Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Použitie homeopatie pri liečbe mastitídy hovädzieho dobytka

Dátum: 17.04.2024
Autor: Redakcia
Použitie homeopatie pri liečbe mastitídy hovädzieho dobytka

Nová sľubná štúdia naznačuje potenciál homeopatík pri liečbe viacnásobnej mastitídy hovädzieho dobytka rezistentnej na antibiotiká.

Nová sľubná štúdia naznačuje potenciál homeopatík pri liečbe viacnásobnej mastitídy hovädzieho dobytka rezistentnej na antibiotiká, čím by sa chovateľom dojníc ponúkla ďalšia alternatíva k antibiotikám a mliečne výrobky by boli bezpečnejšie pre zdravie spotrebiteľov a produkcia mlieka udržateľnejšia.

Mastitída hovädzieho dobytka je zápalové ochorenie kráv, ktoré spôsobuje zníženú kvalitu a množstvo mlieka, ako aj ekonomické straty pre poľnohospodárov. Antibiotiká boli tradične liekom prvej voľby, ale rastúci výskyt mastitídy rezistentnej voči viacerým antibiotikám je čoraz väčším problémom.

V štúdii vedci skúmali potenciál nového homeopatického komplexného lieku pri liečbe mastitídy rezistentnej na antibiotiká zistenej v stáde na univerzite. Výsledky ukázali, že kravy v homeopatickej skupine mali lepší manažment mastitíd, nižšiu hladinu stresu (meranú kortizolom v krvi) a vyššiu kvalitu mlieka ako kravy v placebovej skupine.

Hoci na potvrdenie týchto zistení sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, homeopatia je pre chovateľov dojníc jednoznačne možnosťou, ktorú by mali zvážiť vzhľadom na rezistenciu voči antibiotikám, dopyt spotrebiteľov po bezpečnejších mliečnych výrobkoch a potrebu udržateľnejšieho poľnohospodárstva.

 

Zdroj: