE ÚMRTIA DIEŤATKA

Táto situácia si vyžaduje prijať úmrtie v okamihu, kedy by sa rodičia mali radovať z nového života... Je to nesmierne veľká tragédia, duševná bolesť rodičov je nepredstaviteľná a hĺbka bolesti nie vždy závisí od toho, v akom štádiu tehotenstva došlo k strate dieťatka. Pretože aj keď tehotenstvo niekedy trvá iba niekoľko týždňov, vytúžené dieťatko je často symbolicky prítomné v histórii rodičov celé mesiace alebo dokonca roky.

V okamihu, keď sa rodičia dozvedia o strate dieťatka, zažívajú taký obrovský otras, že u nich dochádza k psychosomatickému šoku. Tento šok pôsobí ako mechanizmus, ktorý chráni psychickú integritu, preto by sa mal rešpektovať.

V prípade matky je však potrebné tento otras a sprievodný šok zmierniť, pretože musí svoje dieťatko porodiť.

PODPORA PRI TRAUMATIZUJÚCOM OZNÁMENÍ O STRATE TEHOTENSTVA:

 • Gelsemium: následok citového šoku, v dôsledku ktorého dochádza k rozvinutiu psychického šoku. Jedna dávka v riedení 30 CH pred vyvolaním pôrodu mŕtveho plodu alebo pred vypudzovacou fázou pôrodu. Zabraňuje atónii maternice vyvolanej psychickým šokom.
 • Arnica montana: následok silného emocionálneho šoku, ktorý tiež prináša fyzické utrpenie. Jedna dávka v riedení 30 CH po pôrode alebo bezprostredne po vypudzovacej fáze pôrodu. Liek používaný pri smútku a traume. Aby sa pacientka po tragédii dokázala vrátiť do života.

PÔROD MŔTVEHO PLODU V PRVOM TRIMESTRI TEHOTENSTVA

Medikácia na podporu pôrodu mŕtveho plodu na začiatku tehotenstva sa uskutočňuje v dvoch fázach. Začína sa doma podaním lieku s účinnou látkou mifepristón, ktorá urýchľuje dozrievanie krčka maternice a pripravuje maternicu na kontrakcie. Celý proces sa končí už o dva dni neskôr v pôrodnici opakovaným podaním prostaglandínov na vyvolanie kontrakcií a pôrodu.

Čakanie v samote, kým zaberie abortívum (potratová tabletka), je náročné najmä preto, že ženu nevyhnutne čakajú dlhé hodiny bolestivých kontrakcií, krvácania a pocitov úzkosti. Preto je k tomuto protokolu vhodné pridať homeopatickú liečbu na zmiernenie bolesti, nežiaducich účinkov liekov, skrátenie dĺžky pôrodu a obmedzenie krvácania.

Týmto postupom dokážeme obmedziť viac či menej dlhodobý vplyv na organizmus a psychosomatické ťažkosti spôsobené traumatickým zážitkom z pôrodu mŕtveho plodu.

OKREM LIEKOV GELSEMIUM A ARNICA MONTANA ODPORÚČAM POUŽIŤ DVA VEĽMI UŽITOČNÉ LIEKY:

 • Actaea racemosa: liek na kŕče, ktorý pôsobí priamo na krčok maternice. Pôsobí však aj na obavy z bolesti so sprievodným úzkostným nepokojom alebo podráždenosťou. Jedna dávka v riedení 30 CH spolu s mifepristónom, ktorú je potrebné zopakovať po 24 hodinách.
 • Caulophyllum thalictroides: pôsobí proti tuhosti krčka maternice, podporuje pravidelnosť kontrakcií a zabraňuje vzniku dynamickej dystokie. Podávame 5 granúl v riedení 5 CH každých 15 minút počas 2 hodín ako sprievodnú liečbu pri podávaní prostaglandínov.

Hoci je bežnou praxou používať lieky Actaea racemosa a Caulophyllum thalictroides pri „štandardných“ pôrodoch, považujem ich za rovnako opodstatnené aj v nečakaných situáciách v pôrodníctve, ako je lekárske ukončenie tehotenstva alebo na neplánovanú indukciu pôrodu v dôsledku úmrtia plodu v maternici.

VYVOLANIE PÔRODU PO ÚMRTÍ PLODU V MATERNICI

Je nevyhnutné zmierniť strach a utlmiť psychický šok, aby sme podporili telo: to znamená podporiť dilatáciu krčka maternice (lokálny nález býva zvyčajne nepriaznivý) a zabrániť dynamickej dystokii alebo atónii maternice, čo môže viesť k dlhému, vyčerpávajúcemu pôrodu alebo krvácaniu pri pôrode.

Takisto je však potrebné podporiť aj „srdce“ a celú emocionálnu oblasť, aby sme matku pripravili na stretnutie s mŕtvym dieťatkom. Je to nevyhnutné, aby sa matka dokázala rozlúčiť s dieťatkom a neskôr privítať ďalšie dieťa.

OPÄŤ POUŽÍVAME ŠTYRI LIEKY, KTORÉ SME UVIEDLI VYŠŠIE:

 • Actaea racemosa 30 CH: 1 dávka deň pred vyvolaním pôrodu a počas pôrodu, ak dilatácia krčka stagnuje.
 • Gelsemium 30 CH: 1 dávka pri odchode do pôrodnice.
 • Caulophyllum thalictroides 5 CH: 5 granúl každých 15 minút od začatia indukovaných kontrakcií (maximálne počas 2 hodín).
 • Arnica montana 30 CH: 1 dávka tesne po pôrode a počas 2 nasledujúcich dní.

NÁVRAT DOMOV

V prvom rade dochádza k tvrdej konfrontácii s realitou: „Nie som ani tehotná, ani matka.“ Prevažujú pocity viny a nespravodlivosti, pričom tieto pocity často bývajú málo vyjadrené. Na druhej strane si rodičia musia zachovať chladnú hlavu, aby dokázali absolvovať všetky administratívne formality. Preto treba dávať pozor na to, aby sa neobjavila paradoxná ľahostajnosť, čo je v skutočnosti prejavom reaktívnej depresie. Nesmieme zabúdať ani na smútok členov rodiny, pretože táto nečakaná udalosť zasahuje aj starých rodičov a súrodencov, ak už rodičia majú deti. Po druhé, rodičia musia čeliť nepochopeniu, ľahostajnosti alebo mlčaniu niektorých ľudí, napríklad v práci alebo vo vzdialenejšom okolí. Sprievodná homeopatická liečba je aj v tomto období veľmi nápomocná.

 • China rubra 9 CH: 5 granúl ráno a večer počas 1 týždňa. Zabraňuje únave v dôsledku straty krvi po pôrode alebo vypudení plodu z maternice.
 • Sepia officinalis 15 CH: 5 granúl každý deň počas 1 mesiaca, potom 1 dávka týždenne počas niekoľkých mesiacov. Pôsobí na uzavretosť, zdanlivú ľahostajnosť a reaktívnu depresiu spôsobenú nenaplnenou túžbou po rodine.
 • Staphysagria 15 CH: 5 granúl denne počas 1 mesiaca. Pocit nespravodlivosti, ktorý sa ťažko vyjadruje, potláčaný hnev, rozhorčenie nad tragédiou.
 • Arsenicum album 15 CH: 5 granúl denne počas 1 mesiaca. Tento liek podávame paušálne, pretože hoci matka nemusí zodpovedať tomuto citlivému typu, obdobie, ktorým si prechádza, ju robí veľmi citlivou na tento liek, s prejavmi ako je veľká únava, silná úzkosť, rozrušenie a hlboký strach zo smrti.

V neposlednom rade je vhodné zaradiť tento liek do liečby aj vtedy, ak sa žena prejavuje ako iný citlivý typ než Sepia officinalis, Staphysagria alebo Arsenicum album.

AKO PRÍKLAD MÔŽEME UVIESŤ:

 • Lycopodium clavatum: žena nedokáže pochopiť, že zlyhalo jej úsilie mať veci neustále pod kontrolou.
 • Nux vomica: hnev na to, že tehotenstvo neprebehlo podľa plánu.
 • Pulsatilla: silná emotívnosť, žena plače nad obrazom ideálnej matky, ktorá sa s veľkou láskou stará o svoje dieťa.
 • Natrum muriaticum: v dôsledku traumy sa uzatvára do seba, dochádza k emocionálnej izolácii a zvýrazňuje sa nedostatočná sebadôvera.

 

KEĎ ĎALŠIE TEHOTENSTVO NEPRICHÁDZA

Strach z toho, že sa strata dieťatka môže zopakovať, je taký silný, že môže mať negatívny vplyv na intímny život a plodnosť páru. Môžeme sa stretnúť so stratou libida (u mužov aj u žien) alebo s netrpezlivou túžbou znova otehotnieť, aby sa zahladili stopy po tragédii. Psychický nepokoj tak narúša správne fungovanie hormonálneho systému. Upokojenie situácie a rozrušenej mysle pomáha harmonizovať funkciu vaječníkov.

V ZÁVISLOSTI OD SITUÁCIE :

 • Sepia officinalis: problémy s plodnosťou v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, strata libida. Sklamanie a následne ľahostajnosť zoči-voči neúspechu, rozpoltenosť medzi povinnosťou postupovať správne a chuťou vzdať sa.
 • Gelsemium: paralyzujúci strach, že sa to stane znova.
 • Argentum nitricum: túžba ihneď znova otehotnieť a veľká netrpezlivosť, keď sa to nedarí.
 • Staphysagria: túžba po novom tehotenstve, ktoré by uspokojilo potrebu rehabilitovať sa, a pocit nespravodlivosti, ak sa páru nedarí otehotnieť.

KEĎ JE ĎALŠIE TEHOTENSTVO POZNAČENÉ STRACHOM ZO SMRTI

Vo svojej praxi som často pozorovala, že to vedie k psychickej alebo somatickej dekompenzácii.

 • KEĎ PREVAŽUJE ÚZKOSŤ: Žena sa musí vyrovnať s iracionálnym strachom, ktorý ju úplne ovláda a pretrváva počas celého tehotenstva. Sú to ženy, ktoré aj najmenší príznak považujú za katastrofu. Výročie straty posledného tehotenstva často môže byť pre ženu veľmi ťažkým míľnikom.
 • KEĎ JE PROBLÉMOM TELO, KTORÉ SA ZAGUĽAŤUJE: Môžeme sa stretnúť s celým radom rozmanitých a rôznorodých príznakov: tráviace ťažkosti, poruchy príjmu potravy, poruchy nálady, hyperkontraktilita maternice, ba dokonca hrozba predčasného pôrodu.

V TAKOM PRÍPADE VYBERÁME LIEKY PODĽA OBRAZU, KTORÝ JE VÝRAZNÝ U PACIENTKY:

 • Arsenicum album: obrovský strach zo smrti, najmenší príznak je okamžite interpretovaný ako ohrozenie života dieťatka.
 • Gelsemium: paralyzujúci strach s pocitom, že tehotenstvo sa nikdy nepodarí doviesť do úspešného konca. Úzkosť sa pred každým prenatálnym vyšetrením výrazne zvyšuje.
 • Ignatia amara: úzkosť somatizovaná vo forme kŕčov na všetkých úrovniach (hrdlo, žalúdok, maternica, črevá). Kontrakcie maternice často nemajú žiadny vplyv na krčok maternice, ale pretrvávajú počas celého tehotenstva.
 • Nux vomica: hyperaktivita na zahnanie úzkosti, často spojená s hyperreaktivitou maternice. Hnev nie je nikdy ďaleko.
 • Cuprum metallicum: kŕče hladkého svalstva, kontrakcie tráviaceho traktu a/alebo maternice, kŕče v lýtkach.

PODPORA PRE OSOBY V OKOLÍ

Muži si môžu zakazovať vyjadriť svoj smútok kvôli ostýchavosti, aby ochránili svoju partnerku alebo preto, že nemajú vo svojom okolí nikoho, komu by sa mohli zveriť a kto by im dokázal pomôcť. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na súrodencov a starých rodičov, pretože vlna šoku má vplyv na celú rodinu.

POUŽIJEME ROVNAKÉ HOMEOPATICKÉ LIEKY:

 • Arnica montana,
 • Sepia officinalis,
 • Gelsemium,
 • Staphysagria,
 • Arsenicum album,
 • Nux vomica,
 • Ignatia amara.

NEZABÚDAJTE NA ZDRAVOTNÍCKYCH PRACOVNÍKOV

Život v pôrodniciach si často predstavujeme ako nádherný svet, kde je všetko krásne, ružové a ľahké. Zabúda sa pritom na to, že tragédia spôsobená perinatálnou stratou dokáže niekedy priamo zasiahnuť aj pôrodné asistentky a lekárov prítomných pri pôrode. Zdravotnícki pracovníci prežívajú so smútiacimi rodičmi obzvlášť bolestné chvíle, ktoré sa dotýkajú ich vlastnej krehkosti ako ľudských bytostí. Aby som čo najlepšie dokázala pomôcť rodičom prekonať toto emocionálne cunami a zachovať si jasnú myseľ, čo je dôležité z hľadiska bezpečnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, používam aj homeopatiu: jednu dávku lieku Arnica montana v riedení 30 CH čo najskôr a jednu dávku mám vždy poruke pre prípad potreby...

NAD RÁMEC HOMEOPATIE

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je často škodlivé príliš skoro otehotnieť po strate dieťatka. Rodičom odporúčam, aby sa so svojím dieťatkom rozlúčili a dopriali si čas na smútenie. Predídeme tým nevedomému vzájomnému prepojeniu tehotenstiev a zabránime tomu, že si rodičia „zamieňajú“ nové dieťatko s tým, o ktoré prišli. Odporúčam im, aby vykonali symbolický liečivý akt, ktorý im umožní rozlúčiť sa s mŕtvym dieťatkom a zmieriť sa s jeho neprítomnosťou. Je na každom páre, aby si vybral rituál, ktorý mu najviac vyhovuje: zasadenie stromu, nosenie šperku na pamiatku, zhasnutie sviečky... Týmto spôsobom sa vytvára odstup medzi symbolickým predmetom, ktorý predstavuje stratené dieťatko, a matkiným lonom, ktoré vďaka tomu bude môcť prijať nové dieťatko.

 

3 Skúsenosti z pohľadu lekárky-homeopatky

V rámci mojej praxe lekárky-homeopatky a terapeutky, ktorá sa špecializuje na sofrológiu, ponúkam svojim pacientom holistický prístup. Bez ohľadu na to, či k strate dieťatka došlo iba nedávno alebo už dávnejšie, a bez ohľadu na to, o akého pacienta ide (matka, stará matka, otec, brat, svedok udalosti, zdravotnícky pracovník) a aké sú jeho somatické ťažkosti, vždy je vhodné psychologicky pracovať s touto myšlienkou: „Darovať život znamená, že darujeme aj smrť.“

ČASTO POUŽÍVAM TIETO LIEKY:

 • Sepia officinalisArsenicum album v riedení 15 CH vo forme granúl, neskôr vo forme dávok.
 • Bachove esencie rýchlo prinavracajú rovnováhu v prípade emocionálnych problémov, pričom každá materská tinktúra zodpovedá jednej emócii.
 • Sofrologická terapia vo forme týždenných sedení, ktoré pomáhajú prekonať emócie súvisiace s perinatálnou stratou.

 

Na ilustráciu toho, ako prebieha táto liečba, uvediem ako príklad jednu z mojich pacientiek, ktorú som videla na začiatku jej tehotenstva a o ktorú sa následne starala jej gynekologička. O jej tragickej perinatálnej strate som sa dozvedela z listu, ktorý obsahoval lekársku správu z pitvy jej dieťatka. Táto pacientka zakrátko prišla ku mne na konzultáciu a porozprávala mi o tom, ako došlo k úmrtiu plodu v maternici v 34. týždni tehotenstva, o dobrej starostlivosti, ktorú jej poskytol tím zdravotníkov, a tiež o svojej osamelosti. Pacientka sa rozhodla pre konzultáciu, pretože trpela úzkosťami pri predstave svojho návratu do práce. Prišla na konci pôvodne plánovanej materskej dovolenky. Bol to pre ňu bolestivý paradox.

KONZULTÁCIA

ROZHOVOR s pacientkou

 • CELKOVÝ STAV: fyzická a psychická asténia
 • UROGENITÁLNY TRAKT: smútok a napätie v prsníkoch pred menštruáciou
 • KARDIOVASKULÁRNY SYSTÉM: hypotenzia
 • DIURNÁLNY CYKLUS: poruchy spánku, prebúdzanie v skorých ranných hodinách a úzkosť
 • BEHAVIORÁLNE TENDENCIE: strach, že sa psychicky zrúti, keď bude musieť čeliť pohľadom ľudí v práci, ktorí vedeli, že je tehotná. Strach z toho, že bude musieť vysvetľovať a rozprávať o strate dieťatka.

HOMEOPATICKÉ LIEKY

 • Phosphorus 15 CH ako liek citlivého typu: 1 dávka 1-krát týždenne.
 • Gelsemium 15 CH: 5 granúl 2-krát denne (anticipačná úzkosť).
 • Sepia officinalis 15 CH: 5 granúl večer (hypotenzia, poruchy spánku).

Liečba počas 1 mesiaca, pacientka nebude chodiť do práce. Pacientka môže užívať Gelsemium 1-krát denne namiesto 2-krát denne, ak sa zmiernia príznaky anticipačnej úzkosti. Po 1 mesiaci, ak nastane zlepšenie: prejsť na striedavé užívanie dávok liekov Phosphorus/Sepia officinalis počas 3 až 6 mesiacov.

BACHOVE ESENCIE

Riedenie zmesi materských tinktúr z týchto rastlín:

 • Star of Bethleem (bledavka okolíkatá): smútok
 • Olive (oliva európska): vyčerpanosť
 • Aspen (topoľ osikový): úzkosť
 • Larch (smrekovec opadavý): sebadôvera
 • Hornbeam (hrab obyčajný): nedostatok sily na plnenie každodenných úloh

SOFROLOGICKÁ TERAPIA

Pacientka prejavila záujem o pomoc vo forme sofrologickej terapie. Uvádza, že dostávala vynikajúcu starostlivosť počas tehotenstva, ktoré bolo veľmi príjemné, a tiež počas pôrodu. Svojmu dieťatku dala meno a spolu s manželom usporiadali pohrebný obrad. Uvedomuje si, že prechádza obdobím smútku, ktoré v súčasnosti prebieha bez pocitov viny alebo hnevu. Musí sa však vyrovnať s tým, že napriek genetickému vyšetreniu a pitve lekári nezistili príčinu, ktorá by vysvetľovala úmrtie jej dieťatka. Potrebuje podporu, aby sa mohla vrátiť do práce, keďže sa bojí pohľadov kolegov a trápi ju, že im nebude vedieť vysvetliť, čo sa stalo.

 • Absolvuje niekoľko sedení, ktoré by jej mali pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a pripraviť ju na návrat do práce s pozitívnymi očakávaniami.
 • Pacientke tiež navrhujem osobitné sedenie, ktoré by jej malo pomôcť prekonať emócie spojené so smútkom. Toto sedenie sa bude zameriavať na rozptýlenie strachu, posilnenie sebadôvery, sebaodpustenie pomocou vizualizačnej techniky v sofronickom stave, stretnutie s ideálnym dieťaťom, ktoré jej umožní porozprávať sa s ním, vypočuť si ho, dospieť k vzájomnému porozumeniu, následne sa s ním rozlúčiť a s úsmevom vykročiť v ústrety budúcnosti.

A ako pokračoval jej príbeh? V lete napísala knihu, v ktorej rozpráva príbeh svojej dcéry, a vrátila sa do práce, kde sa cíti rešpektovaná a pochopená ľuďmi z okruhu jej priateľov aj kolegov. Vrátila sa 12 mesiacov po svojej perinatálnej strate (úmrtie plodu v maternici), pretože jej meškala menštruácia. Dnes je matkou dvojročného chlapčeka (narodil sa v 37. týždni + 5 dňoch tehotenstva po indukcii pôrodu, vaginálny pôrod s epidurálnou anestéziou, dieťatko dojčené materským mliekom).

 

4 Záver

Multidisciplinárny prístup k smútku, najmä v kontexte perinatálnej straty, je prínosom pre pozostalých aj pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Homeopatia zohráva dôležitú úlohu v rámci pomoci pozostalým a jej účinnosť je pozoruhodná, čo potvrdzujú aj skúsenosti, s ktorými sa vo svojej praxi stretáva Anne-Sophie. Homeopatia je nástroj, bez ktorého by sme sa nezaobišli. Jej prínos je pozitívny v každej fáze procesu, či už sa podáva samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi alebo terapeutickými metódami. Homeopatické lieky majú svoje uplatnenie aj počas odstavovania od dojčenia.

 

LITERATÚRA

 

 1. ISABELLE DE MÉZERAC, Un enfant pour l’éternité, Éditions du Rocher, 2004.
 2. Repères pour vous, parents en deuil, livret diffusé par l’association SPARADRAP, 2012.
 3. CHRISTELLE BESNARD-CHARVET, ANTOINE DEMONCEAUX, Pratiques homéopathiques en gynécologie-obstétrique, Elsevier-Masson, 2019.
 4. DENIS DEMARQUE, JACQUES JOUANNY, BERNARD POITEVIN, YVES SAINT-JEAN, Pharmacologie et Matière Médicale Homéopathique, Éditions du CEDH, 3e édition, 2009.

 

„Homeopatia zohráva dôležitú úlohu v rámci pomoci pozostalým a jej účinnosť je pozoruhodná.“

 

Zdroj: CEDH magazín s. 95-100, december 2021, číslo 61