Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Máte vo svojej lekárničke homeopatický liek RUTA GRAVEOLENS?

Dátum: 16.05.2024
Autor: Redakcia
Máte vo svojej lekárničke homeopatický liek RUTA GRAVEOLENS?

MUDr. Jaroslav Čupera

V dnešnom dieli seriálu o homeopatických liekoch chcem hovoriť o lieku, ktorý sa vyrába z rastliny - ruty voňavej, homeopaticky RUTA GRAVEOLENS.

Ruta_graveolens_homeopatia_rastlina_bylina

Táto bylina je rozšírená v Stredomorí a v starovekom Grécku a Egypte sa používala na posilnenie zraku, vyvolanie potratu alebo menštruácie.

Je to liek, ktorého dominantnou sférou pôsobenia je spojivové tkanivo a pohybový aparát. Medzi hlavné príznaky tohto lieku patrí stuhnutosť a bolesť svalov a šliach, najmä v dôsledku zranenia, preťaženia alebo preťaženia. Pomáha tam, kde sa pacient sťažuje na bolesť, ktorú opisuje ako bolestivú, tupú a sprevádzanú pocitmi zlomenosti a tiež nepokojom. To vedie k tomu, že musí postihnutým kĺbom neustále hýbať a snažiť sa ho masírovať.

Niekedy sa pacient môže doslova sťažovať, že ho „bolí celý človek“. Bolesť sprevádza stuhnutosť a slabosť, čo mu sťažuje napríklad vstávanie zo stoličky. Môže mať tiež pocit, že ho kĺby nemôžu podržať a nohy sa mu podlamujú.

Ruta sa najčastejšie používa pri podvrtnutiach a natiahnutiach, ale môže byť účinná aj pri bolestiach v dolnej časti chrbta alebo chronických zápaloch kĺbov. Je dôležitým liekom pri zápale šliach a burzitíde.

Špeciálnou indikáciou je použitie tohto lieku pri tzv. ganglióme, čo je vychýlenie kĺbovej výstelky navonok. Najčastejšie sa s ním stretávame na zápästí.

Ďalšou špecifickou indikáciou pre tento liek je únava očí, najmä z umelého osvetlenia, z dlhého sledovania monitora počítača alebo jemnej práce, ako je čítanie malých písmen, vyšívanie alebo výroba hodiniek atď. Oči môžu byť začervenané, s pálivými bolesťami. Tieto problémy môžu sprevádzať aj bolesti hlavy.

Ruta graveolens sa používa aj v zubnom lekárstve po extrakcii zubov, keď sa používa na prevenciu tzv. syndrómu suchého lôžka.

Ťažkosti pri tomto lieku zlepšuje teplo, ležanie na chrbte, mierny pohyb a trenie postihnutej oblasti. Zhoršuje sa, naopak, pri chlade, vlhkom chlade a počasí alebo fyzickej námahe.

Vo väčšine indikácií sa tento liek dobre kombinuje s Arnica montana.

Používa sa v riedení 9 C, 15 C alebo 30 C v obvyklom dávkovaní - 5 granúl 3-krát denne.

 

MUDr. Jaroslav Čupera

lekár, odborník na homeopatiu, člen českej Homeopatickej lékařské asociace

„Homeopatiu som začal študovať už ako študent medicíny, a tak táto jedinečná liečebná metóda sprevádza celú moju lekársku kariéru. Denne ju využívam v prospech svojej rodiny a pacientov pri liečbe rôznych vážnych aj menej vážnych problémov a vďaka mojej špecializácii v intenzívnej medicíne viem, že takto môžem pomôcť pacientom v tých najvážnejších stavoch. Homeopatia je šetrná, ekologická, univerzálna a predovšetkým účinná, čo dokazuje nespočetné množstvo vedeckých štúdií.“

 

Zdroj: Svět homeopatie

 

Protokol - Zápal šliach

Protokol - Výrony a podvrtnutia

Protokol - Úrazy