Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

APIS MELLIFICA máte ho vo svojej lekárničke?

Dátum: 04.06.2024
Autor: Redakcia
APIS MELLIFICA máte ho vo svojej lekárničke?

MUDr. Jaroslav Čupera 

Tento homeopatický liek sa vyrába z včely medonosnej a opäť patrí medzi najdôležitejšie a veľmi často používané.

Nedávno som ho predpísal pacientovi s opakujúcou sa žihľavkou nejasného pôvodu. V praxi ho používam veľmi často pri alergických stavoch (a nielen pri žihľavke) a navyše všade tam, kde má pacient nejaké opuchy.

Tento liek vo svojom klinickom obraze dokonale vystihuje bodnutie hmyzu, z ktorého je vyrobený, t. j. včely - ružový opuch s bodavými alebo pálivými bolesťami a veľkou precitlivenosťou na dotyk. Chemické procesy, ktoré vedú k tomuto opuchu po bodnutí včelou, sú veľmi podobné kaskáde chemických reakcií, ktoré prebiehajú v tele počas akejkoľvek alergickej reakcie.

Apis mellifica je preto liekom na všetky stavy, ktoré sú sprevádzané spomínaným ružovým opuchom a bodavými bolesťami, ktoré zhoršuje teplo vo všetkých formách a naopak, zmierňuje studený obklad. Je preto užitočný pri všetkých bodnutiach hmyzom, ale aj pri alergických reakciách na koži (spomínaná žihľavka) alebo na slizniciach (napríklad ako doplnkový liek k Poumonu histamínu pri alergickej nádche). Rýchlo sa rozvíjajúci opuch slizníc môže súvisieť aj s infekciou.

Pri prvých príznakoch angíny sa v praxi veľmi osvedčila kombinácia Apis mellifica 9CH a Belladonna 9CH, užívaná v hodinových intervaloch až do zlepšenia. V týchto situáciách je zvláštnym príznakom, že pacient vôbec nepociťuje smäd.

Okrem vyššie uvedených ťažkostí možno Apis mellifica s úspechom použiť aj na to, aby pomohla napríklad veľkému opuchu vyvrtnutého členka rýchlejšie ustúpiť (spolu s Arnica montana a Ledum palustre).

Existuje mnoho indikácií pre tento liek, ale tu sú tie najdôležitejšie.

Upozornenie: Informácie o homeopatickej liečbe akútnych a chronických ochorení uverejnené majú len informatívny a vzdelávací charakter. V žiadnom prípade nenahrádzajú osobnú konzultáciu v ambulancii praktického lekára/pediatra alebo osobnú konzultáciu v homeopatickej ambulancii.

Zdroj: https://svethomeopatie.cz/cs/822-mate-ve-sve-lekarnicce-lek-apis-mellifica