Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Svetový deň homeopatie pripadá na 10. apríla

Dátum: 10.04.2024
Autor: Redakcia
Svetový deň homeopatie pripadá na 10. apríla

Dnes štartuje medzinárodný týždeň homeopatie (World homeopathy day).  269. výročie narodenia Samuela Hahnemanna.

Týždeň homeopatie sa každý rok koná pri príležitosti medzinárodného dňa homeopatie, ktorý pripadá na 10. apríla, čo je výročie narodenia nemeckého lekára Samuela Hahnemanna, zakladateľa homeopatie. Kto bol Samuel Hahnemann?

Samuel_Hahnemann_homeopatia

Samuela Christiana Fredericka Hahnemanna (1755-1843). Hahnemann sa narodil 10. apríla 1755 a bol zakladateľom homeopatickej medicíny. Označuje sa aj ako otec experimentálnej farmakológie. Narodil sa Christianovi a Johanne Christiane Hahnemannovcom v Saskom kurfirstve v Nemecku, jeho otec bol dizajnérom v porcelánovej manufaktúre a mladému Samuelovi vštepoval cenné hodnoty disciplíny, ako napísal vo svojej autobiografii.

Prvých šestnásť rokov strávil v štátnej škole v meste Meissen, štyri roky navštevoval súkromnú školu a potom nastúpil na štúdium medicíny na univerzite v Lipsku. V dvanástich rokoch ho rektor Meissen súkromnej školy poveril výučbou základov gréckeho jazyka. Pokusy jeho otca stiahnuť ho zo školy do rodinného podniku napokon stroskotali, keď sa jeho učitelia rozhodli zrušiť mladému Hahnemannovi školné na osem rokov.

 
1
Historické trituračné misky a váhy na prípravu homeopatík
 

Polyglót, vedec a lekár

Ovládal gréčtinu, nemčinu, francúzštinu a angličtinu. Prekladanie kníh alebo vyučovanie niektorého z týchto jazykov sa pre neho čoskoro stalo zdrojom príjmov. Túžba študovať medicínu ho priviedla do Viedne a do Leopoldstadtu, kde študoval u von Quarina. Zamestnal sa ako rodinný lekár sedmohradského guvernéra baróna von Bruckenthala a bol aj správcom jeho knižnice. Tu sa naučil ďalšie jazyky. Rok a deväť mesiacov vykonával lekársku prax v meste, potom odišiel do Erlangenu, kde získal titul doktora medicíny. Dňa 10. augusta 1779 obhájil dizertačnú prácu a získal titul doktora medicíny (MD).

Pri preklade knihy Williama Cullena, známeho fyziológa, narazil na autorovo tvrdenie, že peruánska kôra (obsahuje chinín) je účinná pri liečbe malárie, pretože má horké a sťahujúce vlastnosti. Hahnemann usúdil, že existujú aj iné horké a sťahujúce látky, ktoré na maláriu nepôsobia. Rozhodol sa teda pripraviť odvar z kôry, ktorý pil dvakrát denne a čoskoro sa u neho objavili príznaky zimnice, horúčky a potenia ako pri prirodzenej malárii. Vďaka tomuto pozorovaniu Hahnemann vyslovil hypotézu, že peruánska kôra pravdepodobne lieči maláriu, pretože je schopná vyvolať podobné príznaky, keď ju konzumujú zdravé osoby. Ďalej testoval deväťdesiat ďalších liečivých látok svojej doby na sebe, kolegoch a dobrovoľníkoch.

Výsledok bol v súlade s hypotézou. Keď zdravý jedinec skonzumuje veľké dávky liečivej látky, vyvolá to u neho príznaky, ktoré u chorého vyliečia minimálne dávky týchto látok. To je potvrdenie zákona o podobnom, Similia similibuscurrentur, alebo podobné sa lieči podobným. Rok jeho formulácie bol 1796. Ide o najdôležitejší koncept homeopatie. Termín "homeopatia", ktorý vymyslel Hahnemann, sa prvýkrát objavil v tlači v roku 1807. Vznikol z dvoch gréckych slov: homeois znamená "ako" a pathos znamená "utrpenie".

Na začiatku svojej praxe v homeopatii Hahnemann pozoroval, že veľké dávky liekov (ako materská tinktúra alebo 1x) spôsobujú zhoršenie. Ako chemik vymyslel postup, ako používať nízke dávky - 1:10, 1:100, 1:50 000. Pri energickom pretrepávaní po každom riedení pozoroval, že prekročenie minimálnych dávok má silný liečebný účinok, ak sa predpisuje podľa zákona podobnosti. Tridsať rokov používal nízke potencie až do roku 1829, keď ho jeden homeopat informoval, že oveľa vyššie potencie (200C) sú účinnejšie. Experimentoval s vysokými a vyššími potenciami a zistil, že sú prekvapivo účinné (Bradford, 1895).

Proving je postup, pri ktorom dobrovoľník systematicky konzumuje malé dávky liečivej látky počas dlhšieho časového obdobia, pričom podrobne zaznamenáva pozorované symptómy a reakcie. Zaznamenané symptómy liečivej látky predstavujú symptómy, ktoré sa dajú liečiť liečivou látkou, keď sa prejavia u chorého. Systematické porovnávanie symptómov rôznych liečivých látok predstavuje homeopatickú Materia medicu.

Takto bola zostavená Materia medica pura, ktorú Hahnemann publikoval v šiestich častiach v rokoch 1811 až 1821.

 

2

Hahnemannova pracovňa v kÖTHENE V NEMECKU a cestovná lekárnička z palisandra vykladaná perleťou, ktorú dostal k 80. narodeninám v roku 1835, s 989 liekmi rôznych potencií

 

Zdroje

Prírodné zdroje na výrobu homeopatík

 

3

Hahnemannove výroky na fasádach budov v Köthene, pozdĺž jeho cesty do práce (1821-1835)

 

ZDROJ: HOMEO MAGAZÍN, www.homeomagazin.sk Foto: Adriana Hajková